Efter seks år som cheftræner for Brentford kan Thomas Frank måske snart indlede et nyt kapitel i trænerkarrieren.
Den tidligere Brøndby-træner har nemlig haft bragende succes i Brentford, hvilket for nyligt fik Pep Guardiola til at udtale, at det er et spørgsmål om tid, før Thomas Frank ender i en storklub.
Tidligere på ugen gav Thomas Frank så et interview til radiostationen Talksport, hvor den 51-årige dansker udtrykte glæde ved at være i Brentford, men samtidig erklærede sig åben for at prøve noget nyt.
Og ifølge den tidligere Tottenham-angriber Darren Bent, der nu er ekspert hos Talksport, er Thomas Frank fuldstændig i sin gode ret til at sige sådan.
– Han har været utrolig i Brentford, og han bliver kædet sammen med visse klubber, men han har været loyal overfor klubben, siger Darren Bent og fortsætter:
– De har været ret kloge på transfermarkedet, og der var en sæson, hvor de sluttede som nummer ni i Premier League. Vi taler om, at klubber, der kommer fra Championship, har det hårdt, men i deres første sæson i Premier League sluttede de som nummer 13 og derefter som nummer ni. Det er bemærkelsesværdigt.
– Jeg er stor fan af ham, og jeg synes ikke, at det er mangel på respekt fra hans side, at han går ud og siger, at man ikke kan vide, hvad fremtiden bringer, men at han gerne vil tage skridtet til det næste niveau.
Ifølge Darren Bent er det naturligt, at Thomas Frank rykker til en større klub, hvis muligheden opstår.
– Brentford er en mindre klub sammenlignet med de fleste andre klubber i Premier League. Så hvis en anden klub vil have Thomas Frank, så synes jeg, at han skal overveje det. Utvivlsomt hvis en af top 8-klubberne kommer på banen, siger Darren Bent.
Til gengæld peger Darren Bent på, at Thomas Frank ville komme til at afvise en klub som Everton, der ellers både historisk og økonomisk må siges at være en større klub end Brentford.
– Selv Everton sejler lidt rundt i øjeblikket. Lige nu ligger Brentford nummer 11, mens Everton ligger nummer 16. Hvis sæsonen sluttede i morgen og Everton gik efter ham, så ville han ikke tage til Everton. Det ville han ikke.
– Det er en kæmpe klub, men de underpræsterer voldsomt. Hvis en top 8-klub kommer på banen, så siger han ja, tror jeg, lyder det afslutningsvist fra Darren Bent.
Brentford spiller igen lørdag klokken 16.00, hvor der venter en udekamp mod Manchester United – en klub, der tidligere har haft Thomas Frank i kikkerten.
Torsdag skrev Daily Mail, at Thomas Frank er favorit til at afløse Erik ten Hag på Old Trafford, hvis hollænderen får sparket, efter at Thomas Tuchel tidligere på ugen blev ansat som Englands landstræner.
LIVE
LIVE: Jesper Hansen om sin fejl: ‘Det gør ondt’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
MEDIE