Taget PL med storm: Dansker prøvede noget helt nyt

Brentford-danskeren er blevet en profil i Premier League-klubben i denne sæson, og han har også arbejdet med noget, som han ikke tidligere har gjort sig i.



Brentford har været en af sæsonens positive overraskelser i Premier League, og én af de spillere, som har lyst klarest i den henseende, er danske Mathias Jensen.

Han har for alvor bidt sig fast på Premier League-holdet, hvor han både spiller markant mere, men samtidig også er noget mere afgørende end tidligere.

Tre mål og fire oplæg i 23 Premier League-kampe er facit lige nu – i sidste sæson var tallet nul scoringer og et enkelt oplæg i 31 kampe. Forbedringen er markant. 

Han er nu en af de første navne på holdkortet, og i et stort interview på Brentfords egen hjemmeside åbner han op for den nylige succes. Den indebærer en ændret tilgang til det at være professionel, som så sandelig har gjort en forskel.

– Jeg knoklede virkelig derhjemme med at lave øvelser, før pre season startede, og naturligvis også under hele pre season. Det betalte sig, for det gjorde mig skarp og klar til den nye sæson. Det var også første gang, at jeg havde hyret min egen personlige træner. Det gav virkelig, virkelig pote. Jeg kunne virkelig mærke en stor forskel, da jeg startede op. 

– Det føles godt, at selv om du var nødt til at arbejde hårdere og træne mere i din ferie, så kom belønningen, for man føler sig langt bedre rustet til det år, som kommer, siger Mathias Jensen. 

At kroppen er i en bedre tilstand kan også ses på det antal af minutter, som Mathias Jensen spiller for Brentford. Hvor han i sidste sæson ofte blev skiftet ud i anden halvleg – hvis overhovedet startede på banen – spiller han i langt større grad kampene til ende nu.

Det kan bedst ses på det faktum, at han i sidste sæson spillede 1.599 minutter fordelt på 31 kampe. Tallet er i denne sæson 1.780 minutter på 23 kampe.

Cheftræner Thomas Frank har altså også et bedre syn på playmakeren, og beundringen fra Jensens side mod landsmanden er heller ikke til at tage fejl af.

 – Jeg føler. at jeg har så meget tillid fra Thomas. Det betyder, at jeg tænker mindre over mine fejl, jeg fokuserer i stedet på det næste, der kommer, forklarer Mathias Jensen.

Han har i denne sæson startet på banen i 22 af sæsonens første 23 Premier League-kampe. Tidligere på sæsonen forlængede Mathias Jensen også sin kontrakt med Brentford, så den løber i mange år frem.





Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’




TOPNYHED

Andreas Christensen afviste Danmark

Nedtur – forpurret af regn

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Engelsk legende til Wrexham?

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Neestrup efter vildt drama: ‘Fuck nu det’

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

FC Midtjylland – Viborg FF

Storroser FCK: ‘Vi skal være glade for ét point’

Kæmpestjerne fremhæver dansker



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

OB – FC Fredericia

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

Storklub vil hente Thomas Kristensen

– Det kan vi bruge fire sekunder på at tude over

Hylder dansk debutant

Afslører vild Jose Mourinho-klausul



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Vild udtalelse blusser op i Italien

– En stor beslutning

Holdt på stor hemmelighed

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

– En drøm, der gik i opfyldelse

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Elkjær jubler over Frank

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse

Mange hjørnespark til Les Gones

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet