Steven Gerrard hylder ukendt helt med fortid i FCM

Aston Villa vandt weekendens opgør mod Everton efter en standardsituation, og det er et område som har stor bevågenhed i den engelske klub.



Kort før pausefløjtet bragte Aston Villa sig foran mod Everton efter en standardsituation, som Emiliano Buendia stangede ind efter et løb til forreste stolpe.

Scoringen forblev den eneste i opgøret og dermed tog Aston Villa alle tre point. Efter kampen var Steven Gerrard ikke sen til at kaste ros efter to af sine specialister på dødboldsområdet:

– Vi har Austin, der arbejder meget hårdt sammen med ‘Lille José’ på de her ting. Vi analyserer modstanderen og deres styrker og svagheder på dødbolde fordi vi ved, at de er en vigtig del af sporten. Vi har gjort det i de tidligere kampe, og i dag virkede det for os, siger han ifølge den spanske avis Marca efter kampen.

‘Lille José’ eller José Rodríguez, der er hans borgerlige navn, har en fortid som data og performance analytiker i FC Midtjylland, hvor han var fra august 2020, indtil skiftet til Aston Villa i sommer.

Han har spanske rødder og har specialiseret sig i dødbolde gennem sin karrirere som analytiker. Han har udover FC Midtjylland tidligere arbejdet hos VPS i Finland og GD Chaves i Portugal.

Siden skiftet til Premier League har Steven Gerrard hentet fem sejre foruden væsentlige tilgange i Philippe Coutinho og Lucas Digne.





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Færdig i dansk klub efter 2 dage

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Afsløring: FC København afviser millionbud

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Siger op: Superliga-ekspert stopper

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Monstrøs PL-transfer tæt på

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Anton Gaaei-handel meldes død

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Franco Baresi er død