Southgate bekymret over Brentford-stjerne

Gareth Southgate har svært ved at forstå, hvorfor Ivan Toney er blevet udelukket fra at træne med i Brentford.



Ivan Toney fik sin debut på Englands landshold tilbage i marts, da Brentford-stjernen blev indskiftet i EM-kvalifikationskampen mod Ukraine. 

Landskamp nummer to venter dog ikke lige rundt om hjørnet for Toney, der i mellemtiden er blevet idømt en mega-karantæne på otte måneder af det engelske fodboldforbund, på grund af overtrædelser af forbundets bettingregler. 

Ivan Toney må først spille igen til januar, men den 27-årige angriber må indtil september ikke engang træne med i Brentford, og den del af straffen har Gareth Southgate det svært med. 

– Jeg har talt med ham. Jeg ved forresten ikke, om det er tilladt, men hvis det ikke er, så kan de give mig karantæne, i stedet for at forlænge hans. Karantænen er, som den er. Jeg vil mene, at han har erkendt den og accepteret straffen. Det, der går mig på, er, at vi er nødt til tage os af folk, og han sidder ude med en skade i øjeblikket, lyder det, ifølge Daily Mail, fra Gareth Southgate. 

– Hvad gør han for at blive klar efter sin skade? Hvordan giver vi ham noget struktur i løbet af de næste måneder, så han udvikle sig selv og blive en bedre person i sidste ende, eller få oplevelser, han ellers ikke ville have fået?

– Jeg bryder mig ikke om idéen om, at vi bare efterlader nogen, at de ikke får lov til at være en del af fodboldfællesskabet. Jeg føler ikke, at det burde være sådan. Jeg mener ikke, at det er sådan, at de bedste rehabiliteringsprogrammer fungerer. 

Gareth Southgate spår endvidere, at Ivan Toney vil komme stærkt tilbage, når Brentford-stjernen har udstået sin straf. 

Den engelske landstræner understreger samtidig, at Toney stadig er i spil til at blive udtaget til EM-slutrunden i Tyskland næste år. 





Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen




LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Spår stor transferaktivitet i FC København

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz