Presset stiger nærmest mere og mere på Erik ten Hag for hver kamp, der går, og i engelske medier spekuleres der i stor grad om hans fremtid, når klubberne går på landsholdspause efter denne spillerunde.
Skulle klubben skille sig af med Erik ten Hag, så står det et velkendt navn klar i kulissen. For i sommer blev Ruud van Nistelrooy hentet ind som assistent, og han kunne være et friskt bud på en eventuel afløser.
Skulle det ske, så skal Nistelrooy bare ringe til René Meulensteen for at få ham ombord. Det gør den tidligere Brøndby-træner og mangeårige Manchester United-assistent klar i Sam Allardyces podcast No Tippy Tappy Football.
– Jeg har store tanker om ham. Efter min mening rejste han for tidligt væk fra PSV, for han gjorde det rigtig godt der, siger Meulensteen og fortsætter:
– Jeg elskede hvert minut af de seks år, hvor jeg var en del af trænerteamet i klubben. Jeg følte intet negativt pres, og det skyldtes Sir Alex Fergusons ledelse. Han stolede så meget på os.
– Hvis Ruud ringer, vil jeg selvfølgelig hjælpe ham. Du vil tage telefonen og sige: Hvad kan jeg gøre for dig?
René Meulensteen har efterhånden skabt sig en lang karriere i fodboldverdenen. I Danmark huskes han for en knap så succesfuld tid som Brøndby-træner i 2006, hvor han afløste Michael Laudrup på Vestegnen.
Siden 2018 har Meulensteen været assistenttræner hos Australiens landshold, men hans udtalelser tyder altså på, at det er en stilling, som han godt kan lokkes væk fra.
Det kræver dog, at van Nistelrooy først og fremmest lander et cheftrænerjob i Manchester United og derefter finder Meulensteens navn frem på telefonen.
LIVE
LIVE: Fraværende inden FCK-brag
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT