Jannik Vestergaard er røget fuldstændig ud i kulden i Leicester City.
Ikke en eneste gang har han været i Leicesters kamptrup til en Premier League-kamp i denne sæson, og skriften står efterhånden malet klart på væggen: Han er bestemt ikke Brendan Rodgers' mand.
Leicester-ekspert Rob Tanner, der dækker klubben tæt for det velinformerede medie The Athletic, er også af den overbevisning, at det ser ganske alvorligt ud for danskeren i Premier League-klubben.
– Det ligner ikke, at der er nogen fremtid for ham i Leicester. Allerede da han blev købt, syntes jeg, at han ikke passede ind i Leicester. Brendan Rodgers kan lide spillere som [Wesley] Fofana, der er mobile, aggressive og kan presse. Når vi ser Jannik spille bedst for Leicester, har de været under pres, har forsvaret dybt og boldene bliver smidt ind i feltet, siger Tanner til Tipsbladet.
Han lægger særlig vægt på, at Vestergaard er en fysisk stærk spiller, som ikke kan lide at forsvare i rum. Og da Leicester under Rodgers forsøger at presse højt og aggressivt, så er det bestemt ikke guf for en spiller som Jannik Vestergaard, hvilket også er derfor, at Brendan Rodgers endda har brugt Daniel Amartey og Wilfred Ndidi på stopperpladserne, selv om de oprigtigt er midtbanespillere.
Jannik Vestergaard har efterhånden en ganske beundringsværdig Premier League-karriere på CV'et, hvor han står noteret for 82 kampe. Ti af disse har dog kun været i Leicester siden skiftet fra Southampton i sommeren 2021, og her har han ikke imponeret, mener Rob Tanner, der godt kan forstå, at andre er foran i køen.
– Af det jeg har set fra ham i Leicester, så forstår jeg godt, hvorfor han ikke spiller i øjeblikket, fortæller han og fortsætter:
– Johnny Evans vil spille ligemeget hvad, da han er anfører, selv om han ikke spiller så godt. Så har de hentet den belgiske landsholdsspiller Wout Faes, som ser god ud. De to vil starte, så jeg kan ikke sige, at det er unfair fra Jannik, for vi har ikke set præstationer fra ham, der tvinger manageren til at vælge ham.
– Men det er uheldigt for ham også, for hvis han spillede under en anden manager eller for en anden klub, så ville han nok spille mere regelmæssigt i Premier League.
Irriteret på Vestergaard
Situationen for Jannik Vestergaard kunne i dag være meget anderledes. I sommer havde han mulighed for at skifte til oprykkerklubben Fulham, der bød 10 millioner pund for ham. Leicester blev sågar enig med Fulham om prisen, men Vestergaard afviste det. Han ville ikke skifte permanent, fortæller Tanner, som dog tror, at han havde været villig til at skifte på en lejeaftale.
Leicester, der døjer med økonomiske problemer, ville dog af med danskeren permanent, og derfor er Tanners gæt, at klubben efterfølgende har været irriteret på Vestergaard.
– Når jeg læser mellem linjerne – ingen har sagt det her – men jeg har indtrykket af, at Leicester blev en smule irriteret af, at han afviste det. For de kunne godt have brugt 10 millioner pund og pladsen i truppen til at hente en anden, lyder hans gæt.
En lejeaftale kan dog blive en realitet til januar-transfervinduet, lyder det fra Tanner.
– Jeg er sikker på, at der vil være interesserede klubber, som vil hente ham på lån. Jeg kan ikke se pointen for klubben i at lade ham sidde ude i en hel sæson og tabe al sin værdi. Han skal spille, særligt hvis de vil sælge ham permanent, forklarer Tanner, som samtidig lægger vægt på, at Vestergaard må give afkald på noget økonomi for at skifte og få spilletid igen.
– Jeg tror, at han er godt betalt i Leicester, og jeg tror ikke, at han bliver lige så godt betalt, hvis han finder en anden klub. Han har tidligere sagt, at det ikke handler om penge, men noget af det gør, tror jeg.
Én ting er i hvert fald sikker. Så længe Brendan Rodgers er cheftræner, så er Jannik Vestergaard ude af holdet. Dette kan dog ændre sig. Leicester er i krise og er aktuelt på næstsidstepladsen i Premier League. Holdet har kun skrabet fem point sammen i ti kampe.
Spekulationerne omkring Brendan Rodgers' fremtid er derfor også til debat, og det kan være en gamechanger for Vestergaard, hvis Rodgers bliver fyret. Rob Tanner tror dog, at nordireren har lang snor i klubben.
– Hvis deres form fortsætter, er de nødt til at tage en beslutning om Brendan. Hvis de fyrer ham, er det en frisk start for spillerne. Så kan Jannik imponere til træning.
– Men jeg tror, at Leicester vil give Brendan så meget tid som muligt til at vende det, på grund af alt det, han har opnået med dem. Været i Europa, vinde FA Cuppen og konkurrere om Champions League-pladser, nævner Tanner, som forventer, at Rodgers i hvert fald ikke bliver fyret op til VM-pausen.
VM-chancen virker fjern for Vestergaard ligesom chancen for spilletid i Leicester. Kasper Hjulmand har været ude og betone vigtigheden af spilletid op til slutrunden, og spilletid er i øjeblikket fuldstændig udelukket for den høje danske stopper.
Han kunne hjemme fra sofaen se Leicester spille 0-0 med Crystal Palace i weekenden.

Uret tikker: FCK søger om dispensation

Viborg – Vejle

Danske stjerner vinder mesterskab

Crystal Palace vinder FA Cuppen

AaB – Silkeborg

Sønderjyske – Lyngby

Bo Henriksen i kæmpe triumf

Vilde Jens Stage runder milepæl

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark

Randers – FC København

OB-forspring skrumper til et point

Det bliver make or break, og det bliver vildt!

– Hold kæft, jeg elsker ham!

Daniel Agger rejser til England

Unfair? Det er jo FC Københavns egen skyld!

Real Madrid køber forsvarskomet for 445 mio kroner

Danmark kan miste stortalent: Han er på listen

Ny Real-stjerne? Handlen er 90 procent i hus

Fik ikke chancen i AGF: Nu sprudler han i Holland

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel

Slagter AGF: Det er tamt og blegt

Afsløring: Togo ude efter dansk stortalent

Roy Keane med brutal Højlund-dom

I speciel situation: ‘Det er ude af vores hænder’

Har fundet ny klub efter AGF-brud

CV har store beslutninger foran sig

– Det er jeg forbandet over!

Netmasker blafrer på Wembley

– Man tænker: ‘Hvad fanden sker der?’

Ramt Rösler: ‘Det er bare så frustrerende’

Vendsyssel rykker ud af 1. division

AGF-krisen fortsætter

Jess Thorup færdig?

Kommende AGF-træner? ‘Nummer ét på listen’

En sort, sort tid – det må selvfølgelig ikke ske!

Fans i kras FCK-kritik – får konsekvenser

Afsløring: FCM forventer kæmpe beløb for stjerne

AGF-salg? – Ikke hvis det står til mig

DBU-boss udvandrede i protest

Efter ni år – dansker forlader engelsk klub

FCM-profil: Så ved alle, at man lyver!

Tidligere AGF-profil vil til Superligaen

Færdig i AaB

Chokerende kollaps: ‘Har vi været for offensive?’

Martin Retov lander nyt trænerjob

Han forlader AaB

FCK-stjerner roser Superliga-konkurrent

Får 25 millioner kroner og håber på yderligere 10

Choktransfer? Liverpool i dialog med rivals profil

Afsløring: Falkesgaard afviste B.93 – har tilbud

Forfalsket underskrift kan fælde fodboldboss

Cristiano Ronaldo tjener milliardbeløb

Medier i svime over Barcelona – ét sats storhyldes

Barcelona-træner blæst bagover: ‘Unikt’

FC Barcelona er spanske mestre