Manchester United-træner Ole Gunnar Solskjær var alt andet end tilfreds med Chelsea, efter at de to mandskaber spillede uafgjort søndag.
London-klubben prøver at manipulere med dommerne, lyder det fra nordmanden.
Op til kampen havde Chelsea således skrevet en optakt på deres hjemmeside, hvor de skrev, at Manchester United-stopperen Harry Maguire har været involveret i flere tvivlsomme situationer i denne sæson.
– I de seneste kampe mod Chelsea har De Røde Djævles midtstopper overlevet VAR-tjek af potentielle straffespark på Cesar Azpilicueta og en voldelig tackling på Michy Batshuayi, der meget vel kan have påvirket resultatet, skrev Chelsea.
Det bed Ole Gunnar Solskjær mærke i, og efter kampen revsede han London-klubben for den tekst.
– Det kan ikke være rigtigt, kan det? Det er alle disse indflydelser udefra, selv VAR-snakken før kampen angående Harry, hvor de lagde det på deres hjemmesiden. Det er frækt. De påvirker dommere. Du kan gå tilbage og se på hjemmesiden. Det lægger pres på dommerne til at dømme mod os, sagde Ole Gunnar Solskjær ifølge Sky Sports og tilføjede:
– Vi har set, at der var en manager – var det Frank Lampard? – der talte meget om, at vi får straffe, når der ikke er nogen som helst tvivl.
I søndagens kamp følte Manchester United-bossen sig også snydt for et straffespark, da Chelseas Callum Hudson-Odoi havde hånd på bolden i eget felt.
– Ja, 100 procent. De råber, at vores spiller har hånd på bolden, men når du ser på det i videoen, er der taget to point væk fra os der, sagde Solskjær.
Luke Shaw fra Manchester United kom med nogle opsigtsvækkende kommentarer efter kampen, som har skabt forvirring. Læs mere her.
LIVE
TransferLIVE: FC Barcelona-stjerne til PSG?
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
MEDIE
AGF køber ham
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
OPTAKT
Holland – Japan
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
OPTAKT
Qatar – Schweiz
TV-ekspert chokerer på direkte tv
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
