Thomas Frank udpeget som mulig ny United-træner

Manchester United er den seneste klub, som ser ud til at have fået øjnene op for Bolognas Thiago Motta.



Det har ikke været en sæson, som Manchester Uniteds fans vil huske tilbage på med stor glæde, og meldingerne lyder da også, at der kunne være en fyring på vej for hollandske Erik ten Hag, hvis han ikke får rettet op på sagerne.

Derfor har de efter sigende rettet blikket mod at finde en ny cheftræner, og her er det seneste, at den danske Brentford -cheftræner Thomas Frank nu bliver nævnt som en mulighed. Det skriver ESPN.

Selvsagt er der langt fra at der er interesse for Frank til, at han kan sætte sin underskrift hos en så stor klub som Manchester United er.

Ikke desto mindre bliver der ifølge en kilde fortalt, at det er Franks succes med at opbygge et hold, der spiller med høj energi, der er tillokkende, ligesom deres datastyrede tilgang til rekruttering, der har fået beundrere på Old Trafford.

Thomas Frank har da også med et af Premier Leagues mindste budgetter gjort Brentford til en fast del af den bedste engelske række, som de har været siden oprykningen i 2021 med danskeren ved roret.

I denne sæson har det dog været sværest for Thomas Frank, som er på 15. pladsen med London-mandskabet. Her har de i skrivende stund seks point ned til nedrykningsstregen.

Han er dog ikke den eneste, som senest er rygtet til United. Det gælder også den engelske landstræner Gareth Southgate og Brightons Roberto De Zerbi, lyder det fra førnævnte ESPN.

Endvidere er Bolognas Thiago Motta ifølge Teamtalk også kommet på listen over træner-emner. Han har med danskerne Jens Odgaard og Victor Kristiansen i denne sæson løftet Emilia-Romagna-klubben op i toppen af Serie A, hvor de kæmper om en plads i Champions League til næste sæson.





VM-LIVE: Kæmpe mulighed for FCK’er?




LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FC København-farvel rykker nærmere

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Kryptisk transfermelding

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brasilien – Japan

Tæt på kæmpetransfer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Hård dom over Kvistgaarden

Holland – Marokko

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Tyskland – Paraguay

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp