Er tilbage efter ti måneders karantæne

Midtbanespilleren er med i Newcastles trup til onsdagens opgør efter at have afsonet en lang bettingdom.



– Han er med i truppen. Han er fit, og han har arbejdet fantastisk for at komme i topform.

Sådan siger Newcastles cheftræner, Eddie Howe, på klubbens X-profil om midtbanespilleren Sandro Tonali.

Efter ti måneders karantæne for ulovlig betting kan den 24-årige italiener onsdag få comeback for Newcastle, når klubben møder Nottingham Forest i Carabao Cup.

– Han har udvist mental styrke. Jeg tror, at folk vil se en stærkere person. Når man går igennem modgang, finder man en styrke, man ikke vidste, at man havde.

– Han har ventet længe og håndteret situationen upåklageligt, siger Howe til det britiske medie The Telegraph.

Han forventer endda, at vi kommer til at se en endnu bedre version af Tonali, end vi så før den karantæne, han blev tildelt sidste år.

Karantænen fik han, fordi han blandt andet havde spillet på kampe, der involverede AC Milan og Brescia, da han selv spillede for de to klubber.

Det Italienske Fodboldforbund (FIGC) dømte Tonali til 18 måneders karantæne 27. oktober 2023, men da han indvilgede i at gå til behandling for sit gamblingproblem, kunne han nøjes med at sidde ude i ti måneder.

Men problemerne var ikke ovre for italieneren.

I marts kom det frem, at Tonali også havde spillet på kampe 50 gange i perioden 12. august til 12. oktober 2023, mens han var i Newcastle.

I de fire tilfælde, hvor han havde spillet på Newcastles kampe, havde han spillet på Newcastle-sejr.

Denne gang havde Tonali meldt sig selv og fik en betinget dom på to måneders karantæne af Det Engelske Fodboldforbund (FA).

Det betyder, at han skal afsone yderligere to måneders karantæne, hvis han bryder bettingreglerne inden afslutningen af Premier League-sæsonen 2024/2025.

Tonali spillede sin første sæson i Serie A for Brescia som bare 19-årig, og flere udråbte ham til at være manden, der kunne løfte Andrea Pirlos arvtager på midtbanen for det italienske landshold.

Newcastle købte ham hos AC Milan i sommeren 2023 for 477 millioner kroner ifølge Transfermarkt.

Han blev købt til være en af stjernerne for det nye Newcastle-projekt, der dengang stod foran det første gruppespil i Champions League siden 2002.

Tonalis Newcastle-karriere startede med lyn og torden, da han debuterede i Premier League med en scoring til 1-0 i en 5-1-sejr over Aston Villa.

Men i de efterfølgende kampe havde han svært ved at tilpasse sig tempoet og fysikken i den bedste engelske liga. Han nåede otte optrædener i Premier League, før karantænen indtraf.

Under sin karantæne har han haft lov til at træne med holdet, og inden længe gør han formentlig comeback.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Horsens kommer tættere på oprykning

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Delaney afslører dialog

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Chok i Wolfsburg

Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Tottenham jagter choktransfer