Det blev kun til en enkelt sæson i Premier League i denne omgang for traditionsklubben Ipswich, der tager den tredje og sidste nedrykningsplads retur til Championship.
Det er en kendsgerning, efter at oprykkerholdets sidste spinkle håb for overlevelse blev slukket lørdag eftermiddag med et 0-3-nederlag ude mod Newcastle, hvor en danskerscoring slog det sidste søm i kisten.
William Osula blev med et lille kvarter igen sendt på banen for Newcastle, og tre minutter senere scorede den 21-årige angriber sit første Premier League-mål.
Dermed er de tre nedrykkere fra Premier League på plads med fire spillerunder igen. Ipswich tager turen ned sammen med Leicester og Southampton, som også rykkede op fra Championship i seneste sæson.
Det er andet år i træk, at de tre oprykkere blot får en sæson på højeste niveau i England. Sidste år var det Luton, Burnley og Sheffield United, der kun var på et kort visit i Premier League.
I år har der ikke været meget spænding om nedrykningspladserne, og i lørdagens opgør lignede Ipswich heller ikke et hold, der hører til i Premier League.
Otte minutter før pausen blev opgaven endnu nemmere for Newcastle, da Ipswichs Ben Johnson modtog sit andet gule kort og blev sendt tidligt i bad.
I de sidste minutter inden pausen reddede Ipswich bolden på stregen, og et forsøg ramte træværket, inden den til sidst ikke gik længere.
Gæsternes Julio Enciso rev klodset Jacob Murphy ned, og Alexander Isak var efterfølgende sikker fra de 11 meter.
Ti minutter inde i anden halvleg fordoblede midtstopper Dan Burn føringen. Han moste med- og modspillere ved bageste stolpe og headede et indlæg i kassen.
Det var også med et hovedstødsmål, at indskiftede Osula ti minutter før tid for første gang fandt vej til Premier League-netmaskerne. Den danske angriber steg flot til vejrs på et hjørnespark og headede bolden i kassen.
Med lørdagens sejr ligger Eddie Howes tropper nummer tre med 62 point, men det er tæt omkring top-5, der giver Champions League-adgang i næste sæson.
På sjettepladsen ligger Nottingham Forest med 60 point og en kamp færre. Mellem de to klubber ligger Chelsea og Manchester City.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Forstår ikke Roony-beslutning
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
Snart sker det
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE