Slår fast: ‘Perfekt skifte for Højlund’

Transferjournalisten Gianluca Di Marzio peger på et perfekt skifte for Rasmus Højlund, hvis Manchester United vil slippe ham til sommer.



Manchester United og Rasmus Højlund lider i denne sæson, hvor den danske angriber har haft svært ved at finde vej til netmaskerne.

Kritikkerne har været mange, mens flere har peget på, at problemerne kommer fra den dårlige leverance og evne til at finde den blonde bomber i boksen.

Derfor er der den seneste tid blevet spekuleret i en retur til Serie A for Rasmus Højlund, hvor han som bekendt brændte banen af for Atalanta, inden Manchester United købte ham for omkring 550 millioner kroner i sommeren 2023.

Transferjournalisten Gianluca Di Marzio fortæller til Tipsbladet, at der ikke på nuværende tidspunkt er dialog omkring en retur, men at det vil være en god vej at gå.

– Jeg tror ikke, Manchester United vil lade ham gå på en lejeaftale, men hvis de gør, så vil Juventus, Napoli og AC Milan gå efter ham, da de leder efter en angriber. Vi må se, om Amorim vil beholde ham eller lade ham gå. En lejeaftale til Serie A vil være perfekt for ham.

I sommer gik Napoli på rov i Manchester United og hentede Scott McTominay, der nu blomstrer i Serie A, og Gianluca Di Marzio kan godt se en lignende case med Rasmus Højlund.

– Napoli har kun en angriber i Lukaku, og de vil forsøge at finde en partner til ham. Det kan være Højlund. Napoli og Manchester United har også et godt bånd og lavede en aftale for McTominay sidste sommer, så Napoli ved, at Manchester United har gode spillere.

22-årige Rasmus Højlund har blot scoret tre gange i Premier League i denne sæson, mens han har været noget mere varm i Europa med fem fuldtræffere og tre assister i 11 optrædener.





LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Færdig i Real Madrid

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Midtjylland – Viborg FF

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

AGF – Sønderjyske

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Enorm interesse – millionregn over FCK?