Træner håner Super League: Troede det var en joke

Carlo Ancelotti troede ikke sine egne ører, da hørte om Super League. Det måtte være for sjov, tænkte han.



Mens mange reagerede på nyheden om den europæiske superliga med vrede, reagerede Carlo Ancelotti med undren. Han troede dårligt nok, at folk mente det, han hørte.

Men den var god nok: 12 storklubber ville droppe Champions League og lave deres egen næsten lukkede kontinentale liga. Men det forstod Everton-manageren altså ikke ret meget af.

– Min umiddelbare reaktion var, at de lavede sjov; at det her var en joke! En joke, fordi det ikke ville komme til at ske. Det var umuligt, siger Ancelotti ifølge Sky Sports.

Han mener ligesom mange andre, at idéen med Super League byggede på det samme tankegods, som ligger bag mange amerikanske sportsligaer. Men den slags kan man ikke bare indføre i Europa, mener Ancelotti.

– Sportskultur i Europa er anderledes end i amerikansk sport. Ikke fordi vi har ret, og de tager fejl, men fordi folks kultur er anderledes. I USA er sport anderledes. Sport er underholdning, siger han.

– I Europa lever vi med mere lidenskab. Når vi vokser op, vil vi slå vores naboer. Vi er vokset forskelligt op. Det er ikke sport i USA. Fodbold er delvist forretning nu. Men vi er nødt til at tage begge dele med i betragtning.

Carlo Ancelottis klub, Everton, var hurtige til at kritisere Super League offentligt. Ironisk nok var fire af hans tidligere klubber bland de 12 implicerede: Juventus, AC Milan, Chelsea og Real Madrid.

Idéen om at lave en piratliga er dog ikke død og begravet, som Real Madrid-præsident Florentino Perez sagde i går.





LIVE

TransferLIVE: OB sælger forsvarspiller

Superliga-LIVE: Brøndby-profiler er tilbage

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF – Brøndby IF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er VM-turneringens hold

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Nu taler Messi

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Paulinho tager hjem til Brasilien

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Viborg FF – OB

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg