Uvis fremtid: Frank ville afvise ‘kæmpe klub’

Ifølge Talksport-ekspert Darren Bent er det naturligt, at Thomas Frank rykker til en top 8-klub i Premier League, hvis muligheden opstår. Til gengæld vil den danske succestræner afvise en klub som Everton, lyder det fra den tidligere engelske landsholdsspiller.



Efter seks år som cheftræner for Brentford kan Thomas Frank måske snart indlede et nyt kapitel i trænerkarrieren. 

Den tidligere Brøndby-træner har nemlig haft bragende succes i Brentford, hvilket for nyligt fik Pep Guardiola til at udtale, at det er et spørgsmål om tid, før Thomas Frank ender i en storklub. 

Tidligere på ugen gav Thomas Frank så et interview til radiostationen Talksport, hvor den 51-årige dansker udtrykte glæde ved at være i Brentford, men samtidig erklærede sig åben for at prøve noget nyt. 

Og ifølge den tidligere Tottenham-angriber Darren Bent, der nu er ekspert hos Talksport, er Thomas Frank fuldstændig i sin gode ret til at sige sådan. 

– Han har været utrolig i Brentford, og han bliver kædet sammen med visse klubber, men han har været loyal overfor klubben, siger Darren Bent og fortsætter:

– De har været ret kloge på transfermarkedet, og der var en sæson, hvor de sluttede som nummer ni i Premier League. Vi taler om, at klubber, der kommer fra Championship, har det hårdt, men i deres første sæson i Premier League sluttede de som nummer 13 og derefter som nummer ni. Det er bemærkelsesværdigt. 

– Jeg er stor fan af ham, og jeg synes ikke, at det er mangel på respekt fra hans side, at han går ud og siger, at man ikke kan vide, hvad fremtiden bringer, men at han gerne vil tage skridtet til det næste niveau. 

Ifølge Darren Bent er det naturligt, at Thomas Frank rykker til en større klub, hvis muligheden opstår.

– Brentford er en mindre klub sammenlignet med de fleste andre klubber i Premier League. Så hvis en anden klub vil have Thomas Frank, så synes jeg, at han skal overveje det. Utvivlsomt hvis en af top 8-klubberne kommer på banen, siger Darren Bent.  

Til gengæld peger Darren Bent på, at Thomas Frank ville komme til at afvise en klub som Everton, der ellers både historisk og økonomisk må siges at være en større klub end Brentford. 

– Selv Everton sejler lidt rundt i øjeblikket. Lige nu ligger Brentford nummer 11, mens Everton ligger nummer 16. Hvis sæsonen sluttede i morgen og Everton gik efter ham, så ville han ikke tage til Everton. Det ville han ikke.

– Det er en kæmpe klub, men de underpræsterer voldsomt. Hvis en top 8-klub kommer på banen, så siger han ja, tror jeg, lyder det afslutningsvist fra Darren Bent. 

Brentford spiller igen lørdag klokken 16.00, hvor der venter en udekamp mod Manchester United – en klub, der tidligere har haft Thomas Frank i kikkerten

Torsdag skrev Daily Mail, at Thomas Frank er favorit til at afløse Erik ten Hag på Old Trafford, hvis hollænderen får sparket, efter at Thomas Tuchel tidligere på ugen blev ansat som Englands landstræner. 





Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Storklub jagter to danskere



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Hårdt angreb på DBU-boss

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Storkamp af Patrick Dorgu

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Topboss sviner Barça til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Conte stopper i Napoli

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby