I slutminutterne efter danskerklubben Brentfords 1-2-nederlag til Wolverhampton lørdag i Premier League blev et rødt kort hevet op af dommer Peter Bankes’ lomme.
Det tilfaldt Brentfords danske cheftræner, Thomas Frank, der efterfølgende måtte undskylde til sine spillere.
– Jeg sagde til spillerne, at de skulle passe på ikke at få gule kort, så jeg undskyldte til dem for ikke at kunne styre mine følelser, siger Thomas Frank ifølge Sky Sports efter kampen.
Situationen skete, mens spillerne sagde tak for kampen på banen.
– Jeg var frustreret over, at vi ikke fik et point, men jeg var relativ rolig, da jeg gik hen til dommeren, forklarer Frank.
– Jeg fik så et gult kort efter en konfrontation med en Wolverhampton-spiller.
Derefter fulgte en ordveksling mellem Thomas Frank og dommer Peter Bankes, der kvitterede med endnu et gult kort, der blev vekslet til et rødt.
– Jeg spurgte Peter, hvorfor jeg fik et gult kort mere, og han sagde, at jeg vendte mig om og var for aggressiv, siger den danske træner.
– Han sagde, at han vil kigge på det igen og beslutte, om det var et gult kort mere værd, så vi må se.
I løbet af kampen var der også masser af dramatik.
Første halvleg bød på to længere afbrydelser. Først stødte danske Mathias Jensen og hans Brentford-holdkammerat Rico Henry hovederne voldsomt sammen, da de begge ville heade til bolden.
De blev liggende længe i græsset og måtte begge udgå af kampen for at blive undersøgt for hjernerystelse. Mathias Jensen blødte voldsomt fra området omkring næsen og øjenbrynene på grund af en flænge.
Efter en halv times spil blev kampen så stoppet igen, da en drone fløj rundt over banen. Spillerne blev sendt i omklædningsrummet og først 20 minutter senere kunne kampen fortsætte.
Nederlaget var Brentford fjerde i træk i Premier League. Klubben er nu nummer 14 i tabellen, mens Wolverhampton ligger nummer otte.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
OPTAKT
Holland – Sverige
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TOPNYHED
