Uvis fremtid: Frank ville afvise ‘kæmpe klub’

Ifølge Talksport-ekspert Darren Bent er det naturligt, at Thomas Frank rykker til en top 8-klub i Premier League, hvis muligheden opstår. Til gengæld vil den danske succestræner afvise en klub som Everton, lyder det fra den tidligere engelske landsholdsspiller.



Efter seks år som cheftræner for Brentford kan Thomas Frank måske snart indlede et nyt kapitel i trænerkarrieren. 

Den tidligere Brøndby-træner har nemlig haft bragende succes i Brentford, hvilket for nyligt fik Pep Guardiola til at udtale, at det er et spørgsmål om tid, før Thomas Frank ender i en storklub. 

Tidligere på ugen gav Thomas Frank så et interview til radiostationen Talksport, hvor den 51-årige dansker udtrykte glæde ved at være i Brentford, men samtidig erklærede sig åben for at prøve noget nyt. 

Og ifølge den tidligere Tottenham-angriber Darren Bent, der nu er ekspert hos Talksport, er Thomas Frank fuldstændig i sin gode ret til at sige sådan. 

– Han har været utrolig i Brentford, og han bliver kædet sammen med visse klubber, men han har været loyal overfor klubben, siger Darren Bent og fortsætter:

– De har været ret kloge på transfermarkedet, og der var en sæson, hvor de sluttede som nummer ni i Premier League. Vi taler om, at klubber, der kommer fra Championship, har det hårdt, men i deres første sæson i Premier League sluttede de som nummer 13 og derefter som nummer ni. Det er bemærkelsesværdigt. 

– Jeg er stor fan af ham, og jeg synes ikke, at det er mangel på respekt fra hans side, at han går ud og siger, at man ikke kan vide, hvad fremtiden bringer, men at han gerne vil tage skridtet til det næste niveau. 

Ifølge Darren Bent er det naturligt, at Thomas Frank rykker til en større klub, hvis muligheden opstår.

– Brentford er en mindre klub sammenlignet med de fleste andre klubber i Premier League. Så hvis en anden klub vil have Thomas Frank, så synes jeg, at han skal overveje det. Utvivlsomt hvis en af top 8-klubberne kommer på banen, siger Darren Bent.  

Til gengæld peger Darren Bent på, at Thomas Frank ville komme til at afvise en klub som Everton, der ellers både historisk og økonomisk må siges at være en større klub end Brentford. 

– Selv Everton sejler lidt rundt i øjeblikket. Lige nu ligger Brentford nummer 11, mens Everton ligger nummer 16. Hvis sæsonen sluttede i morgen og Everton gik efter ham, så ville han ikke tage til Everton. Det ville han ikke.

– Det er en kæmpe klub, men de underpræsterer voldsomt. Hvis en top 8-klub kommer på banen, så siger han ja, tror jeg, lyder det afslutningsvist fra Darren Bent. 

Brentford spiller igen lørdag klokken 16.00, hvor der venter en udekamp mod Manchester United – en klub, der tidligere har haft Thomas Frank i kikkerten

Torsdag skrev Daily Mail, at Thomas Frank er favorit til at afløse Erik ten Hag på Old Trafford, hvis hollænderen får sparket, efter at Thomas Tuchel tidligere på ugen blev ansat som Englands landstræner. 






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller har revet skulderen af led

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

FCM-flop i chokskifte

Forhandler med Jannik Vestergaard

Paolo Maldini lander stort job

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Sønderjyske henter landsholdsspiller

Sur Zorniger med opsang til Ejdum



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!