Uvis fremtid: Frank ville afvise ‘kæmpe klub’

Ifølge Talksport-ekspert Darren Bent er det naturligt, at Thomas Frank rykker til en top 8-klub i Premier League, hvis muligheden opstår. Til gengæld vil den danske succestræner afvise en klub som Everton, lyder det fra den tidligere engelske landsholdsspiller.



Efter seks år som cheftræner for Brentford kan Thomas Frank måske snart indlede et nyt kapitel i trænerkarrieren. 

Den tidligere Brøndby-træner har nemlig haft bragende succes i Brentford, hvilket for nyligt fik Pep Guardiola til at udtale, at det er et spørgsmål om tid, før Thomas Frank ender i en storklub. 

Tidligere på ugen gav Thomas Frank så et interview til radiostationen Talksport, hvor den 51-årige dansker udtrykte glæde ved at være i Brentford, men samtidig erklærede sig åben for at prøve noget nyt. 

Og ifølge den tidligere Tottenham-angriber Darren Bent, der nu er ekspert hos Talksport, er Thomas Frank fuldstændig i sin gode ret til at sige sådan. 

– Han har været utrolig i Brentford, og han bliver kædet sammen med visse klubber, men han har været loyal overfor klubben, siger Darren Bent og fortsætter:

– De har været ret kloge på transfermarkedet, og der var en sæson, hvor de sluttede som nummer ni i Premier League. Vi taler om, at klubber, der kommer fra Championship, har det hårdt, men i deres første sæson i Premier League sluttede de som nummer 13 og derefter som nummer ni. Det er bemærkelsesværdigt. 

– Jeg er stor fan af ham, og jeg synes ikke, at det er mangel på respekt fra hans side, at han går ud og siger, at man ikke kan vide, hvad fremtiden bringer, men at han gerne vil tage skridtet til det næste niveau. 

Ifølge Darren Bent er det naturligt, at Thomas Frank rykker til en større klub, hvis muligheden opstår.

– Brentford er en mindre klub sammenlignet med de fleste andre klubber i Premier League. Så hvis en anden klub vil have Thomas Frank, så synes jeg, at han skal overveje det. Utvivlsomt hvis en af top 8-klubberne kommer på banen, siger Darren Bent.  

Til gengæld peger Darren Bent på, at Thomas Frank ville komme til at afvise en klub som Everton, der ellers både historisk og økonomisk må siges at være en større klub end Brentford. 

– Selv Everton sejler lidt rundt i øjeblikket. Lige nu ligger Brentford nummer 11, mens Everton ligger nummer 16. Hvis sæsonen sluttede i morgen og Everton gik efter ham, så ville han ikke tage til Everton. Det ville han ikke.

– Det er en kæmpe klub, men de underpræsterer voldsomt. Hvis en top 8-klub kommer på banen, så siger han ja, tror jeg, lyder det afslutningsvist fra Darren Bent. 

Brentford spiller igen lørdag klokken 16.00, hvor der venter en udekamp mod Manchester United – en klub, der tidligere har haft Thomas Frank i kikkerten

Torsdag skrev Daily Mail, at Thomas Frank er favorit til at afløse Erik ten Hag på Old Trafford, hvis hollænderen får sparket, efter at Thomas Tuchel tidligere på ugen blev ansat som Englands landstræner. 







LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Supercomputer: De vinder VM

Medier jubler over USA’s nedtur

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Hvor er Kasper Dolberg?

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Anmelder politiker for racisme mod Mbappé



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Argentina – Egypten

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Schweiz – Colombia

Enig med FC Midtjylland-angriber

Scorer vanvittig løn i Premier League

VM-vækkeuret: Spansk optur – amerikansk kollaps