Tidligere holdkammerat forlanger Ronaldo-fyring

Ifølge Gary Neville bør der ikke være tvivl om, at Manchester United skal rive Cristiano Ronaldos kontrakt over.



De var holdkammerater i seks år, men Cristiano Ronaldo og Gary Neville udveksler næppe julekort.

Ronaldo udtalte i søndagens eksplosive interview med Talk TV, at Wayne Rooney og Gary Neville ikke er hans venner, fordi de begge har kritiseret ham i medierne. 

Og Gary Neville har nu valgt at slå tilbage mod Cristiano Ronaldo, som ifølge den tidligere forsvarsspiller bør præsenteres for en fyreseddel af Manchester United. Ifølge Gary Neville kan der således ikke være nogen vej tilbage for Ronaldo nu.

– Nej, og jeg tror heller ikke, at han ønsker en vej tilbage. Han ville ikke have givet det her interview, hvis han ønskede en vej tilbage. Han vidste, at det her interview ville medføre de overskrifter, det har gjort, og at det ville betyde afslutningen på hans karriere i Manchester United, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra Gary Neville. 

– Jeg undrer mig over, hvad Manchester United foretager sig, for virkeligheden er den, at de er nødt til at rive Cristianos kontrakt over. Ellers åbner de mere eller mindre en præcedens for, at enhver spiller kan kritisere dem i fremtiden. 

– Jeg er enig i nogle af de ting, Cristiano har sagt, og mange Manchester United-fans vil være enige i mange af de ting, Cristiano har sagt. Men hvis du er ansat et sted, og så siger de ting, så er din ansættelse nødt til at ophøre. Der er ingen tvivl om, at Manchester United er nødt til at gøre det i de kommende dage. Det ønsker Cristiano formentlig også. Begge parter har malet sig selv op i et hjørne. 

Ifølge ESPN har Erik ten Hag da også meddelt Manchester Uniteds ledelse, at Cristiano Ronaldo ikke kan fortsætte på Old Trafford.







Optakt til Brøndby IF - FC København LIVE

TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Jonas Wind til danskerklub?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Danske klubber scorer millioner på VM

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Ståle revser Skotland

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark