Tottenham gik kolde: Banket af Man City

Tottenham var foran 2-0 ved pausen, men i anden halvleg gik Pierre-Emile Højbjerg og co. ned med flaget, og så vandt Manchester City 4-2.



En fodboldkamp varer 90 minutter plus det løse.

Det blev Tottenham mindet om torsdag aften, da London-klubben i Premier League var på besøg på Etihad Stadium i Manchester.

For selv om Tottenham gik til pause foran med 2-0 i den udsatte kamp fra Premier Leagues syvende spillerunde, vågnede hjemmeholdet Manchester City efter pausen.

På 20 minutter vendte Manchester-klubben kampen på hovedet, og vandt 4-2.

Den danske midtbanespiller Pierre-Emile Højbjerg spillede alle 90 minutter for gæsterne.

Manchester City indledte kampen med at spille sig til mest, omend det var småt med output for anstrengelserne. City havde nemlig noget af et hyr med at spille sig rundt om Tottenham-defensiven.

I den anden rørte gæsterne fra London nærmest ikke på sig. Ikke før afslutningen på første halvleg, og der begyndte det at gå stærkt.

Først bragte den svenske kantspiller Dejan Kulusevski gæsterne foran 1-0, da en kæmpe opspilsfejl fra hjemmeholdets keeper Ederson blev straffet. Få minutter efter fordoblede højrebacken Emerson Royal Tottenham-føringen.

City blev fanget langt fremme på banen, og efter en veludført omstilling endte en Harry Kane-pareret afslutning i panden på Emerson, som styrede bolden ind over handskerne på City-keeperen.

Klichéen lyder, at 2-0 er den farligste føring i fodbold. Det blev Tottenham det levende bevis på i Manchester.

Allerede fra anden halvlegs start så City forvandlet ud. De offensive kombination flød, og City vadede lige gennem Tottenhams defensive linje.

Der skulle heller ikke gå mange minutter, før hjemmeholdets argentinske angriber Julian Alvarez reducerede.

Så skulle man tro, at Tottenham var advaret. Men London-klubben fortsatte med at smide bolden væk, og det gav City muligheder. Få minutter efter Alvarez' scoring var den gal igen.

Denne gang kom argentinerens angrebskollega Erling Haaland først på en høj bold i feltet og dirigerede læderet ind bag gæsternes keeper Hugo Lloris.

Både intensiteten og tempoet fik et nøk op fra begge mandskaber i anden halvleg. Og på mindre end 20 minutter i anden halvleg var kampen vendt på hovedet på resultattavlen.

Et dårligt timet indgreb fra Tottenhams Ivan Perisic efterlod en mindre motorvej til Citys Riyad Mahrez. Den algierske kantspiller rundede elegant en Tottenham-spiller, inden han udplacerede Hugo Lloris i det korte hjørne.

Selvsamme Mahrez lukkede endegyldigt opgøret få minutter før tid efter endnu en Tottenham-fejl.

Med resultatet haler City ind på Premier Leagues førerhold, Arsenal. Arsenal har dog spillet en kamp mindre, og kan bringe forspringet tilbage på otte point med en sejr over Manchester United på søndag.

/ritzau/





Medie afslører møde med Deco




LIVE

LIVE: Sender lille stikpille til FCK

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

David Nielsen tæt på fyring



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Reagerer på Brøndby-bombe

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Dansk milliardær smider 75.000

Langer ud efter trænerlegende



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Skræmmende Chido Obi-scener



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

‘Han tisser isterninger’

Køber engelsk klub



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Hjulmand vinder i Hamborg

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

I chok over Manchester United

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

631 millioner kroner

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

– Det må for alt i verden ikke ske!

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Victor Nelsson topper international impact-liste

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!