Stor ros til Zanka – men puslespil afgør fremtiden

Thomas Frank har været meget tilfreds med Mathias “Zanka” Jørgensen og regner med en afklaring på spillerens fremtid inden for de kommende uger.



I øjeblikket snakkes der meget om Christian Eriksens fremtid, og om den danske stjerner fortsætter i Brentford til næste sæson. Men en anden dansker står også med en uvis fremtid i Premier League-klubben: Mathias “Zanka” Jørgensen.

“Zankas” fremtid i London afhænger af et større puslespil, fortæller Thomas Frank på et pressemøde med danske medier fredag eftermiddag, hvor han også roste den danske stopper.

Den tidligere FC København-stjerne har nemlig som udgangspunkt kontraktudløb til sommer, men i hans aftale er der en option, således at Brentford kan forlænge samarbejdet med yderligere en sæson.

– Der er ikke taget en endelig beslutning (om optionen skal benyttes, red.), men det er noget af det, vi skal kigge på. Der var jo på et tidspunkt, hvor vi kunne være bekymrede for, om vi var i den ene eller anden række, og det kunne påvirke i begge retninger, om vi eller “Zanka” ville (fortsætte samarbejdet, red). Det er noget, der forhåbentlig bliver afklaret inden for nogle uger, lyder det fra Thomas Frank.

Har han vist nok til at få forlænget?

– Jeg tror, at det handler om en bred vurdering af det hele med “Zanka”, truppen og holdet. Jeg har været tilfreds med de præstationer, “Zanka” har leveret på banen, og også med hans personlighed og input uden for banen. Det er uheldigt, at han var skadet i en længere periode, men det kan ske. Generelt er jeg meget tilfreds med ham, så vi skal sætte os ned og sætte det hele sammen.

– Det er jo en del af et stort puslespil, fortæller Brentford-træneren.

31-årige Mathias “Zanka” Jørgensens sæson i Brentford har budt på både op- og nedture.

Han kom til klubben efter transfervinduets lukning, men fik hurtigt spilletid. Så blev han dog ramt af en skade, der holdt ham ude fra midten af november, indtil han i den forgangne weekend fik comeback mod West Ham. Og her imponerede han i stor stil. 

– Han spillede en rigtig god kamp, og det var imponerende, hvordan han trådte ind og spillede med autoritet, kommunikerede til sine medspillere, var rolig på bolden og afklaret i sit forsvarsspil. Det var jeg glad for, fordi han har desværre været uheldig med skader, så nu håber vi, at det kan blive fint resten af sæsonen, siger Thomas Frank og tilføjer, at “Zanka” også gjorde det godt inden sin skade. 

Brentford er aktuelt nummer 13 i Premier League, og med hele 12 point ned til Burnley på den anden side af nedrykningsstregen kan de så småt føle sig sikre på endnu en sæson i den bedste række. Næste chance for at hente flere point er lørdag, når de gæster Watford klokken 16.00.

Thomas Frank har også kommenteret på Christian Eriksens fremtid – læs mere om det her.






– En gigantisk nedtur!




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Vild spådom om FC Midtjylland

Voldsom udmelding om Froholdt



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Barcelona i kæmpesejr

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

AGF smider sejren i de døende sekunder

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

FCK-boss melder klar målsætning ud



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

United overvejer disse fem managers

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Manchester United – Aston Villa

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Supercomputer spår FCM-nedtur

Markant transfermelding om Højlund

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

OB – FC København

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet