Træner håner Super League: Troede det var en joke

Carlo Ancelotti troede ikke sine egne ører, da hørte om Super League. Det måtte være for sjov, tænkte han.



Mens mange reagerede på nyheden om den europæiske superliga med vrede, reagerede Carlo Ancelotti med undren. Han troede dårligt nok, at folk mente det, han hørte.

Men den var god nok: 12 storklubber ville droppe Champions League og lave deres egen næsten lukkede kontinentale liga. Men det forstod Everton-manageren altså ikke ret meget af.

– Min umiddelbare reaktion var, at de lavede sjov; at det her var en joke! En joke, fordi det ikke ville komme til at ske. Det var umuligt, siger Ancelotti ifølge Sky Sports.

Han mener ligesom mange andre, at idéen med Super League byggede på det samme tankegods, som ligger bag mange amerikanske sportsligaer. Men den slags kan man ikke bare indføre i Europa, mener Ancelotti.

– Sportskultur i Europa er anderledes end i amerikansk sport. Ikke fordi vi har ret, og de tager fejl, men fordi folks kultur er anderledes. I USA er sport anderledes. Sport er underholdning, siger han.

– I Europa lever vi med mere lidenskab. Når vi vokser op, vil vi slå vores naboer. Vi er vokset forskelligt op. Det er ikke sport i USA. Fodbold er delvist forretning nu. Men vi er nødt til at tage begge dele med i betragtning.

Carlo Ancelottis klub, Everton, var hurtige til at kritisere Super League offentligt. Ironisk nok var fire af hans tidligere klubber bland de 12 implicerede: Juventus, AC Milan, Chelsea og Real Madrid.

Idéen om at lave en piratliga er dog ikke død og begravet, som Real Madrid-præsident Florentino Perez sagde i går.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Viborg FF – Brøndby IF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Afslører samtale med Roony Bardghji

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

FC Midtjylland-spiller stukket ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’