Efter seks år som cheftræner for Brentford kan Thomas Frank måske snart indlede et nyt kapitel i trænerkarrieren.
Den tidligere Brøndby-træner har nemlig haft bragende succes i Brentford, hvilket for nyligt fik Pep Guardiola til at udtale, at det er et spørgsmål om tid, før Thomas Frank ender i en storklub.
Tidligere på ugen gav Thomas Frank så et interview til radiostationen Talksport, hvor den 51-årige dansker udtrykte glæde ved at være i Brentford, men samtidig erklærede sig åben for at prøve noget nyt.
Og ifølge den tidligere Tottenham-angriber Darren Bent, der nu er ekspert hos Talksport, er Thomas Frank fuldstændig i sin gode ret til at sige sådan.
– Han har været utrolig i Brentford, og han bliver kædet sammen med visse klubber, men han har været loyal overfor klubben, siger Darren Bent og fortsætter:
– De har været ret kloge på transfermarkedet, og der var en sæson, hvor de sluttede som nummer ni i Premier League. Vi taler om, at klubber, der kommer fra Championship, har det hårdt, men i deres første sæson i Premier League sluttede de som nummer 13 og derefter som nummer ni. Det er bemærkelsesværdigt.
– Jeg er stor fan af ham, og jeg synes ikke, at det er mangel på respekt fra hans side, at han går ud og siger, at man ikke kan vide, hvad fremtiden bringer, men at han gerne vil tage skridtet til det næste niveau.
Ifølge Darren Bent er det naturligt, at Thomas Frank rykker til en større klub, hvis muligheden opstår.
– Brentford er en mindre klub sammenlignet med de fleste andre klubber i Premier League. Så hvis en anden klub vil have Thomas Frank, så synes jeg, at han skal overveje det. Utvivlsomt hvis en af top 8-klubberne kommer på banen, siger Darren Bent.
Til gengæld peger Darren Bent på, at Thomas Frank ville komme til at afvise en klub som Everton, der ellers både historisk og økonomisk må siges at være en større klub end Brentford.
– Selv Everton sejler lidt rundt i øjeblikket. Lige nu ligger Brentford nummer 11, mens Everton ligger nummer 16. Hvis sæsonen sluttede i morgen og Everton gik efter ham, så ville han ikke tage til Everton. Det ville han ikke.
– Det er en kæmpe klub, men de underpræsterer voldsomt. Hvis en top 8-klub kommer på banen, så siger han ja, tror jeg, lyder det afslutningsvist fra Darren Bent.
Brentford spiller igen lørdag klokken 16.00, hvor der venter en udekamp mod Manchester United – en klub, der tidligere har haft Thomas Frank i kikkerten.
Torsdag skrev Daily Mail, at Thomas Frank er favorit til at afløse Erik ten Hag på Old Trafford, hvis hollænderen får sparket, efter at Thomas Tuchel tidligere på ugen blev ansat som Englands landstræner.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
NYHEDER
Barcelona-stjerne får stor hæder
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
TOPNYHED