Thomas Frank: Fansene tog det til et nyt niveau

Den danske træner havde rosende ord til alle involverede, men især fansene var mål for Franks lovprisning.



Brentford gjorde det med manér, da de fredag aften for første gang i 74 år sparkede til en bold i den bedste engelske fodboldrække.

Fodboldmastodonten Arsenal var taget på tværs af den engelske hovedstad, men måtte se sig slået af det energiske oprykkermandskab.

Cheftræneren for Brentford, danske Thomas Frank, tilskriver især sejren de jublende fans, der igen fik lov at fylde stadion op til fuld kapacitet.

– Vi præsterede, men der var nogen, som tog det til et nyt niveau, og det var fansene.

– De var helt fantastiske. Det var mere end ti ud af ti med atmosfæren, de konstante tilråb og den vedvarende støtte til holdet, siger han til BBC.

Blandt spillerne fik især Brentfords nye mand på midtbanen Frank Onyeka ros. Selv om det var to andre, der kom på måltavlen – blandt andet danske Christian Nørgaard ved 2-0-målet – var Frank ikke tilbageholdende med roserne til nigerianske Onyeka.

Onyeka kom til Brentford fra FC Midtjylland denne sommer.

– Der har været meget snak om, at vi ikke har særlig meget Premier League-erfaring blandt spillerne.

– Men hvis man har spillere med den rette kvalitet og mentalitet, er det intet problem for dem at spille med, siger Thomas Frank.

Brentford og Thomas Frank tog en ordentlig skalp, da de slog Arsenal. Det var spanske Sergi Canos, der åbnede scoringen efter ti minutter ved en dårlig clearing fra udeholdet.

Efter 73 minutter blev det Christian Nørgaards tur. Den tidligere Brøndby-spiller fik pandebrasken på et langt indkast fra en anden dansker – Mads Bech Sørensen – og fik dermed gjort det til 2-0 med sit første ligamål siden 2017.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Peter Schmeichel lander stort job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Frygter Christian Eriksen-problem

AGF køber dansk profil

Dansk træner vinder stor pris

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Liverpool – Chelsea

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’