Thomas Frank efter nedtur: Kunne snildt være blevet uafgjort

Brentford tabte lørdag til Stoke, men opgøret kunne ligeså godt være endt uafgjort, mener Thomas Frank.



Brentford kunne have taget et stort skridt mod oprykning til Premier League, hvis de havde besejret Stoke City lørdag eftermiddag. Men det gjorde de ikke, og i stedet har West Bromwich fortsat de bedste kort på hånden i forhold til at sikre sig en direkte oprykning.

Lørdagens kamp endte med en 1-0-sejr til Stoke over Brentford, men ifølge cheftræner Thomas Frank kunne kampen ligeså godt være endt uafgjort. Det siger han til Brentfords hjemmeside. 

Læs også:Brasser-ekspert: FCM-emne er stemplet som ustabil

– Jeg sagde efter kampen, at de skulle holde hovedet højt og at vi har en vigtig kamp onsdag. Vi tabte i dag, men det, der skete i kampen, er nu fortid, siger Thomas Frank og fortsætter:

– Vi har gjort det utroligt i de seneste otte kampe og tabte nu en meget, meget tæt kamp, hvor det snildt kunne være blevet uafgjort, hvilket selvfølgelig ville have været et godt point for os. Så sagde jeg også, at vi skal gøre alt for at være klar til at gribe chancen onsdag aften, og at jeg er stolt af dem.

Læs også:Brentford missede chancen for at tage andenpladsen: Nu ligner det playoff

Brentford manglede blot de sidste procenter for at få sendt bolden i mål, lyder det også fra den danske træner.

– Det var en virkelig tæt kamp. Og fordi vi har vundet otte i træk, forventer man at vinde den næste, og selvfølgelig ville vi vinde den her virkelig meget, og spillerne gav alt. På dagen kunne vi bare ikke levere det sidste, der ville have givet os et mål, og Stoke gjorde det godt i det første kvarter, før vi fik overtaget. Så fik de målet, som er stort set det eneste, de havde i kampen, foruden et hovedstød i anden halvleg, siger han.

Trods nederlaget kan Brentford stadig sikre sig oprykning. Hvis West Bromwich ikke vinder i sidste spillerunde, kan Brentford rykke direkte op med en sejr. Ellers havner Thomas Franks mandskab i slutspillet, hvor nummer tre, fire, fem og seks spiller en miniturnering om én oprykningsplads.

Læs også:Solbakken kan se Bendtner som træner: Har en erfaringsbank som få andre
Læs også:Thomas Frank glæder sig over Brentfords sæson: Men vi vil have mere




Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Snart kan det give rødt kort

Brian Riemer peger på tre årsager

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Atletico Madrid – Arsenal

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Afvist – Brøndby undrer sig

Bo Svensson svært utilfreds

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen