Slot indrømmer: Han har overrasket mig

Ikke engang Arne Slot havde set den komme, at Liverpool-spilleren skulle være så pålidelig på nøglepositionen.



Arne Slot har fået en helt igennem fremragende start som Liverpool-træner med ni sejre i de første ti kampe, og hans mere tålmodige spillestil har indtil videre klædt Liverpools spil.

Er der én spiller, som særligt har symboliseret den stærke start, så er det Ryan Gravenberch. 

Hollænderen spiller for første gang siden Ajax-tiden fast, og han har gjort en af de to centrale sekserpladser til sin egen ved siden af Alexis Mac Allister. 

Det er kommet som en overraskelse for en del, og i et interview med Sky Sports indrømmer Arne Slot også, at han er overrasket over Gravenberchs udvikling. I interviewet kommer han også ind på Gravenberchs rolle som defensiv midtbane, der skiller sig ud for den mere traditionelle sekser.

– Du kan bruge en sekser, som kun er rigtig god uden bolden, og som laver glidende tacklinger, hvilket alle fans og eksperter elsker. 

– Eller du kan se på, hvad han kan bidrage med for us, hvis vi har bolden. Han kan virkelig hjælpe os, når vi har bolden. Han er også en dygtig tackler, men han er ikke en N'Golo Kante. Han er nok mere en Declan Rice, eller hvad du vil sige. Han er en god løber, og han har lange ben, så han kan løbe meget og lukke huller, siger Slot og fortsætter:

– Altså er han ikke den typiske sekser, der laver glidende tacklinger over tre til fem meter. Men hvis du spiller på et boldbesiddende hold, som han gør, så handler det meget om at holde på bolden og tage de rigtige beslutninger, når du har den og skal bringe den fra første til sidste linje. 

– I sidste ende har han også overrasket mig. Ikke med hvor sikker han er på bolden, men hvor pålidelig han er uden. Det har han hurtigt fået i sig, og måske var det allerede et sted inde i ham i forvejen, men det har ingen, heriblandt mig selv, set før nu.

Ryan Gravenberch har også spillet sig tilbage i varmen på det hollandske landshold, og man forstår, hvis han går med et lidt større smil i øjeblikket, end han gjorde i sidste sæson. 

Han ventes også at få en startplads, når Liverpool søndag aften møder Chelsea hjemme på Anfield.






TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Supercomputer: Her er VM-finalen

AaB dæmper superligaforventninger

Norge – Frankrig

Uruguay – Spanien

Kroatien – Ghana

Afslører: FCK ringede aldrig

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Bo Henriksen: Det er en katastrofe



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De er enige med Mathias Jensen

Senegal – Irak