Der er meget store penge i Premier League, hvor selv de mindste klubber bruger fire-fem gange flere penge på lønninger og spillerkøb end Superligaens rigeste klub FC København, mens de to Manchester-klubber og Chelsea er i en liga helt for sig selv med Liverpool lige i hælene.
Tipsbladet er dykket ned i de 20 Premier League-klubbers regnskaber for at give et mere klart billede af, hvor mange penge, der er i den bedste engelske række, og hvordan det påvirker resten af fodboldverdenen.
Hvordan gør man 20 spillerbudgetter i verdens rigeste fodboldliga mere jordnære og sammenlignelige med noget, vi kender fra Danmark?
Det er ingen nem øvelse, men noget af det, der springer i øjnene, er at samtlige Premier League-klubber i denne sæson, hvor COVID-19 stadig suser rundt og skaber kaos på fodboldbaner og i årsregnskaber, alle har købt en spiller til mindst 75 millioner kroner.
Det er faktisk kun Norwich, Wolverhampton og Watford, der har holdt sig under 100 millioner kroner i transfer i sæsonens dyreste køb, og 14 ud af 20 klubber har købt mindst én spiller til 170 millioner kroner eller derover.
Der bliver brugt mange penge på spillere i Premier League – selv oprykkeren Brentford, der har ligaens mindste budget, har betalt flere hundrede millioner kroner for nye spillere og har taget et større millionlån forud for sæsonen som forskud på de enorme tv-penge.
Det tegner til, at der kommer mindst en milliard kroner i kassen, når der afregnes efter sæsonen.
Premier Leagues klubber er i bogstavelig forstand en milliardforretning, også de mindste af slagsen, og det påvirker ikke kun priserne i England, men også fodboldklubber i resten af Europa og verden, herunder Danmark.
Dikterer hele markedet
Hvor det omkring årtusindskiftet var Serie A, der satte standarden med de største handler i verden, og La Liga-giganterne FC Barcelona og Real Madrid, der siden satte turbo på priserne på transfermarkedet, er det i disse år Premier League, der sætter gang i det internationale spillermarked.
Og det er ikke så mærkeligt, at de store milliardbeløb, der ryger på lønninger og transfers i Premier League, sætter fut i markedet. For de store beløb, selv de mindste klubber har mellem hænderne, gør det hamrende dyrt at købe profiler i Premier League.
– De store navne er enormt svære at flytte mellem især topklubberne i Premier League. Bare se, hvad Manchester City betalte for Jack Grealish i Aston Villa. Jo jo, han er landsholdsspiller, men var Manchester City gået ud på det europæiske marked, kunne de have fået en tilsvarende spiller for det halve.
– Fordi at han skal flyttes fra Aston Villa, bliver handlen enormt dyr, siger Jesper Jørgensen, partner og økonom ved Deloitte, og Manchester Citys store køb til knapt 900 millioner kroner i august 2021.
– Det er bare lettere for Premier League-klubberne at gå ud og overbyde konkurrenter i Spanien, Tyskland og Italien, siger Jesper Jørgensen.
I flere år har man i fodboldbranchen på fastlandet i Europa talt om, at selv store klubber omlægger deres tilgang til transfermarkedet og hele den måde, de former deres førstehold, for at sælge spillere til Premier League.
FC København, Club Brugge, Rennes, Borussia Dortmund, Ajax og en række andre lignende klubber stiller med stadigt yngre hold fyldt med spillere mellem 18 og 23 år, der potentielt kan sælges til Premier League eller et af topholdene på det kontinentale Europa, for der er så mange penge i Premier League, at det både kan svare sig, men også er blevet en hård kamp at blive dem, der sælger til de stenrige engelske klubber.
– Det er lidt mærkværdigt at se så stor en klub som Dortmund med 80.000 tilskuere til hjemmekampene være rugekasse for de største klubber i Premier League og Europa. Det er klubber som Ajax, Leipzig, Marseille, Lyon, Fiorentina, Atlético Madrid, der afleverer deres bedste spillere.
– Man kan mærke, at det ganske enkelt er lettere for Premier League-klubberne at købe ind i Europa, og i enkelte tilfælde hente de allerbedste fra Superligaen, og det påvirker hele det europæiske marked, siger Jesper Jørgensen.
At der bestemt også er negative sideeffekter ved Premier Leagues økonomiske dominans kan du læse meget mere om i Tipsbladet, hvor du også finder en udførdlig oversigt med samtlige 20 Premier League-klubbers transferbudgetter – og der er bestemt ikke tale om småpenge!

LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Medie peger på FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
Færdig i Brøndbys bestyrelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
DAGENS SPILFORSLAG
