Stor optur for Osula – Ipswich rykker ned

For andet år i træk i Premier League er det de tre oprykkere, der vender retur til Championship.



Det blev kun til en enkelt sæson i Premier League i denne omgang for traditionsklubben Ipswich, der tager den tredje og sidste nedrykningsplads retur til Championship.

Det er en kendsgerning, efter at oprykkerholdets sidste spinkle håb for overlevelse blev slukket lørdag eftermiddag med et 0-3-nederlag ude mod Newcastle, hvor en danskerscoring slog det sidste søm i kisten.

William Osula blev med et lille kvarter igen sendt på banen for Newcastle, og tre minutter senere scorede den 21-årige angriber sit første Premier League-mål.

Dermed er de tre nedrykkere fra Premier League på plads med fire spillerunder igen. Ipswich tager turen ned sammen med Leicester og Southampton, som også rykkede op fra Championship i seneste sæson.

Det er andet år i træk, at de tre oprykkere blot får en sæson på højeste niveau i England. Sidste år var det Luton, Burnley og Sheffield United, der kun var på et kort visit i Premier League.

I år har der ikke været meget spænding om nedrykningspladserne, og i lørdagens opgør lignede Ipswich heller ikke et hold, der hører til i Premier League.

Otte minutter før pausen blev opgaven endnu nemmere for Newcastle, da Ipswichs Ben Johnson modtog sit andet gule kort og blev sendt tidligt i bad.

I de sidste minutter inden pausen reddede Ipswich bolden på stregen, og et forsøg ramte træværket, inden den til sidst ikke gik længere.

Gæsternes Julio Enciso rev klodset Jacob Murphy ned, og Alexander Isak var efterfølgende sikker fra de 11 meter.

Ti minutter inde i anden halvleg fordoblede midtstopper Dan Burn føringen. Han moste med- og modspillere ved bageste stolpe og headede et indlæg i kassen.

Det var også med et hovedstødsmål, at indskiftede Osula ti minutter før tid for første gang fandt vej til Premier League-netmaskerne. Den danske angriber steg flot til vejrs på et hjørnespark og headede bolden i kassen.

Med lørdagens sejr ligger Eddie Howes tropper nummer tre med 62 point, men det er tæt omkring top-5, der giver Champions League-adgang i næste sæson.

På sjettepladsen ligger Nottingham Forest med 60 point og en kamp færre. Mellem de to klubber ligger Chelsea og Manchester City.

/ritzau/





Utroligt: Brøndby må glæde sig




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

LIVE: AGF – FC Midtjylland

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Derfor var Moukoko vraget



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Godt nyt – nu er han landet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Afviser Anderlecht

Mohamed Salah forhandler med ny klub

United-ejer giver offentlig undskyldning

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Hvem trækker Danmark i Nations League?

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Hård dom over Franks fremtid

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Nægtet Brøndby-skifte

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Thomas Tuchel laver ny aftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Vild aften! Kun sket én gang før

Riemer reagerer på Frank-fyring

Zorniger i chok: Er det en joke?

Ekspert: Det mest positive for FCK