Slår fast: ‘Perfekt skifte for Højlund’

Transferjournalisten Gianluca Di Marzio peger på et perfekt skifte for Rasmus Højlund, hvis Manchester United vil slippe ham til sommer.



Manchester United og Rasmus Højlund lider i denne sæson, hvor den danske angriber har haft svært ved at finde vej til netmaskerne.

Kritikkerne har været mange, mens flere har peget på, at problemerne kommer fra den dårlige leverance og evne til at finde den blonde bomber i boksen.

Derfor er der den seneste tid blevet spekuleret i en retur til Serie A for Rasmus Højlund, hvor han som bekendt brændte banen af for Atalanta, inden Manchester United købte ham for omkring 550 millioner kroner i sommeren 2023.

Transferjournalisten Gianluca Di Marzio fortæller til Tipsbladet, at der ikke på nuværende tidspunkt er dialog omkring en retur, men at det vil være en god vej at gå.

– Jeg tror ikke, Manchester United vil lade ham gå på en lejeaftale, men hvis de gør, så vil Juventus, Napoli og AC Milan gå efter ham, da de leder efter en angriber. Vi må se, om Amorim vil beholde ham eller lade ham gå. En lejeaftale til Serie A vil være perfekt for ham.

I sommer gik Napoli på rov i Manchester United og hentede Scott McTominay, der nu blomstrer i Serie A, og Gianluca Di Marzio kan godt se en lignende case med Rasmus Højlund.

– Napoli har kun en angriber i Lukaku, og de vil forsøge at finde en partner til ham. Det kan være Højlund. Napoli og Manchester United har også et godt bånd og lavede en aftale for McTominay sidste sommer, så Napoli ved, at Manchester United har gode spillere.

22-årige Rasmus Højlund har blot scoret tre gange i Premier League i denne sæson, mens han har været noget mere varm i Europa med fem fuldtræffere og tre assister i 11 optrædener.





Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Millionregn over ‘PC’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: DBU-boss stopper

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

I dialog om Albert Grønbæk

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli