Når Brighton søndag tager imod Crystal Palace i Premier League, kan det blive en helt særlig eftermiddag for veteranen James Milner, hvis han som ventet bringes på banen.
Næste gang den 40-årige midtbanespiller løber ind på grønsværen i verdens måske stærkeste liga, vil det være hans optræden nummer 653, og så vil han tangere Gareth Barrys rekord for flest optrædener i Premier League – og om en uge eller to vil rekorden formentlig kun tilhøre James Milner.
653 kampe svarer til at have spillet samtlige kampe for en klub i mere end 17 Premier League-sæsoner. I Milners tilfælde strækker perioden sig over næsten 24 år.
Han var bare 16 år, da han blev skiftet ind for hjerteklubben Leeds United i november 2002. Dengang tjente han omkring 25.000 kroner om måneden på sin ungdomskontrakt.
Siden er millioner af pund tikket ind, og han har været forbi Newcastle, Aston Villa, Manchester City, Liverpool og Brighton på højeste niveau. Det er også blevet til 61 engelske landskampe.
Meritterne tæller blandt andet tre engelske mesterskaber, to FA Cup-titler og en Champions League-titel, men det er formentlig de færreste, der forbinder Milner med triumferne, der er opnået med Liverpool og Manchester City.
Den løbestærke og alsidige midtbanespiller har aldrig været spektakulær, til gengæld har han været driftsikker som få. Sjældent skadet, altid fightende, altid i holdets tjeneste.
– Han er enhver træners drøm, siger den engelske angriberlegende Alan Shearer, der spillede sammen med Milner i Newcastle.
– Man kommer til at gøre det godt, hvis man har ham i truppen, for man ved præcis, hvad man får, siger Shearer til BBC.
I en tid med mange flamboyante og egoistiske fodboldspillere er Milner en kontrast. Kedeligt klædt, tør i replikken. Det har skiftende holdkammerater givet ham røg for gennem årene.
På X har parodikontoen “Boring Milner”, der jævnligt publicerer helt banale og ukontroversielle statements, over 585.000 følgere. Fodboldspilleren troede, at kække holdkammerater stod bag kontoen, men det viste sig at være en munter fan.
Selv om spillerkarrieren uundgåeligt nærmer sig en udløbsdato, er Milner trods hyppigere bænkpladser stadig et stort aktiv, forklarer Brighton-manager Fabian Hürzeler, der kuriøst nok er otte år yngre end midtbanespilleren.
– Han er drivkraften bag at have vindermentalitet, og det er meget vigtigt at have sådan en type i en trup.
– Han ved præcis, hvordan man vinder, hvad der kræves for at vinde, hvordan man forbereder sig til en kamp, og hvordan man reagerer på modgang, siger Hürzeler.
Kontrakten med Brighton løber frem til sommer, og indtil da kan Milner nå yderligere 14 kampe i Premier League. Han har ikke afgjort med sig selv, om han er interesseret i at spille videre i næste sæson.
Når han skuer bagud på næsten et kvart århundrede i topfodbold, har han følelsen af at have opnået det meste og nydt det undervejs, selv om tiden bare er fløjet afsted.
Da han i 2002 brød ind på førsteholdet i Leeds, fik han et råd af holdets daværende målmand, den engelske landsholdsbejler Nigel Martyn.
– Han sagde, at jeg skulle nyde det, imens jeg kunne. Jeg sagde til ham: Nigel, lad nu være, jeg er kun 16 år.
– Et blink med øjet, og nu er vi så her – i dag er jeg præcis, hvor han var dengang, siger den kommende kamprekordholder ifølge BBC.
/ritzau/
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
TOPNYHED