Det blev kun til en enkelt sæson i Premier League i denne omgang for traditionsklubben Ipswich, der tager den tredje og sidste nedrykningsplads retur til Championship.
Det er en kendsgerning, efter at oprykkerholdets sidste spinkle håb for overlevelse blev slukket lørdag eftermiddag med et 0-3-nederlag ude mod Newcastle, hvor en danskerscoring slog det sidste søm i kisten.
William Osula blev med et lille kvarter igen sendt på banen for Newcastle, og tre minutter senere scorede den 21-årige angriber sit første Premier League-mål.
Dermed er de tre nedrykkere fra Premier League på plads med fire spillerunder igen. Ipswich tager turen ned sammen med Leicester og Southampton, som også rykkede op fra Championship i seneste sæson.
Det er andet år i træk, at de tre oprykkere blot får en sæson på højeste niveau i England. Sidste år var det Luton, Burnley og Sheffield United, der kun var på et kort visit i Premier League.
I år har der ikke været meget spænding om nedrykningspladserne, og i lørdagens opgør lignede Ipswich heller ikke et hold, der hører til i Premier League.
Otte minutter før pausen blev opgaven endnu nemmere for Newcastle, da Ipswichs Ben Johnson modtog sit andet gule kort og blev sendt tidligt i bad.
I de sidste minutter inden pausen reddede Ipswich bolden på stregen, og et forsøg ramte træværket, inden den til sidst ikke gik længere.
Gæsternes Julio Enciso rev klodset Jacob Murphy ned, og Alexander Isak var efterfølgende sikker fra de 11 meter.
Ti minutter inde i anden halvleg fordoblede midtstopper Dan Burn føringen. Han moste med- og modspillere ved bageste stolpe og headede et indlæg i kassen.
Det var også med et hovedstødsmål, at indskiftede Osula ti minutter før tid for første gang fandt vej til Premier League-netmaskerne. Den danske angriber steg flot til vejrs på et hjørnespark og headede bolden i kassen.
Med lørdagens sejr ligger Eddie Howes tropper nummer tre med 62 point, men det er tæt omkring top-5, der giver Champions League-adgang i næste sæson.
På sjettepladsen ligger Nottingham Forest med 60 point og en kamp færre. Mellem de to klubber ligger Chelsea og Manchester City.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AGF tænder røde lamper
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Hugo Ekitike misser VM
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
MEDIE
22 millioner kroner!
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
EKSKLUSIVT