Thomas Frank: Fansene tog det til et nyt niveau

Den danske træner havde rosende ord til alle involverede, men især fansene var mål for Franks lovprisning.



Brentford gjorde det med manér, da de fredag aften for første gang i 74 år sparkede til en bold i den bedste engelske fodboldrække.

Fodboldmastodonten Arsenal var taget på tværs af den engelske hovedstad, men måtte se sig slået af det energiske oprykkermandskab.

Cheftræneren for Brentford, danske Thomas Frank, tilskriver især sejren de jublende fans, der igen fik lov at fylde stadion op til fuld kapacitet.

– Vi præsterede, men der var nogen, som tog det til et nyt niveau, og det var fansene.

– De var helt fantastiske. Det var mere end ti ud af ti med atmosfæren, de konstante tilråb og den vedvarende støtte til holdet, siger han til BBC.

Blandt spillerne fik især Brentfords nye mand på midtbanen Frank Onyeka ros. Selv om det var to andre, der kom på måltavlen – blandt andet danske Christian Nørgaard ved 2-0-målet – var Frank ikke tilbageholdende med roserne til nigerianske Onyeka.

Onyeka kom til Brentford fra FC Midtjylland denne sommer.

– Der har været meget snak om, at vi ikke har særlig meget Premier League-erfaring blandt spillerne.

– Men hvis man har spillere med den rette kvalitet og mentalitet, er det intet problem for dem at spille med, siger Thomas Frank.

Brentford og Thomas Frank tog en ordentlig skalp, da de slog Arsenal. Det var spanske Sergi Canos, der åbnede scoringen efter ti minutter ved en dårlig clearing fra udeholdet.

Efter 73 minutter blev det Christian Nørgaards tur. Den tidligere Brøndby-spiller fik pandebrasken på et langt indkast fra en anden dansker – Mads Bech Sørensen – og fik dermed gjort det til 2-0 med sit første ligamål siden 2017.

/ritzau/





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Uruguay – Spanien

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Norge – Frankrig

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Egypten – Iran

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage