Tidligere holdkammerat forlanger Ronaldo-fyring

Ifølge Gary Neville bør der ikke være tvivl om, at Manchester United skal rive Cristiano Ronaldos kontrakt over.



De var holdkammerater i seks år, men Cristiano Ronaldo og Gary Neville udveksler næppe julekort.

Ronaldo udtalte i søndagens eksplosive interview med Talk TV, at Wayne Rooney og Gary Neville ikke er hans venner, fordi de begge har kritiseret ham i medierne. 

Og Gary Neville har nu valgt at slå tilbage mod Cristiano Ronaldo, som ifølge den tidligere forsvarsspiller bør præsenteres for en fyreseddel af Manchester United. Ifølge Gary Neville kan der således ikke være nogen vej tilbage for Ronaldo nu.

– Nej, og jeg tror heller ikke, at han ønsker en vej tilbage. Han ville ikke have givet det her interview, hvis han ønskede en vej tilbage. Han vidste, at det her interview ville medføre de overskrifter, det har gjort, og at det ville betyde afslutningen på hans karriere i Manchester United, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra Gary Neville. 

– Jeg undrer mig over, hvad Manchester United foretager sig, for virkeligheden er den, at de er nødt til at rive Cristianos kontrakt over. Ellers åbner de mere eller mindre en præcedens for, at enhver spiller kan kritisere dem i fremtiden. 

– Jeg er enig i nogle af de ting, Cristiano har sagt, og mange Manchester United-fans vil være enige i mange af de ting, Cristiano har sagt. Men hvis du er ansat et sted, og så siger de ting, så er din ansættelse nødt til at ophøre. Der er ingen tvivl om, at Manchester United er nødt til at gøre det i de kommende dage. Det ønsker Cristiano formentlig også. Begge parter har malet sig selv op i et hjørne. 

Ifølge ESPN har Erik ten Hag da også meddelt Manchester Uniteds ledelse, at Cristiano Ronaldo ikke kan fortsætte på Old Trafford.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Pointdeling i fraværsramt lokalderby

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

De er tilbage i Premier League

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Liverpool – Brentford

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Her er FC Københavns vej i Europa

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Værste i 16 år

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!