Efter seks år som cheftræner for Brentford kan Thomas Frank måske snart indlede et nyt kapitel i trænerkarrieren.
Den tidligere Brøndby-træner har nemlig haft bragende succes i Brentford, hvilket for nyligt fik Pep Guardiola til at udtale, at det er et spørgsmål om tid, før Thomas Frank ender i en storklub.
Tidligere på ugen gav Thomas Frank så et interview til radiostationen Talksport, hvor den 51-årige dansker udtrykte glæde ved at være i Brentford, men samtidig erklærede sig åben for at prøve noget nyt.
Og ifølge den tidligere Tottenham-angriber Darren Bent, der nu er ekspert hos Talksport, er Thomas Frank fuldstændig i sin gode ret til at sige sådan.
– Han har været utrolig i Brentford, og han bliver kædet sammen med visse klubber, men han har været loyal overfor klubben, siger Darren Bent og fortsætter:
– De har været ret kloge på transfermarkedet, og der var en sæson, hvor de sluttede som nummer ni i Premier League. Vi taler om, at klubber, der kommer fra Championship, har det hårdt, men i deres første sæson i Premier League sluttede de som nummer 13 og derefter som nummer ni. Det er bemærkelsesværdigt.
– Jeg er stor fan af ham, og jeg synes ikke, at det er mangel på respekt fra hans side, at han går ud og siger, at man ikke kan vide, hvad fremtiden bringer, men at han gerne vil tage skridtet til det næste niveau.
Ifølge Darren Bent er det naturligt, at Thomas Frank rykker til en større klub, hvis muligheden opstår.
– Brentford er en mindre klub sammenlignet med de fleste andre klubber i Premier League. Så hvis en anden klub vil have Thomas Frank, så synes jeg, at han skal overveje det. Utvivlsomt hvis en af top 8-klubberne kommer på banen, siger Darren Bent.
Til gengæld peger Darren Bent på, at Thomas Frank ville komme til at afvise en klub som Everton, der ellers både historisk og økonomisk må siges at være en større klub end Brentford.
– Selv Everton sejler lidt rundt i øjeblikket. Lige nu ligger Brentford nummer 11, mens Everton ligger nummer 16. Hvis sæsonen sluttede i morgen og Everton gik efter ham, så ville han ikke tage til Everton. Det ville han ikke.
– Det er en kæmpe klub, men de underpræsterer voldsomt. Hvis en top 8-klub kommer på banen, så siger han ja, tror jeg, lyder det afslutningsvist fra Darren Bent.
Brentford spiller igen lørdag klokken 16.00, hvor der venter en udekamp mod Manchester United – en klub, der tidligere har haft Thomas Frank i kikkerten.
Torsdag skrev Daily Mail, at Thomas Frank er favorit til at afløse Erik ten Hag på Old Trafford, hvis hollænderen får sparket, efter at Thomas Tuchel tidligere på ugen blev ansat som Englands landstræner.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Bekræfter dansk kæmpetransfer
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
OPTAKT
Frankrig – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Stor profil ude af Frankrig-brag
EKSKLUSIVT