United-legende angriber Ten Hag: Det er dårligt

Tidligere Manchester United-angriber peger på et område, hvor Erik ten Hag ikke har været god nok.



De vandt Carabao Cup, er i finalen i FA og nåede kvartfinalen i Europa League. En god start for Erik ten Hag, der er i gang med sin første sæson som cheftræner i klubben.

Men i Premier League er tidligere Manchester United-angriber Dwight Yorke ikke tilfreds med det, hollænderen har leveret.

Manchester United er lige nu nummer fire i rækken og favorit sammen med Newcastle United til at ende tre og fire i rækken, men ifølge Yorke er det utilfredsstillende, at en klub af Manchester Uniteds størrelse har tabt ni af 34 kampe i ligaen.

Det siger han ifølge flere engelske medier i et interview med King Casino Bonus.

– Det er da problematisk at tabe ni kampe i Premier League.

– Hvis du er manager for Manchester United, vil der altid blive ledt efter fejl og andre små detaljer. Der er ingen steder at gemme sig.

– Ole Gunnar Solskjær havde bedre resultater i de to hele sæsoner, han var manager for klubben, og folk taler nu om den udvikling, vi har lavet, og at der spilles bedre fodbold (under ten Hag, red.).

– Manchester United er i FA Cup-finalen, vandt Carabao Cup og kom langt i Europa League, og det er en positiv udvikling, men at ten Hag taber flere kampe, end Solskjær gjorde i både 19/20 og 20/21 skal der fokus på.

– Resultaterne har ikke været gode nok i denne sæson, og Manchester United kigger sig over skulderen og kæmper desperat for at holde fast i fjerdepladsen. Jeg er ikke sikker på, at det er, hvor klubben ønsker at være.

– Ten Hag bliver rost, når holdet spiller godt, så han må også tage imod kritik, når det går galt, lyder det fra Dwight Yorke.

Ole Gunnar Solskjær tabte i 2019/2020 otte ligakampe, mens man året efter bare tabte seks og sluttede på andenpladsen i Premire League.

Forskellen er dog, at ten Hag har vundet noget med Manchester United – det formåede Ole Gunnar Solskjær aldrig.

Den tidligere Ajax-træner overtog jobbet som manager for den engelske klub i sommer, hvor han afløste Ralf Rangnick. Ole Gunnar Solskjær blev fyret i november 2021, efter han blot havde hentet 17 point i sæsonens første 12 kampe.

Manchester Uniteds store problem i denne sæson har været udekampene, hvor man blot har hentet 24 point i 18 kampe. Helt skidt har det stået til mod øvrige hold i top ni på udebane – her er Manchester United dårligst i ligaen og kan blot fremvise et enkelt point.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Stor hyldest af Mike Tullberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Højlund får kæmpe frikøbsklausul