Slot indrømmer: Han har overrasket mig

Ikke engang Arne Slot havde set den komme, at Liverpool-spilleren skulle være så pålidelig på nøglepositionen.



Arne Slot har fået en helt igennem fremragende start som Liverpool-træner med ni sejre i de første ti kampe, og hans mere tålmodige spillestil har indtil videre klædt Liverpools spil.

Er der én spiller, som særligt har symboliseret den stærke start, så er det Ryan Gravenberch. 

Hollænderen spiller for første gang siden Ajax-tiden fast, og han har gjort en af de to centrale sekserpladser til sin egen ved siden af Alexis Mac Allister. 

Det er kommet som en overraskelse for en del, og i et interview med Sky Sports indrømmer Arne Slot også, at han er overrasket over Gravenberchs udvikling. I interviewet kommer han også ind på Gravenberchs rolle som defensiv midtbane, der skiller sig ud for den mere traditionelle sekser.

– Du kan bruge en sekser, som kun er rigtig god uden bolden, og som laver glidende tacklinger, hvilket alle fans og eksperter elsker. 

– Eller du kan se på, hvad han kan bidrage med for us, hvis vi har bolden. Han kan virkelig hjælpe os, når vi har bolden. Han er også en dygtig tackler, men han er ikke en N'Golo Kante. Han er nok mere en Declan Rice, eller hvad du vil sige. Han er en god løber, og han har lange ben, så han kan løbe meget og lukke huller, siger Slot og fortsætter:

– Altså er han ikke den typiske sekser, der laver glidende tacklinger over tre til fem meter. Men hvis du spiller på et boldbesiddende hold, som han gør, så handler det meget om at holde på bolden og tage de rigtige beslutninger, når du har den og skal bringe den fra første til sidste linje. 

– I sidste ende har han også overrasket mig. Ikke med hvor sikker han er på bolden, men hvor pålidelig han er uden. Det har han hurtigt fået i sig, og måske var det allerede et sted inde i ham i forvejen, men det har ingen, heriblandt mig selv, set før nu.

Ryan Gravenberch har også spillet sig tilbage i varmen på det hollandske landshold, og man forstår, hvis han går med et lidt større smil i øjeblikket, end han gjorde i sidste sæson. 

Han ventes også at få en startplads, når Liverpool søndag aften møder Chelsea hjemme på Anfield.





Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…




LIVE

TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner

Schmeichels passion gjorde indtryk på Riemer

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Peter Møller: ‘En af de største i historien’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Oliver Sonne vender tilbage

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Storklub jagter to danskere

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk