Det har tidligere været fremme, at der var store ændringer på vej i Premier League, og mandag var der møde mellem klubberne i den bedste engelske række, hvor man stemte om at indføre et udgiftsloft.
Her endte det ifølge Sky Sports og The Times med, at 16 af klubberne stemte for at indføre de tiltag, mens både Manchester City, Manchester United og Aston Villa stemte imod. Chelsea undlod at stemme.
Det vil være med til at begrænse deres omkostninger til transfers, løninnger og honorarer til agenter.
Endnu står det ikke helt klart, hvordan loftet skal være, men der bliver peget på, at det skal ske i sammenhæng med det laveste beløb, der bliver udbetalt i tv-penge. Her var det i sidste sæson Southampton, der tjente mindst med en indtægt på 905 millioner kroner.
Hvordan det skal bruges til udgiftsloftet vil blive afgjort ved et møde i juni, når sæsonen er overstået.
Ifølge The Times valgte United-ejeren Sir Jim Ratcliffe at stemme imod, da han mener, at det vil give de engelske hold en ulempe i forhold til de øvrige klubber i Europa.
En anden af de klubber, som viste sig at stemme nej til forslaget, Manchester City, havde anslået det lønbudget i Premier League i sidste sæson på 3,68 milliarder kroner, ligesom der blev betalt agenthonorarer til 450 millioner kroner, som ligeledes var det højeste i ligaen.
Det står endvidere klart, at begrænsningen lige nu ikke kommer til at påvirke nogen af de nuværende udgiftsniveauer, og der vil ikke blive pålagt, at nogen af klubberne skal reducere i deres lønninger nu.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Arsenal-træner er rasende
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen