Arne Slot har fået en helt igennem fremragende start som Liverpool-træner med ni sejre i de første ti kampe, og hans mere tålmodige spillestil har indtil videre klædt Liverpools spil.
Er der én spiller, som særligt har symboliseret den stærke start, så er det Ryan Gravenberch.
Hollænderen spiller for første gang siden Ajax-tiden fast, og han har gjort en af de to centrale sekserpladser til sin egen ved siden af Alexis Mac Allister.
Det er kommet som en overraskelse for en del, og i et interview med Sky Sports indrømmer Arne Slot også, at han er overrasket over Gravenberchs udvikling. I interviewet kommer han også ind på Gravenberchs rolle som defensiv midtbane, der skiller sig ud for den mere traditionelle sekser.
– Du kan bruge en sekser, som kun er rigtig god uden bolden, og som laver glidende tacklinger, hvilket alle fans og eksperter elsker.
– Eller du kan se på, hvad han kan bidrage med for us, hvis vi har bolden. Han kan virkelig hjælpe os, når vi har bolden. Han er også en dygtig tackler, men han er ikke en N'Golo Kante. Han er nok mere en Declan Rice, eller hvad du vil sige. Han er en god løber, og han har lange ben, så han kan løbe meget og lukke huller, siger Slot og fortsætter:
– Altså er han ikke den typiske sekser, der laver glidende tacklinger over tre til fem meter. Men hvis du spiller på et boldbesiddende hold, som han gør, så handler det meget om at holde på bolden og tage de rigtige beslutninger, når du har den og skal bringe den fra første til sidste linje.
– I sidste ende har han også overrasket mig. Ikke med hvor sikker han er på bolden, men hvor pålidelig han er uden. Det har han hurtigt fået i sig, og måske var det allerede et sted inde i ham i forvejen, men det har ingen, heriblandt mig selv, set før nu.
Ryan Gravenberch har også spillet sig tilbage i varmen på det hollandske landshold, og man forstår, hvis han går med et lidt større smil i øjeblikket, end han gjorde i sidste sæson.
Han ventes også at få en startplads, når Liverpool søndag aften møder Chelsea hjemme på Anfield.
LIVE
LIVE: Stage meldes enig med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
Snart sker det
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TOPNYHED