Tottenham er ude

Torsdag blev Tottenham sparket ud af Carabao Cup, og søndag måtte klubben lade livet i FA Cup.



På fire dage er Tottenham røget ud af to pokalturneringer.

Torsdag fik klubben ørerne i maskinen mod Liverpool og måtte forlade Carabao Cup, og søndag var det Aston Villa, der hældte London-klubben ud af FA Cup.

Allerede i første minut blev 2-1-sejren grundlagt, da Jacob Ramsey bragte Aston Villa på sejrskurs, og i anden halvleg nettede Morgan Rogers, inden Mathys Tel reducerede i overtiden.

Tottenham virkede blottet for kreativitet offensivt, og fordi der blev satset i anden halvleg, kunne Aston Villas sejr sagtens have været et par mål eller tre større.

Allerede ved 1-0-målet hang det ikke rigtig sammen for Tottenham, som i komplet ubalance blev fanget i et kontrastød, som ikke så specielt giftigt ud.

Men pludselig var Jacob Ramsey fri på kanten af feltet, og selv om hans afslutning ikke var noget at råbe hurra for, kunne Antonin Kinsky ikke holde bolden ude af nettet.

Efter pausen var det svært for alvor at få øje på, at Tottenham var presset til at skabe noget frem ad banen. De offensive eskapader løb alt for ofte ud i sandet, og Aston Villa udnyttede, når gæsterne blev fanget langt fremme på banen.

Jacob Ramsey var for eksempel tæt på at lave en kopi af sit første mål, og efter 64 minutter kiksede det totalt i Tottenham-defensiven.

Aston Villa sværmede om Tottenhams felt, inden bolden blev sendt tæt ind foran mål, hvor Pedro Porro leverede et frygteligt forsøg på at sparke bolden væk. Bolden havnede for fødderne af Morgan Rogers, der scorede til 2-0.

Derefter begyndte Aston Villa at skifte ud, og det betød, at Marcus Rashford fik debut. Den engelske stjerne er ikke faldet i den nye Manchester United-træner Ruben Amorims smag og er blevet sendt på leje i Birmingham-klubben.

Den nye mand i Tottenham Mathys Tel reducerede et minut inde i overtiden, hvor Tottenham satsede hele butikken. Men det rakte ikke.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Må undvære seks stjerner til guldbrag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Den største genistreg i Superligaen?

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne