Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Stig Tøfting og Jan Mølby er ikke imponeret.



Fire kampe, fire nederlag og nul scoringer. 

Det er Chelseas aktuelle form i Premier League, efter at mandskabet lørdag aften tabte til Manchester United på Stamford Bridge, og det får kritikken til at hagle ned over klubben.  

I nedtakten på Viaplay kritiserede ekspert Jan Mølby eksempelvis cheftræner Liam Rosenior og sagde, at han ikke kunne se planen, mens han også var skuffet over Chelseas dyre midtbane med Enzo Fernandez, Moises Caicedo og Cole Palmer. 

Særligt sidstnævnte var medekspert Stig Tøfting også skuffet over. 

– Jeg synes, at Enzo Fernandez – indtil han blev skadet – prøvede at diktere lidt. Jeg synes til gengæld, at Cole Palmer er HELT ved siden af sig selv. Vi ser slet ikke skyggen af ham i anden halvleg, siger Stig Tøfting og kritiserer en anden Chelsea-stjerne: 

– Og [Alejandro] Garnacho, som kommer ind… Jeg tror ikke, han afdriblet sin direkte modstander en eneste gang. Og alle de bolde, han spillede, spillede han baglæns. 

Odds og spilforslag til mandagsdyst mellem Chelsea og Wolverhampton i Premier League

Jan Mølby stemmer i, når det kommer til Alejandro Garnacho, der kom til klubben i sommer fra Manchester United. 

– Vi sagde under kommenteringen, at han ikke rigtig forstår, hvad en kamp har brug for. Man har brug for nogle af de kvaliteter, han har vist: At udfordre sin direkte modstander. I stedet løber han rundt og laver nogle mærkelige ting. Sent i anden halvleg spiller han en hælaflevering, hvor der overhovedet ikke er behov for det. Det drejer sig lidt for meget om ham først og så holdet næst. Det koster. 

– Fire kampe, fire nederlag uden scoringer. Det er en mini-krise, men det er en krise, som der ikke er mange, der overlever i Chelsea, siger Jan Mølby – med henvisning til cheftræner Liam Rosenior, der kom til i januar efter fyringen af Enzo Maresca.

Tøfting gav også sit syn på, hvad sejren betyder for Manchester United. Det kan du se i videoafspilleren øverst i artiklen. 





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske