Slår fast: ‘Perfekt skifte for Højlund’

Transferjournalisten Gianluca Di Marzio peger på et perfekt skifte for Rasmus Højlund, hvis Manchester United vil slippe ham til sommer.



Manchester United og Rasmus Højlund lider i denne sæson, hvor den danske angriber har haft svært ved at finde vej til netmaskerne.

Kritikkerne har været mange, mens flere har peget på, at problemerne kommer fra den dårlige leverance og evne til at finde den blonde bomber i boksen.

Derfor er der den seneste tid blevet spekuleret i en retur til Serie A for Rasmus Højlund, hvor han som bekendt brændte banen af for Atalanta, inden Manchester United købte ham for omkring 550 millioner kroner i sommeren 2023.

Transferjournalisten Gianluca Di Marzio fortæller til Tipsbladet, at der ikke på nuværende tidspunkt er dialog omkring en retur, men at det vil være en god vej at gå.

– Jeg tror ikke, Manchester United vil lade ham gå på en lejeaftale, men hvis de gør, så vil Juventus, Napoli og AC Milan gå efter ham, da de leder efter en angriber. Vi må se, om Amorim vil beholde ham eller lade ham gå. En lejeaftale til Serie A vil være perfekt for ham.

I sommer gik Napoli på rov i Manchester United og hentede Scott McTominay, der nu blomstrer i Serie A, og Gianluca Di Marzio kan godt se en lignende case med Rasmus Højlund.

– Napoli har kun en angriber i Lukaku, og de vil forsøge at finde en partner til ham. Det kan være Højlund. Napoli og Manchester United har også et godt bånd og lavede en aftale for McTominay sidste sommer, så Napoli ved, at Manchester United har gode spillere.

22-årige Rasmus Højlund har blot scoret tre gange i Premier League i denne sæson, mens han har været noget mere varm i Europa med fem fuldtræffere og tre assister i 11 optrædener.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Manchester United – Liverpool

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Martin Jørgensen lander nyt job

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Raser over Brian Riemer-interview

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Horsens kommer tættere på oprykning

Delaney afslører dialog

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tottenham jagter choktransfer

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Chok i Wolfsburg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde