Manchester United og Rasmus Højlund lider i denne sæson, hvor den danske angriber har haft svært ved at finde vej til netmaskerne.
Kritikkerne har været mange, mens flere har peget på, at problemerne kommer fra den dårlige leverance og evne til at finde den blonde bomber i boksen.
Derfor er der den seneste tid blevet spekuleret i en retur til Serie A for Rasmus Højlund, hvor han som bekendt brændte banen af for Atalanta, inden Manchester United købte ham for omkring 550 millioner kroner i sommeren 2023.
Transferjournalisten Gianluca Di Marzio fortæller til Tipsbladet, at der ikke på nuværende tidspunkt er dialog omkring en retur, men at det vil være en god vej at gå.
– Jeg tror ikke, Manchester United vil lade ham gå på en lejeaftale, men hvis de gør, så vil Juventus, Napoli og AC Milan gå efter ham, da de leder efter en angriber. Vi må se, om Amorim vil beholde ham eller lade ham gå. En lejeaftale til Serie A vil være perfekt for ham.
I sommer gik Napoli på rov i Manchester United og hentede Scott McTominay, der nu blomstrer i Serie A, og Gianluca Di Marzio kan godt se en lignende case med Rasmus Højlund.
– Napoli har kun en angriber i Lukaku, og de vil forsøge at finde en partner til ham. Det kan være Højlund. Napoli og Manchester United har også et godt bånd og lavede en aftale for McTominay sidste sommer, så Napoli ved, at Manchester United har gode spillere.
22-årige Rasmus Højlund har blot scoret tre gange i Premier League i denne sæson, mens han har været noget mere varm i Europa med fem fuldtræffere og tre assister i 11 optrædener.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
Liverpool præsenterer succestræner
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE