Thomas Frank er ekstremt tilfreds

Der var tænding på, da Tottenham i en træningskamp slog Arsenal med 1-0 på et fyldt stadion i Hongkong.



Thomas Frank var glad for, hvad han så, da hans Tottenham-mandskab torsdag testede formen af forud for den nye Premier League-sæson med at besejre Arsenal med 1-0 i en træningskamp i Hongkong.

– Jeg er ekstremt tilfreds med vores første halvleg. Den halvleg var meget jævnbyrdig spillemæssigt. Der er mange ting i vores optræden, der glæder mig, og særligt vores defensive struktur kampen igennem, siger Frank til Tottenhams hjemmeside.

– I anden halvleg endte vi med at forsvare lidt for meget, men det var nogle trætte spillere, vi havde på banen, og det var naturligt, vi trak os lidt, når vi førte 1-0, og modstanderen pressede mere.

Kampens enlige mål var et spektakulært et af slagsen, som Pape Sarr stod for, da han kort inden pausen erobrede bolden midt på banen og fra lang afstand sparkede den over David Raya i Arsenal-målet.

Fyldt godt op på stadion

Selv om det blot var en træningskamp, var der tænding både blandt spillerne på banen og blandt de 50.000 tilskuere på det udsolgte stadion i Hongkong.

– Ja, det var en træningskamp, men det var en meget intens kamp. Jeg sagde inden kampen, at en kamp mod Arsenal er aldrig en venskabskamp, siger Thomas Frank.

Landsholdsmidten Christian Nørgaard, der denne sommer er skiftet fra Brentford, startede på den defensive midtbane for Arsenal, der stillede op med noget, der kunne minde om stærkeste startopstilling.

Nørgaard blev taget ud efter 68 minutter.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Transferbombe i Manchester United

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

De har spurgt på Gustav Isaksen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Maxsø træner med i Brøndby

Melder ud om Mbappé

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Frankrig – Spanien

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

‘Det er et større problem for os’

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt

Afslører kæmpe VM-chok