Thomas Frank forgudes: Han kan få en statue

Thomas Frank er ved at opnå ikonstatus i Brentford. The Athletic-journalist forklarer, hvorfor han er så elsket, og så tror han på, at der en dag kan komme en statue af den danske manager ved Brentfords stadion.



Tænk 30 år frem. Måske er Brentford stadig i Premier League. Måske vil klubben stadig have en masse danske spillere.

Det vil til gengæld være noget nær et mirakel, hvis Thomas Frank til den tid fortsat er klubbens træner som 79-årig.

Men måske kan man også se den danske cheftræner ved Brentfords stadion hver dag, når kalenderen siger 2053. Bare ikke the real deal. I stedet i form af en statue som hyldest for hans store bidrag til klubben.

Det lyder vildt, utvivlsomt. Men urealistisk? Det er det næppe, hvis man spørger Jay Harris, der dækker klubben for The Athletic.

– Jeg sætter røven i klaskehøjde her, men jeg tror, at hvis han fortsætter med at blive her i yderligere to-tre år, og hvis det fortsætter i den her retning, og med alt, som han har gjort for klubben, så ville det ikke overraske mig, hvis de byggede en statue af ham, siger Jay Harris og fortsætter:

– Jeg kan ikke huske, hvad tallet er, men Brentford havde tabt så mange gange i oprykningsslutspillet (til Premier League, red.), og han var manageren, der endelig fik dem op.

– Han er manageren, der har hjulpet dem med at flytte til det nye stadion. Han er manageren, som slog Arsenal i deres første Premier League-kamp. Han er manageren, der slog Manchester City på Etihad. Der er så mange enorme øjeblikke i Brentfords historie, hvor Thomas Frank har været chefen.

– Det er ting, fans vil tale om om 20, 30, 40 og 50 år. Og lige meget hvad der sker, så tror jeg ikke, det er for meget at sige, at Brentford kan ende med at bygge en statue af ham en dag.

“Det ville være så trist”
Spørgsmålet er, hvor længe Brentford kan holde på Thomas Frank. Han forlængede sin kontrakt i slutningen af 2022, men han sættes konstant i forbindelse med større klubber i Premier League.   

– Det ville være så trist at se ham smutte, siger Jay Harris og tifløjer:

– Fansene har så meget respekt for Thomas, og de forguder ham virkelig. Han har vist sig at være en rigtig god manager taktisk, og han er ikke bange for at gå til Manchester City. Så han har et rigtig, rigtig, rigtig godt ry, og ikke kun hos Brentford-fans, men også hos fans af engelsk fodbold generelt. Jeg tror, hele fodbold-England virkelig er imponerede over det, han har lavet med Brentford.

Hvordan ville reaktionen være, hvis han skiftede til en større klub? Ville fansene kunne finde noget glæde i, at han tog dem så langt, og at klubben også hjalp ham videre til en stor adresse?

– Fodboldfans er… vi er spøjse, ikke? Fordi han er kommet så langt med dem, og at de i øjeblikket er i top 10 i Premier League, så tror jeg, at mange Brentford-fans faktisk ville sige det modsatte. Jeg tror, de ville blive meget kede af det.

– Jeg tror, de ville se på det sådan, at “hvorfor kunne du ikke blive hos os lidt længere? Du kunne blive endnu mere historisk hos os”. Men nogle vil også bare være taknemmelige for tiden sammen, så reaktionen ville være splittet.

Har aldrig set noget lignende
At Thomas Frank er så elsket i Brentford, handler ikke kun om de sportslige resultater. Det handler også om danskerens personlighed.

Jay Harris husker en episode i januar 2022, hvor Frank kom i modvind for nogle kommentarer om, Manchester United havde været utroligt heldige med at slå Brentford. Efterfølgende erkendte den danske træner, at han skulle lære at kontrollere sine følelser lidt bedre.

Det var tilsyneladende lettere sagt end gjort.

Et par dage efter spillede Brentford mod Wolverhampton, og så fik Thomas Frank raget et rødt kort til sig for at konfrontere dommeren. Men Brentford har brug for en fighter, og det elsker fansene, siger Harris.

Og så har danskeren efterhånden også opbygget et helt særligt forhold til Premier League-klubbens fans.

– Han er den eneste manager, jeg har set i Premier League, i Championship eller hvor som helst, som faktisk vinker tilbage, når fansene synger “Thomas give us a wave” under kampen. Jeg har aldrig set andre gøre det på noget som helst niveau, siger Jay Harris.

– Han er også så nede på jorden, og han har været til en del fanbegivenheder i de sidste måneder. Han gjorde det ofte før, men nu hvor Covid er forbi, og der laves flere fanbegivenheder, er han taget til mange af dem. Selvom det måske er en tirsdag eller onsdag aftener, hvor han nok kunne hvile sig eller tage ud og spise med sin familie. Det værdsætter fansene virkelig.

Brentford skal i weekenden spille mod Bournemouth i Premier League.





David Nielsen tæt på fyring




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Reagerer på Brøndby-bombe

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Langer ud efter trænerlegende

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Newcastle – Manchester United

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

FCM henter svensk forsvarstalent

Køber engelsk klub

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Victor Nelsson topper international impact-liste

631 millioner kroner

I chok over Manchester United

Her kan du se Newcastle mod Manchester United



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nu er Dreyer historisk

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Skræmmende Chido Obi-scener

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

‘Han tisser isterninger’

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Bo Henriksen lander TV-job

Arne Slot dybt frustreret

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

– Det må for alt i verden ikke ske!

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM