Manchester United har sine problemer med Leicester.
Holdets seneste sejr over Kasper Schmeichel og co. kom tilbage i juli 2020, og heller ikke lørdag lykkedes det at tage tre point på Old Trafford.
Faktisk burde United være fint tilfreds med, at det blev til et enkelt i kampen, som endte 1-1. Leicester pressede hjemmeholdet og bragte sig faktisk foran 2-1, inden målet blev annulleret efter et VAR-tjek.
Dermed er Manchester United nu oppe på fem kampe i træk mod Leicester uden at have vundet. Før lørdagens indbyrdes møde havde United tabt de seneste tre.
Manchester United og Leicester har nu henholdsvis 51 og 37 point på sjette- og niendepladsen.
United var uden Cristiano Ronaldo. Den portugisiske stjerne sad ude med sygdom efter at have haft influenzalignende symptomer, oplyste United inden kampen.
Ronaldo var savnet. United kunne ikke rigtigt få tingene til at hænge sammen, når holdet nærmede sig Kasper Schmeichels mål. Ralf Rangnick havde sendt et hold på banen uden en egentlig angriber, og det var tydeligt.
I anden halvleg rystede den tyske United-træner posen og skiftede Marcus Rashford ind, men det hjalp ikke meget.
I stedet slog Leicester til. Efter at have afværget et United-forsøg på en hurtig omstilling satte Leicester fart mod hjemmeholdets ende. Det resulterede i, at Kelechi Iheanacho pandede bolden ind til 1-0.
Men så vågnede United op. Blot et par minutter efter åbningsmålet endte et halvskidt udspark fra Kasper Schmeichel ved Bruno Fernandes. Portugiseren sendte bolden mod danskeren i Leicester-målet, der kom ned og fik hånden på. Desværre for Schmeichel endte returbolden ved Fred, som bankede den op i nettaget til 1-1.
Med lidt over ti minutter tilbage scorede James Maddison for Leicester, men efter et VAR-tjek blev der dømt frispark i opspillet, og stillingen forblev uafgjort.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
