Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Manchester Uniteds gæld runder snart et skarpt hjørne, melder BBC.



Humøret er højt, og resultaterne gode for tiden i Manchester United.

Klubben har sat kursen mod Champions League, efter man fyrede Ruben Amorim tidligere i år, hvilket kan skabe grobund for håb i den hårdt trængte storklub.

Fyringen skulle angiveligt have kostet 82 millioner kroner ifølge The Sun, og The Athletic skrev i samme ombæring, at man siden Sir Alex Ferguson stoppede, har brugt absurde 425 millioner kroner på fyringer af managers.

De hårde år hos ‘De Røde Djævle’ kan også afspejles i deres regnskaber.

BBC har netop skrevet, at holdet, der har annonceret et kæmpe stadionprojekt, nærmer sig en gæld på 1,3 milliarder pund, hvilket omregnet til danske kroner og øre er 11,14 milliarder.

Klubben havde ellers et overskud på 32,6 millioner pund fra juli til december 2025, men det ændrer ikke på, at man har økonomiske forpligtelser i forbindelse med Glazer-familiens overtagelse på 500 millioner pund. Her er størstedelen af det skyldige beløb ifølge mediet udestående på transfers, der endnu ikke er afregnet.

Uden for banen har Sir Jim Ratcliffe, der for år tilbage købte godt en tredjedel af klubben, indført en del spareinitiativer, hvor 450 medarbejdere er blevet opsagt, og kantineordningen samtidig skulle være droppet. Noget der tilskrives som en af årsagsforklaringerne til, at man trods alt skabte et overskud for det sidste halvår af 2025.

– Vi begynder nu at se de positive effekter af den finansielle transformation uden for banen. Det afspejler sig i vores omkostninger og indtjening, siger Manchester Uniteds administrerende direktør, Omar Berrada, til BBC.

Siden Sir Alex Ferguson gik på pension, har Manchester United haft 10 managers, flere midlertidige, men seks af dem er blevet fyret fra deres stilling inden kontraktudløb.







EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Jess Thorup fyret

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Manchester United afbryder forhandlingerne



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Benhård kritik af Danmark

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kasper Hjulmand fyret

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer