Philip Billing har været en yderst central figur i denne sæson for Bournenouth og helt generelt i Premier League.
Selvom danskeren har haft travlt med at præstere på banen for Bournemouth, så har han også haft overskud til at tage sig af nogle af klubbens unge talenter.
Midtbanespilleren har således taget Jaidon Anthony og Jordan Zemura under singe vinger, som fik deres gennembrud i sidste sæson. Trods sine 26 år har Philip Billing allerede fået en faderrolle over kælenavnet "Onkel Phil" af de to englændere.
– Jeg ved faktisk ikke, hvor det kommer fra. Det er bare noget fra dengang de brød igennem og fra deres første træninger. Jeg forsøgte at tage dem under mine vinger, siger Philip Billing til Daily Echo.
Jordan Zemura har i denne sæson været fast mand på venstre back, mens Jaidon Anthony primært er blevet brugt som indhopper i offensiven. Kantspilleren er dog ikke sen til at tillægge Billing en del af æren for den positive udvikling.
– Han har været fantastisk for mig personligt, og jeg tror, at Jordan vil sige det samme. Han er lidt som en faderfigur på den måde, at vi kom ind i sidste sæson, hvor vi ikke havde spillet særlig meget før det. Han var meget hjælpsom på og udenfor banen, og han har været en stor del af vores succes, siger Jaidon Anthony til Daily Echo.
26-årige Philip Billing, der lige nu er en af Bournemouths absolut største profiler, spår også en fremtid for de to engelske talenter, hvor de bliver bærende profiler på holdet.
– De er to fantastiske fodboldspillere. De kan nå rigtig langt begge to, så de skal bare fortsætte med at arbejde hårdt, siger danskeren.
Philip Billing har i denne sæson optrådt 15 gange for Bournemouth, hvor det er blevet til fire kasser. Oprykkerne indtager aktuelt 14. pladsen i Premier League. Næste udfordring for trioen er Newcastle i Carabao Cuppen den 21. december.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
OPTAKT
Australien – Egypten
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog