Det blev kun til en enkelt sæson i Premier League i denne omgang for traditionsklubben Ipswich, der tager den tredje og sidste nedrykningsplads retur til Championship.
Det er en kendsgerning, efter at oprykkerholdets sidste spinkle håb for overlevelse blev slukket lørdag eftermiddag med et 0-3-nederlag ude mod Newcastle, hvor en danskerscoring slog det sidste søm i kisten.
William Osula blev med et lille kvarter igen sendt på banen for Newcastle, og tre minutter senere scorede den 21-årige angriber sit første Premier League-mål.
Dermed er de tre nedrykkere fra Premier League på plads med fire spillerunder igen. Ipswich tager turen ned sammen med Leicester og Southampton, som også rykkede op fra Championship i seneste sæson.
Det er andet år i træk, at de tre oprykkere blot får en sæson på højeste niveau i England. Sidste år var det Luton, Burnley og Sheffield United, der kun var på et kort visit i Premier League.
I år har der ikke været meget spænding om nedrykningspladserne, og i lørdagens opgør lignede Ipswich heller ikke et hold, der hører til i Premier League.
Otte minutter før pausen blev opgaven endnu nemmere for Newcastle, da Ipswichs Ben Johnson modtog sit andet gule kort og blev sendt tidligt i bad.
I de sidste minutter inden pausen reddede Ipswich bolden på stregen, og et forsøg ramte træværket, inden den til sidst ikke gik længere.
Gæsternes Julio Enciso rev klodset Jacob Murphy ned, og Alexander Isak var efterfølgende sikker fra de 11 meter.
Ti minutter inde i anden halvleg fordoblede midtstopper Dan Burn føringen. Han moste med- og modspillere ved bageste stolpe og headede et indlæg i kassen.
Det var også med et hovedstødsmål, at indskiftede Osula ti minutter før tid for første gang fandt vej til Premier League-netmaskerne. Den danske angriber steg flot til vejrs på et hjørnespark og headede bolden i kassen.
Med lørdagens sejr ligger Eddie Howes tropper nummer tre med 62 point, men det er tæt omkring top-5, der giver Champions League-adgang i næste sæson.
På sjettepladsen ligger Nottingham Forest med 60 point og en kamp færre. Mellem de to klubber ligger Chelsea og Manchester City.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
Benhård Brian Riemer-melding
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
Jubler over ny Brøndby-chef
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Nu dukker første historie op
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Messi rammer gyldent tal
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Liverpool vender dobbeltopgøret
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden