Thomas Frank efter nedtur: Kunne snildt være blevet uafgjort

Brentford tabte lørdag til Stoke, men opgøret kunne ligeså godt være endt uafgjort, mener Thomas Frank.



Brentford kunne have taget et stort skridt mod oprykning til Premier League, hvis de havde besejret Stoke City lørdag eftermiddag. Men det gjorde de ikke, og i stedet har West Bromwich fortsat de bedste kort på hånden i forhold til at sikre sig en direkte oprykning.

Lørdagens kamp endte med en 1-0-sejr til Stoke over Brentford, men ifølge cheftræner Thomas Frank kunne kampen ligeså godt være endt uafgjort. Det siger han til Brentfords hjemmeside. 

Læs også:Brasser-ekspert: FCM-emne er stemplet som ustabil

– Jeg sagde efter kampen, at de skulle holde hovedet højt og at vi har en vigtig kamp onsdag. Vi tabte i dag, men det, der skete i kampen, er nu fortid, siger Thomas Frank og fortsætter:

– Vi har gjort det utroligt i de seneste otte kampe og tabte nu en meget, meget tæt kamp, hvor det snildt kunne være blevet uafgjort, hvilket selvfølgelig ville have været et godt point for os. Så sagde jeg også, at vi skal gøre alt for at være klar til at gribe chancen onsdag aften, og at jeg er stolt af dem.

Læs også:Brentford missede chancen for at tage andenpladsen: Nu ligner det playoff

Brentford manglede blot de sidste procenter for at få sendt bolden i mål, lyder det også fra den danske træner.

– Det var en virkelig tæt kamp. Og fordi vi har vundet otte i træk, forventer man at vinde den næste, og selvfølgelig ville vi vinde den her virkelig meget, og spillerne gav alt. På dagen kunne vi bare ikke levere det sidste, der ville have givet os et mål, og Stoke gjorde det godt i det første kvarter, før vi fik overtaget. Så fik de målet, som er stort set det eneste, de havde i kampen, foruden et hovedstød i anden halvleg, siger han.

Trods nederlaget kan Brentford stadig sikre sig oprykning. Hvis West Bromwich ikke vinder i sidste spillerunde, kan Brentford rykke direkte op med en sejr. Ellers havner Thomas Franks mandskab i slutspillet, hvor nummer tre, fire, fem og seks spiller en miniturnering om én oprykningsplads.

Læs også:Solbakken kan se Bendtner som træner: Har en erfaringsbank som få andre
Læs også:Thomas Frank glæder sig over Brentfords sæson: Men vi vil have mere





Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Liverpool præsenterer succestræner

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Benhård kritik af Danmark

Dansker vil væk fra RB Salzburg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Kasper Hjulmand fyret

Vildt transferrygte skydes ned

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

De 10 største stjerner, der misser VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig