Tottenham-træner: Nok det værste nederlag

En føring på 2-0 mod Brighton var ikke nok til point for Tottenham, og det skuffer træner Ange Postecoglou.



Tottenham var på solid kurs mod sejren og foran 2-0 ude mod Brighton i Premier League, men så kollapsede London-holdet totalt i anden halvleg.

På 18 minutter i anden halvleg scorede Brighton tre gange, og Tottenham endte med at rejse hjem uden point.

For Tottenham-træner Ange Postecoglou var nederlaget et af de tungere i australierens tid i klubben siden ansættelsen i sommeren 2023.

– Det er skuffende og frustrerende. Det er nok det værste nederlag, vi har indkasseret, siden jeg kom til klubben, siger Ange Postecoglou ifølge Sky Sports.

Scoringer fra Brennan Johnson og James Maddison gav Tottenham en komfortabel 2-0-føring efter de første 45 minutter.

Efter pausen scorede Brightons offensive trekløver Yankuba Minteh, Georginio Rutter og Danny Welbeck. De tre mål fra minut 48 til 66 vendte 0-2 til en 3-2-sejr.

– Det var en uacceptabel anden halvleg. Vi var ikke i nærheden af, hvor vi skulle være. Det kan være, vi lod os rive med af, hvordan kampen udviklede sig.

– Vi accepterede vores skæbne, og det er vanskeligt at forstå, for det har vi ikke gjort, siden jeg kom til. Normalt plejer vi at kæmpe for det hele. Når vi ikke gør det, betaler vi prisen, og vi betalte prisen, siger han.

Tottenhams midtbanespiller James Maddison mener, at holdet skal tage ved lære af kollapset.

– Vi var ikke i stand til at håndtere det mentalt og mistede helt kontrollen over kampen efter Brightons første mål.

– Vi håndterede skiftet i momentum meget skidt. Det føltes bare som angreb på angreb ned mod os, og vi kunne ikke svare igen, siger Maddison.

Med nederlaget er Tottenham placeret på niendepladsen med ti point efter syv kampe i Premier League. Brighton har to point mere på sjettepladsen. Liverpool topper rækken med otte point mere end Tottenham.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Transferbombe i Manchester United

‘Det er jeg træt af’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

FC København-transfer bremses af denne årsag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

De har spurgt på Gustav Isaksen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

17-årig som starter? ‘Super spændende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Melder ud om Mbappé



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Så meget kræver Ajax for Gaaei