Taget PL med storm: Dansker prøvede noget helt nyt

Brentford-danskeren er blevet en profil i Premier League-klubben i denne sæson, og han har også arbejdet med noget, som han ikke tidligere har gjort sig i.



Brentford har været en af sæsonens positive overraskelser i Premier League, og én af de spillere, som har lyst klarest i den henseende, er danske Mathias Jensen.

Han har for alvor bidt sig fast på Premier League-holdet, hvor han både spiller markant mere, men samtidig også er noget mere afgørende end tidligere.

Tre mål og fire oplæg i 23 Premier League-kampe er facit lige nu – i sidste sæson var tallet nul scoringer og et enkelt oplæg i 31 kampe. Forbedringen er markant. 

Han er nu en af de første navne på holdkortet, og i et stort interview på Brentfords egen hjemmeside åbner han op for den nylige succes. Den indebærer en ændret tilgang til det at være professionel, som så sandelig har gjort en forskel.

– Jeg knoklede virkelig derhjemme med at lave øvelser, før pre season startede, og naturligvis også under hele pre season. Det betalte sig, for det gjorde mig skarp og klar til den nye sæson. Det var også første gang, at jeg havde hyret min egen personlige træner. Det gav virkelig, virkelig pote. Jeg kunne virkelig mærke en stor forskel, da jeg startede op. 

– Det føles godt, at selv om du var nødt til at arbejde hårdere og træne mere i din ferie, så kom belønningen, for man føler sig langt bedre rustet til det år, som kommer, siger Mathias Jensen. 

At kroppen er i en bedre tilstand kan også ses på det antal af minutter, som Mathias Jensen spiller for Brentford. Hvor han i sidste sæson ofte blev skiftet ud i anden halvleg – hvis overhovedet startede på banen – spiller han i langt større grad kampene til ende nu.

Det kan bedst ses på det faktum, at han i sidste sæson spillede 1.599 minutter fordelt på 31 kampe. Tallet er i denne sæson 1.780 minutter på 23 kampe.

Cheftræner Thomas Frank har altså også et bedre syn på playmakeren, og beundringen fra Jensens side mod landsmanden er heller ikke til at tage fejl af.

 – Jeg føler. at jeg har så meget tillid fra Thomas. Det betyder, at jeg tænker mindre over mine fejl, jeg fokuserer i stedet på det næste, der kommer, forklarer Mathias Jensen.

Han har i denne sæson startet på banen i 22 af sæsonens første 23 Premier League-kampe. Tidligere på sæsonen forlængede Mathias Jensen også sin kontrakt med Brentford, så den løber i mange år frem.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Sydafrika – Canada

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København jagter Romane Amane

Markant ændring i Silkeborg

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen