I dagene omkring nytår virkede det som ganske vist, at danske Nikola Saric skulle forlade Liverpool til fordel for den holladnske klub Vitesse. Hollænderne ville have Saric med sig på træningslejr, men i sidste sekund afslog Liverpool at lade den danske dribler rejse. Den engelske storklub frygtede angiveligt for størrelsen af reserveholdstruppen, som Saric er en del af.
– Der har været virkelig meget kaos. Først troede jeg, jeg skulle afsted. Så trak de i land, inden jeg igen troede, jeg skulle afsted. Og til sidst ville de så ikke lade mig gå. Det har virkelig været meget frem og tilbage, og det har været underligt og forvirrende, fordi jeg troede, jeg skulle til Holland, siger Nikola Saric til tipsbladet.dk.
Nu står den danske ungdomslandsholdsspiller tilbage med en mærkelig fornemmelse i kroppen. Han har gennem længere tid ønsket at forlade Liverpool, men nu ved han ikke, hvornår det kommer til at ske.
– Jeg ville virkelig gerne have været afsted. Jeg havde glædet mig til det. Vitesse virkede som en god klub, så jeg sidder tilbage med en lille skuffelse, siger en påvirket Saric, der nu sandsynligvis kan se frem til endnu et halvt år på Liverpools reservehold.
– Nu skal jeg spille med reserverne. Liverpool har ikke lovet mig noget om, hvornår jeg må rejse. Men det kommer vel. Jeg vil bare gerne afsted, bedyrer offensivspilleren, der i går kunne fejre sin 20-års fødselsdag.
Nikola Saric har spillet i Liverpool, siden han i 2008 kom til klubben fra Herfølge. Har har fortsat sin førsteholdsdebut til gode.
LIVE
TransferLIVE: Drømmer om vild genforening
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
TOPNYHED