Stor optur for Osula – Ipswich rykker ned

For andet år i træk i Premier League er det de tre oprykkere, der vender retur til Championship.



Det blev kun til en enkelt sæson i Premier League i denne omgang for traditionsklubben Ipswich, der tager den tredje og sidste nedrykningsplads retur til Championship.

Det er en kendsgerning, efter at oprykkerholdets sidste spinkle håb for overlevelse blev slukket lørdag eftermiddag med et 0-3-nederlag ude mod Newcastle, hvor en danskerscoring slog det sidste søm i kisten.

William Osula blev med et lille kvarter igen sendt på banen for Newcastle, og tre minutter senere scorede den 21-årige angriber sit første Premier League-mål.

Dermed er de tre nedrykkere fra Premier League på plads med fire spillerunder igen. Ipswich tager turen ned sammen med Leicester og Southampton, som også rykkede op fra Championship i seneste sæson.

Det er andet år i træk, at de tre oprykkere blot får en sæson på højeste niveau i England. Sidste år var det Luton, Burnley og Sheffield United, der kun var på et kort visit i Premier League.

I år har der ikke været meget spænding om nedrykningspladserne, og i lørdagens opgør lignede Ipswich heller ikke et hold, der hører til i Premier League.

Otte minutter før pausen blev opgaven endnu nemmere for Newcastle, da Ipswichs Ben Johnson modtog sit andet gule kort og blev sendt tidligt i bad.

I de sidste minutter inden pausen reddede Ipswich bolden på stregen, og et forsøg ramte træværket, inden den til sidst ikke gik længere.

Gæsternes Julio Enciso rev klodset Jacob Murphy ned, og Alexander Isak var efterfølgende sikker fra de 11 meter.

Ti minutter inde i anden halvleg fordoblede midtstopper Dan Burn føringen. Han moste med- og modspillere ved bageste stolpe og headede et indlæg i kassen.

Det var også med et hovedstødsmål, at indskiftede Osula ti minutter før tid for første gang fandt vej til Premier League-netmaskerne. Den danske angriber steg flot til vejrs på et hjørnespark og headede bolden i kassen.

Med lørdagens sejr ligger Eddie Howes tropper nummer tre med 62 point, men det er tæt omkring top-5, der giver Champions League-adgang i næste sæson.

På sjettepladsen ligger Nottingham Forest med 60 point og en kamp færre. Mellem de to klubber ligger Chelsea og Manchester City.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Stor mystik om Patrick Pentz

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Tæt på en falliterklæring, FCK

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Premier League skrev transferhistorie

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Han er på vej væk fra AGF

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Forlader AGF – lægetjek booket

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Per Frimann hylder Brøndby

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Afviser kæmpebud

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Londonderby med mål

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Jakub Trefil skifter til Danmark

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub