Uvis fremtid: Frank ville afvise ‘kæmpe klub’

Ifølge Talksport-ekspert Darren Bent er det naturligt, at Thomas Frank rykker til en top 8-klub i Premier League, hvis muligheden opstår. Til gengæld vil den danske succestræner afvise en klub som Everton, lyder det fra den tidligere engelske landsholdsspiller.



Efter seks år som cheftræner for Brentford kan Thomas Frank måske snart indlede et nyt kapitel i trænerkarrieren. 

Den tidligere Brøndby-træner har nemlig haft bragende succes i Brentford, hvilket for nyligt fik Pep Guardiola til at udtale, at det er et spørgsmål om tid, før Thomas Frank ender i en storklub. 

Tidligere på ugen gav Thomas Frank så et interview til radiostationen Talksport, hvor den 51-årige dansker udtrykte glæde ved at være i Brentford, men samtidig erklærede sig åben for at prøve noget nyt. 

Og ifølge den tidligere Tottenham-angriber Darren Bent, der nu er ekspert hos Talksport, er Thomas Frank fuldstændig i sin gode ret til at sige sådan. 

– Han har været utrolig i Brentford, og han bliver kædet sammen med visse klubber, men han har været loyal overfor klubben, siger Darren Bent og fortsætter:

– De har været ret kloge på transfermarkedet, og der var en sæson, hvor de sluttede som nummer ni i Premier League. Vi taler om, at klubber, der kommer fra Championship, har det hårdt, men i deres første sæson i Premier League sluttede de som nummer 13 og derefter som nummer ni. Det er bemærkelsesværdigt. 

– Jeg er stor fan af ham, og jeg synes ikke, at det er mangel på respekt fra hans side, at han går ud og siger, at man ikke kan vide, hvad fremtiden bringer, men at han gerne vil tage skridtet til det næste niveau. 

Ifølge Darren Bent er det naturligt, at Thomas Frank rykker til en større klub, hvis muligheden opstår.

– Brentford er en mindre klub sammenlignet med de fleste andre klubber i Premier League. Så hvis en anden klub vil have Thomas Frank, så synes jeg, at han skal overveje det. Utvivlsomt hvis en af top 8-klubberne kommer på banen, siger Darren Bent.  

Til gengæld peger Darren Bent på, at Thomas Frank ville komme til at afvise en klub som Everton, der ellers både historisk og økonomisk må siges at være en større klub end Brentford. 

– Selv Everton sejler lidt rundt i øjeblikket. Lige nu ligger Brentford nummer 11, mens Everton ligger nummer 16. Hvis sæsonen sluttede i morgen og Everton gik efter ham, så ville han ikke tage til Everton. Det ville han ikke.

– Det er en kæmpe klub, men de underpræsterer voldsomt. Hvis en top 8-klub kommer på banen, så siger han ja, tror jeg, lyder det afslutningsvist fra Darren Bent. 

Brentford spiller igen lørdag klokken 16.00, hvor der venter en udekamp mod Manchester United – en klub, der tidligere har haft Thomas Frank i kikkerten

Torsdag skrev Daily Mail, at Thomas Frank er favorit til at afløse Erik ten Hag på Old Trafford, hvis hollænderen får sparket, efter at Thomas Tuchel tidligere på ugen blev ansat som Englands landstræner. 





LIVE: Tjekkisk stjerne delte Mads Hermansen-info




KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

En historisk katastrofe for Danmark

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



LIVE

LIVE: Tjekkisk stjerne delte Mads Hermansen-info

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Rasmus Højlund har ikke set det før

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tottenham præsenterer ny træner

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Kæmpe stjerne besøger København

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Tjekkiet – Danmark

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Melder ud om Kasper Hjulmand

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner