Stor optur for Osula – Ipswich rykker ned

For andet år i træk i Premier League er det de tre oprykkere, der vender retur til Championship.



Det blev kun til en enkelt sæson i Premier League i denne omgang for traditionsklubben Ipswich, der tager den tredje og sidste nedrykningsplads retur til Championship.

Det er en kendsgerning, efter at oprykkerholdets sidste spinkle håb for overlevelse blev slukket lørdag eftermiddag med et 0-3-nederlag ude mod Newcastle, hvor en danskerscoring slog det sidste søm i kisten.

William Osula blev med et lille kvarter igen sendt på banen for Newcastle, og tre minutter senere scorede den 21-årige angriber sit første Premier League-mål.

Dermed er de tre nedrykkere fra Premier League på plads med fire spillerunder igen. Ipswich tager turen ned sammen med Leicester og Southampton, som også rykkede op fra Championship i seneste sæson.

Det er andet år i træk, at de tre oprykkere blot får en sæson på højeste niveau i England. Sidste år var det Luton, Burnley og Sheffield United, der kun var på et kort visit i Premier League.

I år har der ikke været meget spænding om nedrykningspladserne, og i lørdagens opgør lignede Ipswich heller ikke et hold, der hører til i Premier League.

Otte minutter før pausen blev opgaven endnu nemmere for Newcastle, da Ipswichs Ben Johnson modtog sit andet gule kort og blev sendt tidligt i bad.

I de sidste minutter inden pausen reddede Ipswich bolden på stregen, og et forsøg ramte træværket, inden den til sidst ikke gik længere.

Gæsternes Julio Enciso rev klodset Jacob Murphy ned, og Alexander Isak var efterfølgende sikker fra de 11 meter.

Ti minutter inde i anden halvleg fordoblede midtstopper Dan Burn føringen. Han moste med- og modspillere ved bageste stolpe og headede et indlæg i kassen.

Det var også med et hovedstødsmål, at indskiftede Osula ti minutter før tid for første gang fandt vej til Premier League-netmaskerne. Den danske angriber steg flot til vejrs på et hjørnespark og headede bolden i kassen.

Med lørdagens sejr ligger Eddie Howes tropper nummer tre med 62 point, men det er tæt omkring top-5, der giver Champions League-adgang i næste sæson.

På sjettepladsen ligger Nottingham Forest med 60 point og en kamp færre. Mellem de to klubber ligger Chelsea og Manchester City.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Alexander Lind i kæmpe hyldest

I dialog med Steve Cooper

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Tordner mod VM-træner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Interessant melding om VM-profil

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Heroisk målmand sikrer point til Curacao