Vanvid! City er dårligst siden 1. november

Manchester Citys nedtur skyldes mange detaljer, mener Pep Guardiola, der har kurs mod sin dårligste sæson



Manchester City skraber bunden i Premier League, hvis man måler på de seneste otte runder siden 1. november.

Det viser en opgørelse, som OneFotball har lavet.

Manchester City, der har vundet de seneste fire engelske mesterskaber, har i den periode hentet fire point, og det er ét færre end bundholdene Leicester og Southampton.

Chelsea har i samme periode hentet hele 14 point mere end City, mens førerholdet Liverpool for én kamp færre har hentet 13 point mere end City.

Krisen stikker dybt, men ifølge manager Pep Guardiola er hverken en målfattig Erling Haaland eller én anden specifik ting årsag til nedturen.

– Der er en tendens til at sige, at vi ikke løber nok eller kæmper nok. Årsagen er det ene eller andet, en spiller eller en manager. Men det handler ikke om det.

– Det er mange små eller store detaljer, der samlet gør, at vi ikke er så gode som tidligere. Men vi har Boxing Day en ny chance for at vinde, siger Guardiola ifølge Reuters.

Boxing Day, som i England typisk er 2. juledag, byder på en hjemmekamp mod Everton.

Liverpool-holdet ligger nummer 15, men har senest hentet 0-0 mod de formstærke tophold Arsenal og Chelsea samt slået Wolverhampton 4-0.

Everton-manager Sean Dyche ser Citys krise som et symbol på, at Premier League er blevet stærkere.

– Man skulle tro, at dårlige perioder sker for selv den bedste, og han (Pep Guardiola, red.) er uden tvivl en af de bedste nogensinde. Men når han har en udfordrende periode, viser det bare, hvor hård sporten er blevet for selv topholdene, siger Dyche ifølge AFP.

Den altid meget jordbundne Sean Dyche tager intet for givet inden besøget på Etihad Stadium.

– Vi tager ikke derhen og tænker: Vi vinder bare fordi. Vi er nødt til at levere en præstation. Vi skal spille hårdt, vi skal spille med styrke, siger han.

City er før torsdagens opgør nummer syv i Premier League med hele 12 point op til duksen Liverpool, der endda har en kamp i baghånden.

Guardiola har i sine 15 hele sæsoner som træner vundet 12 mesterskaber. Han er to gange sluttet som nummer to, og tredjepladsen fra hans første sæson i City er indtil videre hans dårligste slutplacering.

Alene for at nå samme pointtal som dengang i 2016/17, hvor holdet sluttede 15 point efter Chelsea, skal Manchester City vinde, hvad der svarer til 17 af sine resterende 21 kampe.

Historien er dog ikke med City og Guardiola. Ifølge statistikfirmaet OptaJoe er et hold på 7.-pladsen ved juletid aldrig sluttet højere end nummer fire i Premier League.

/ritzau/





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Portugal skuffede stort mod DR Congo



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Succestræner død af kræft

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

England – Kroatien

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning