Southgate bekymret over Brentford-stjerne

Gareth Southgate har svært ved at forstå, hvorfor Ivan Toney er blevet udelukket fra at træne med i Brentford.



Ivan Toney fik sin debut på Englands landshold tilbage i marts, da Brentford-stjernen blev indskiftet i EM-kvalifikationskampen mod Ukraine. 

Landskamp nummer to venter dog ikke lige rundt om hjørnet for Toney, der i mellemtiden er blevet idømt en mega-karantæne på otte måneder af det engelske fodboldforbund, på grund af overtrædelser af forbundets bettingregler. 

Ivan Toney må først spille igen til januar, men den 27-årige angriber må indtil september ikke engang træne med i Brentford, og den del af straffen har Gareth Southgate det svært med. 

– Jeg har talt med ham. Jeg ved forresten ikke, om det er tilladt, men hvis det ikke er, så kan de give mig karantæne, i stedet for at forlænge hans. Karantænen er, som den er. Jeg vil mene, at han har erkendt den og accepteret straffen. Det, der går mig på, er, at vi er nødt til tage os af folk, og han sidder ude med en skade i øjeblikket, lyder det, ifølge Daily Mail, fra Gareth Southgate. 

– Hvad gør han for at blive klar efter sin skade? Hvordan giver vi ham noget struktur i løbet af de næste måneder, så han udvikle sig selv og blive en bedre person i sidste ende, eller få oplevelser, han ellers ikke ville have fået?

– Jeg bryder mig ikke om idéen om, at vi bare efterlader nogen, at de ikke får lov til at være en del af fodboldfællesskabet. Jeg føler ikke, at det burde være sådan. Jeg mener ikke, at det er sådan, at de bedste rehabiliteringsprogrammer fungerer. 

Gareth Southgate spår endvidere, at Ivan Toney vil komme stærkt tilbage, når Brentford-stjernen har udstået sin straf. 

Den engelske landstræner understreger samtidig, at Toney stadig er i spil til at blive udtaget til EM-slutrunden i Tyskland næste år. 





Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle




LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Derfor kommer han IKKE til FC København

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her lander Superliga-kampprogrammet



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Storklub jagter to danskere

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Oliver Sonne vender tilbage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Kan få store konsekvenser for Eriksen