Der er meget store penge i Premier League, hvor selv de mindste klubber bruger fire-fem gange flere penge på lønninger og spillerkøb end Superligaens rigeste klub FC København, mens de to Manchester-klubber og Chelsea er i en liga helt for sig selv med Liverpool lige i hælene.
Tipsbladet er dykket ned i de 20 Premier League-klubbers regnskaber for at give et mere klart billede af, hvor mange penge, der er i den bedste engelske række, og hvordan det påvirker resten af fodboldverdenen.
Hvordan gør man 20 spillerbudgetter i verdens rigeste fodboldliga mere jordnære og sammenlignelige med noget, vi kender fra Danmark?
Det er ingen nem øvelse, men noget af det, der springer i øjnene, er at samtlige Premier League-klubber i denne sæson, hvor COVID-19 stadig suser rundt og skaber kaos på fodboldbaner og i årsregnskaber, alle har købt en spiller til mindst 75 millioner kroner.
Det er faktisk kun Norwich, Wolverhampton og Watford, der har holdt sig under 100 millioner kroner i transfer i sæsonens dyreste køb, og 14 ud af 20 klubber har købt mindst én spiller til 170 millioner kroner eller derover.
Der bliver brugt mange penge på spillere i Premier League – selv oprykkeren Brentford, der har ligaens mindste budget, har betalt flere hundrede millioner kroner for nye spillere og har taget et større millionlån forud for sæsonen som forskud på de enorme tv-penge.
Det tegner til, at der kommer mindst en milliard kroner i kassen, når der afregnes efter sæsonen.
Premier Leagues klubber er i bogstavelig forstand en milliardforretning, også de mindste af slagsen, og det påvirker ikke kun priserne i England, men også fodboldklubber i resten af Europa og verden, herunder Danmark.
Dikterer hele markedet
Hvor det omkring årtusindskiftet var Serie A, der satte standarden med de største handler i verden, og La Liga-giganterne FC Barcelona og Real Madrid, der siden satte turbo på priserne på transfermarkedet, er det i disse år Premier League, der sætter gang i det internationale spillermarked.
Og det er ikke så mærkeligt, at de store milliardbeløb, der ryger på lønninger og transfers i Premier League, sætter fut i markedet. For de store beløb, selv de mindste klubber har mellem hænderne, gør det hamrende dyrt at købe profiler i Premier League.
– De store navne er enormt svære at flytte mellem især topklubberne i Premier League. Bare se, hvad Manchester City betalte for Jack Grealish i Aston Villa. Jo jo, han er landsholdsspiller, men var Manchester City gået ud på det europæiske marked, kunne de have fået en tilsvarende spiller for det halve.
– Fordi at han skal flyttes fra Aston Villa, bliver handlen enormt dyr, siger Jesper Jørgensen, partner og økonom ved Deloitte, og Manchester Citys store køb til knapt 900 millioner kroner i august 2021.
– Det er bare lettere for Premier League-klubberne at gå ud og overbyde konkurrenter i Spanien, Tyskland og Italien, siger Jesper Jørgensen.
I flere år har man i fodboldbranchen på fastlandet i Europa talt om, at selv store klubber omlægger deres tilgang til transfermarkedet og hele den måde, de former deres førstehold, for at sælge spillere til Premier League.
FC København, Club Brugge, Rennes, Borussia Dortmund, Ajax og en række andre lignende klubber stiller med stadigt yngre hold fyldt med spillere mellem 18 og 23 år, der potentielt kan sælges til Premier League eller et af topholdene på det kontinentale Europa, for der er så mange penge i Premier League, at det både kan svare sig, men også er blevet en hård kamp at blive dem, der sælger til de stenrige engelske klubber.
– Det er lidt mærkværdigt at se så stor en klub som Dortmund med 80.000 tilskuere til hjemmekampene være rugekasse for de største klubber i Premier League og Europa. Det er klubber som Ajax, Leipzig, Marseille, Lyon, Fiorentina, Atlético Madrid, der afleverer deres bedste spillere.
– Man kan mærke, at det ganske enkelt er lettere for Premier League-klubberne at købe ind i Europa, og i enkelte tilfælde hente de allerbedste fra Superligaen, og det påvirker hele det europæiske marked, siger Jesper Jørgensen.
At der bestemt også er negative sideeffekter ved Premier Leagues økonomiske dominans kan du læse meget mere om i Tipsbladet, hvor du også finder en udførdlig oversigt med samtlige 20 Premier League-klubbers transferbudgetter – og der er bestemt ikke tale om småpenge!

TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Av, FCK! Her er de værst af alle
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
I chok over Steve Cooper-historie
