Thomas Frank og Brentford fortsætter igen i denne sæson med at spille et godt stykke over forventningerne.
London-klubben har fortsat et af de mindste budgetter i rækken trods en markant oprustning med nye spillere de to seneste sæsoner, og op til juleprogrammet ligger man midt i tabellen og har ifølge de bagvedliggende data spillet til mere.
Thomas Franks ledelsesstil og gode resultater med Brentford er i flere omgange blevet bemærket i større klubber i Premier League, og hvor det tidligere år var Chelsea, danskeren blev sat i forbindelse med, er hans navn de seneste uger blevet nævnt i forbindelse med Manchester United.
Andre klubber i Premier League har tidligere haft Thomas Frank på listen over kandidater til cheftræner-jobbet, og det giver god mening, mener en tidligere topspiller i rækken og nuværende ekspertkommentator.
– Jeg tror sagtens, han kunne være i stand til at træne en af de allerstørste klubber i Premier League, siger den tidligere Liverpool-profil John Barnes til Tipsbladet
– Men selvom hans evner berettiger til det, så tror jeg ikke, at de helt store klubber som Chelsea og Manchester United føler, at hans ledelsesstil passer til dem. Han er Thomas Frank, han er ikke Mourinho, og som type har de store klubber ofte brug for en med den type personlighed, hvis jeg kan sige det sådan.
John Barnes tror egentlig, de store klubber kunne have godt af en træner som Thomas Frank, men han er i tvivl om, hvorvidt superklubberne er villige til at ofre det, der skal til.
– I mine øjne kunne han godt være et bud som Manchester United-træner, men det vil formentlig kræve en stor udrensning af spillere, fordi det nuværende materiale ikke passer til Thomas Frank. Jeg tror ikke, det er et offer, de er villige til at tage.”
– Det afhænger jo også af hans personlige ambition, og jeg er overbevist om, at det betyder meget for ham at være i Premier League, så hvis han skal til en ny klub, skal det være en af de seks største. Han tager ikke til et andet land, så vil han hellere være i Brentford.
– Igen – han har evnerne til det, men de store klubber ønsker ofte en anden stil, især ledelsesmæssigt, end den han har.
Læs mere om Brentfords overpræstation her i Tipsbladets gennemgang af klubbens økonomi.

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

‘Det er Peter Christiansens idé’

TransferLIVE: Opgiver de Mathias Jørgensen?

Jordan Henderson til lægetjek

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Tottenham præsenterer FC København-emne

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil