Vild topkamp: Ekspert har fidus til Liverpool

En spændende Premier League-sæson, hvor der venter endnu en tæt kamp om guldet. Her har Niels Christian Frederiksen fra Viaplay fidus til Liverpool.



Premier League blev sparket i gang fredag aften, og det venter en sæson, hvor man godt kan forvente en tæt og yderst spændende kamp om guldet.

Manchester City og Liverpool er to af verdens absolut bedste mandskaber og kæmpede om guldet helt indtil sidste spillerunde i sidste sæson, og siden har begge hold hentet nye stjerner til. Så der er lagt op til en vild topkamp, mener Viaplay-ekspert Niels Christian Frederiksen, der har særlig fidus til sidste sæsons nummer to.

– Topkampen bliver lige så vild som den har været de andre år. Det er jeg slet ikke i tvivl om. Det er med afstand de to bedste hold i Premier League, og der er et stykke ned til nummer tre, hvem det så end bliver.

– Men topkampen bliver tæt, og den her gang har jeg lidt fidus til Liverpool. Jeg synes, de har gjort det godt i sommer, både spillemæssigt og transfermæssigt, siger Niels Christian Frederiksen.

Det skyldes ikke mindst tilgangen af angriber Darwin Nunez fra Benfica, som er en giftig tilføjelse til et allerede fantastisk angreb.

– Darwin Nunez er kommet til og har givet noget håb om, at man har fået fat i den 9er, man har manglet, fordi Roberto Firmino har været mere en falsk nier. Nu har man fået en rigtig målscorer, som kan blive noget Edinson Cavani eller Luis Suarez-agtigt noget, og så ved vi, hvor godt det kan være.

– Man har også lukket aftalen med Mohamed Salah, så der er kommet noget ro på, og det tror jeg er vigtigt. Der er også Luis Diaz, der kom flot ind i foråret og kan blive endnu bedre, og Harvey Elliott, der nu er skadesfri. Jeg synes, de står med et rigtig, rigtig godt fundament, og de vil så gerne være mestre. De er bygget til at vinde det engelske mesterskab, og det handler for dem om at vinde mesterskab, vurderer Viaplay-eksperten.

Manchester City løb imidlertid med titlen i sidste sæson foran Liverpool og har vundet ligaen i fire af de seneste fem sæsoner. Og så har de hentet stjerneangriberen Erling Haaland, som har scoret mål på samlebånd i Bundesligaen for Borussia Dortmund.

Men han skal måske bruge lidt tid på at tilvænne sig Premier League, mens en anden titel måske bliver Citys hovedfokus, spår Niels Christian Frederiksen.

– Hvad angår City, så synes jeg, at min kollega Jesper Simo kom med nogle gode argumenter i vores optaktsprogram. De har spillet uden en egentlig angriber, så det kommer til at løfte dem, at Haaland kommer til. Jeg tror bare, at indkøringsperioden for Haaland kommer til at tage længere tid, end vi regner med. Det bliver ikke så nemt for ham at lave sine mål i England, hvor der ikke er så meget plads og tid, og hvor man spiller en anden type fodbold end i Dortmund. City spiller over for etablerede forsvar, og det skal han vænne sig til med sine store bevægelser.

– Noget andet er også, at jeg tror, at Manchester City går efter succes i Champions League, og at holdet er blevet lidt forringet af salgene af Zinchenko og Sterling. Jeg forstår ikke, at man har skilt sig af med de to spillere, men der må være en strategi om det. Det er også et super godt hold, men jeg tror, at Liverpool står bedst, men det bliver meget, meget tæt, siger han.

Liverpool indleder sæsonen lørdag klokken 13.30 mod Fulham, mens Manchester City først skal spille søndag klokken 17.30 mod West Ham. Begge kampe kan ses på Viaplay. 

Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A





Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!




EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Chido Obi var ustyrlig

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Viborg FF – Brøndby IF

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

– Det er en gigantisk fiasko

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

FC Midtjylland kørte OB over

Sønderjyske – Silkeborg IF

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

AGF dummer sig mod Fredericia

Præsenterer Thomas Franks afløser

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

FCK-bænken var rasende!

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Boilesen peger på FC København

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Salah strålede for Liverpool

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

OB – FC Midtjylland

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

For første gang siden 1999!