– Han er med i truppen. Han er fit, og han har arbejdet fantastisk for at komme i topform.
Sådan siger Newcastles cheftræner, Eddie Howe, på klubbens X-profil om midtbanespilleren Sandro Tonali.
Efter ti måneders karantæne for ulovlig betting kan den 24-årige italiener onsdag få comeback for Newcastle, når klubben møder Nottingham Forest i Carabao Cup.
– Han har udvist mental styrke. Jeg tror, at folk vil se en stærkere person. Når man går igennem modgang, finder man en styrke, man ikke vidste, at man havde.
– Han har ventet længe og håndteret situationen upåklageligt, siger Howe til det britiske medie The Telegraph.
Han forventer endda, at vi kommer til at se en endnu bedre version af Tonali, end vi så før den karantæne, han blev tildelt sidste år.
Karantænen fik han, fordi han blandt andet havde spillet på kampe, der involverede AC Milan og Brescia, da han selv spillede for de to klubber.
Det Italienske Fodboldforbund (FIGC) dømte Tonali til 18 måneders karantæne 27. oktober 2023, men da han indvilgede i at gå til behandling for sit gamblingproblem, kunne han nøjes med at sidde ude i ti måneder.
Men problemerne var ikke ovre for italieneren.
I marts kom det frem, at Tonali også havde spillet på kampe 50 gange i perioden 12. august til 12. oktober 2023, mens han var i Newcastle.
I de fire tilfælde, hvor han havde spillet på Newcastles kampe, havde han spillet på Newcastle-sejr.
Denne gang havde Tonali meldt sig selv og fik en betinget dom på to måneders karantæne af Det Engelske Fodboldforbund (FA).
Det betyder, at han skal afsone yderligere to måneders karantæne, hvis han bryder bettingreglerne inden afslutningen af Premier League-sæsonen 2024/2025.
Tonali spillede sin første sæson i Serie A for Brescia som bare 19-årig, og flere udråbte ham til at være manden, der kunne løfte Andrea Pirlos arvtager på midtbanen for det italienske landshold.
Newcastle købte ham hos AC Milan i sommeren 2023 for 477 millioner kroner ifølge Transfermarkt.
Han blev købt til være en af stjernerne for det nye Newcastle-projekt, der dengang stod foran det første gruppespil i Champions League siden 2002.
Tonalis Newcastle-karriere startede med lyn og torden, da han debuterede i Premier League med en scoring til 1-0 i en 5-1-sejr over Aston Villa.
Men i de efterfølgende kampe havde han svært ved at tilpasse sig tempoet og fysikken i den bedste engelske liga. Han nåede otte optrædener i Premier League, før karantænen indtraf.
Under sin karantæne har han haft lov til at træne med holdet, og inden længe gør han formentlig comeback.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADETS DOM