Brentford kunne have taget et stort skridt mod oprykning til Premier League, hvis de havde besejret Stoke City lørdag eftermiddag. Men det gjorde de ikke, og i stedet har West Bromwich fortsat de bedste kort på hånden i forhold til at sikre sig en direkte oprykning.
Lørdagens kamp endte med en 1-0-sejr til Stoke over Brentford, men ifølge cheftræner Thomas Frank kunne kampen ligeså godt være endt uafgjort. Det siger han til Brentfords hjemmeside.
Læs også:Brasser-ekspert: FCM-emne er stemplet som ustabil
– Jeg sagde efter kampen, at de skulle holde hovedet højt og at vi har en vigtig kamp onsdag. Vi tabte i dag, men det, der skete i kampen, er nu fortid, siger Thomas Frank og fortsætter:
– Vi har gjort det utroligt i de seneste otte kampe og tabte nu en meget, meget tæt kamp, hvor det snildt kunne være blevet uafgjort, hvilket selvfølgelig ville have været et godt point for os. Så sagde jeg også, at vi skal gøre alt for at være klar til at gribe chancen onsdag aften, og at jeg er stolt af dem.
Læs også:Brentford missede chancen for at tage andenpladsen: Nu ligner det playoff
Brentford manglede blot de sidste procenter for at få sendt bolden i mål, lyder det også fra den danske træner.
– Det var en virkelig tæt kamp. Og fordi vi har vundet otte i træk, forventer man at vinde den næste, og selvfølgelig ville vi vinde den her virkelig meget, og spillerne gav alt. På dagen kunne vi bare ikke levere det sidste, der ville have givet os et mål, og Stoke gjorde det godt i det første kvarter, før vi fik overtaget. Så fik de målet, som er stort set det eneste, de havde i kampen, foruden et hovedstød i anden halvleg, siger han.
Trods nederlaget kan Brentford stadig sikre sig oprykning. Hvis West Bromwich ikke vinder i sidste spillerunde, kan Brentford rykke direkte op med en sejr. Ellers havner Thomas Franks mandskab i slutspillet, hvor nummer tre, fire, fem og seks spiller en miniturnering om én oprykningsplads.
Læs også:Solbakken kan se Bendtner som træner: Har en erfaringsbank som få andre
Læs også:Thomas Frank glæder sig over Brentfords sæson: Men vi vil have mere
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Arlington
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
Chok – henter første VM-point nogensinde
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Spottet i København
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
Ny kontrakt før VM-åbner
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
NYHEDER
