Kigger man på, hvordan henholdsvis Manchester City og Manchester United præsterer for tiden – og har gjort længe – er det svært at se, hvordan sidstnævnte skal få point ud af derbyet søndag.
Hos bookmakerne er City også storfavorit til en hjemmesejr i lokalbraget.
Men selv om United har været skrantende gennem flere år, mens City har hentet mange trofæer, så har Manchesters rødblusede hold formået at holde fanen højt, når det gælder kampene mod de lyseblå rivaler.
– Historisk set har de jo sådan set haft et okay tag på City. Det kan de selvfølgelig lægge noget i, lyder det fra kommentator og ekspert Niels Christian Frederiksen, som skal kommentere opgøret for TV3 Sport søndag.
De to klubbers seneste ti opgør viser da også, at selv om City på papiret har været langt bedre end lokalrivalerne i den periode, så har United faktisk vundet flest indbyrdes kampe.
Det er blevet til fem United-sejre og fire City-sejre, mens kun en enkelt kamp er endt uafgjort.
Bemærkelsesværdigt er det også, at udeholdet har vundet derbyet i syv af tilfældene. Det kan United-fansene også klynge en del af håbet til.
– Det er et derby. Det er en anderledes fodboldkamp end alle andre, så det kan måske også give noget. Men City er storfavorit. Jeg skal ikke sidde og påstå andet i hvert fald, lyder det fra Niels Christian Frederiksen.
City fører Premier League og har vundet 15 af de seneste 17 ligakampe. Alt imens United under Ralf Rangnick mest af alt har fået sat en lidt utæt prop i en nedtur.
– United skal nok hente troen i, at de faktisk ikke har tabt så meget under Ralf Rangnick, mere end at de har gang i noget godt rent spillemæssigt, mener Niels Christian Frederiksen.
– Resultatmæssigt har det egentlig ikke været så skidt, men spillemæssigt har de ikke fundet sig selv. Det er ikke nogen hemmelighed, at de har svært ved at præstere i en hel kamp.
– Hvis ikke keeper David De Gea havde fundet sig selv i denne her sæson, hvor havde Manchester United så været? Ikke i top-4 i hvert fald og næppe heller i Champions League-ottendedelsfinalen, mener han.
United har tilmed yderligere et stort problem forud for derbyet, hvor man må forvente at City som vanligt vil sætte sig tungt på spillet og dominere opgøret.
Selvtilliden er ikke høj, og den normale talisman på målscoringsfronten er uskarp for tiden.
– Cristiano Ronaldo er inde i en scoringskrise. Han scorede mod Brighton i forrige uge, men det er hans eneste scoring (i ti kampe, red.) i 2022. Så de kan ikke engang stole på, at Ronaldo kan lave et par mål, siger Niels Christian Frederiksen.
Opgøret sparkes i gang klokken 17.30 søndag på Etihad Stadium i Manchester.
City fører Premier League. Holdet har 66 point, hvilket er 19 point mere end United, der kæmper for en placering i top-4, der giver Champions League i næste sæson.
/ritzau/

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’