Træner håner Super League: Troede det var en joke

Carlo Ancelotti troede ikke sine egne ører, da hørte om Super League. Det måtte være for sjov, tænkte han.



Mens mange reagerede på nyheden om den europæiske superliga med vrede, reagerede Carlo Ancelotti med undren. Han troede dårligt nok, at folk mente det, han hørte.

Men den var god nok: 12 storklubber ville droppe Champions League og lave deres egen næsten lukkede kontinentale liga. Men det forstod Everton-manageren altså ikke ret meget af.

– Min umiddelbare reaktion var, at de lavede sjov; at det her var en joke! En joke, fordi det ikke ville komme til at ske. Det var umuligt, siger Ancelotti ifølge Sky Sports.

Han mener ligesom mange andre, at idéen med Super League byggede på det samme tankegods, som ligger bag mange amerikanske sportsligaer. Men den slags kan man ikke bare indføre i Europa, mener Ancelotti.

– Sportskultur i Europa er anderledes end i amerikansk sport. Ikke fordi vi har ret, og de tager fejl, men fordi folks kultur er anderledes. I USA er sport anderledes. Sport er underholdning, siger han.

– I Europa lever vi med mere lidenskab. Når vi vokser op, vil vi slå vores naboer. Vi er vokset forskelligt op. Det er ikke sport i USA. Fodbold er delvist forretning nu. Men vi er nødt til at tage begge dele med i betragtning.

Carlo Ancelottis klub, Everton, var hurtige til at kritisere Super League offentligt. Ironisk nok var fire af hans tidligere klubber bland de 12 implicerede: Juventus, AC Milan, Chelsea og Real Madrid.

Idéen om at lave en piratliga er dog ikke død og begravet, som Real Madrid-præsident Florentino Perez sagde i går.







LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Køber snart Brøndby-angriber

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Liverpool – Chelsea



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Afsløring: Færdig i Silkeborg

AGF køber dansk profil

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..