Vild topkamp: Ekspert har fidus til Liverpool

En spændende Premier League-sæson, hvor der venter endnu en tæt kamp om guldet. Her har Niels Christian Frederiksen fra Viaplay fidus til Liverpool.



Premier League blev sparket i gang fredag aften, og det venter en sæson, hvor man godt kan forvente en tæt og yderst spændende kamp om guldet.

Manchester City og Liverpool er to af verdens absolut bedste mandskaber og kæmpede om guldet helt indtil sidste spillerunde i sidste sæson, og siden har begge hold hentet nye stjerner til. Så der er lagt op til en vild topkamp, mener Viaplay-ekspert Niels Christian Frederiksen, der har særlig fidus til sidste sæsons nummer to.

– Topkampen bliver lige så vild som den har været de andre år. Det er jeg slet ikke i tvivl om. Det er med afstand de to bedste hold i Premier League, og der er et stykke ned til nummer tre, hvem det så end bliver.

– Men topkampen bliver tæt, og den her gang har jeg lidt fidus til Liverpool. Jeg synes, de har gjort det godt i sommer, både spillemæssigt og transfermæssigt, siger Niels Christian Frederiksen.

Det skyldes ikke mindst tilgangen af angriber Darwin Nunez fra Benfica, som er en giftig tilføjelse til et allerede fantastisk angreb.

– Darwin Nunez er kommet til og har givet noget håb om, at man har fået fat i den 9er, man har manglet, fordi Roberto Firmino har været mere en falsk nier. Nu har man fået en rigtig målscorer, som kan blive noget Edinson Cavani eller Luis Suarez-agtigt noget, og så ved vi, hvor godt det kan være.

– Man har også lukket aftalen med Mohamed Salah, så der er kommet noget ro på, og det tror jeg er vigtigt. Der er også Luis Diaz, der kom flot ind i foråret og kan blive endnu bedre, og Harvey Elliott, der nu er skadesfri. Jeg synes, de står med et rigtig, rigtig godt fundament, og de vil så gerne være mestre. De er bygget til at vinde det engelske mesterskab, og det handler for dem om at vinde mesterskab, vurderer Viaplay-eksperten.

Manchester City løb imidlertid med titlen i sidste sæson foran Liverpool og har vundet ligaen i fire af de seneste fem sæsoner. Og så har de hentet stjerneangriberen Erling Haaland, som har scoret mål på samlebånd i Bundesligaen for Borussia Dortmund.

Men han skal måske bruge lidt tid på at tilvænne sig Premier League, mens en anden titel måske bliver Citys hovedfokus, spår Niels Christian Frederiksen.

– Hvad angår City, så synes jeg, at min kollega Jesper Simo kom med nogle gode argumenter i vores optaktsprogram. De har spillet uden en egentlig angriber, så det kommer til at løfte dem, at Haaland kommer til. Jeg tror bare, at indkøringsperioden for Haaland kommer til at tage længere tid, end vi regner med. Det bliver ikke så nemt for ham at lave sine mål i England, hvor der ikke er så meget plads og tid, og hvor man spiller en anden type fodbold end i Dortmund. City spiller over for etablerede forsvar, og det skal han vænne sig til med sine store bevægelser.

– Noget andet er også, at jeg tror, at Manchester City går efter succes i Champions League, og at holdet er blevet lidt forringet af salgene af Zinchenko og Sterling. Jeg forstår ikke, at man har skilt sig af med de to spillere, men der må være en strategi om det. Det er også et super godt hold, men jeg tror, at Liverpool står bedst, men det bliver meget, meget tæt, siger han.

Liverpool indleder sæsonen lørdag klokken 13.30 mod Fulham, mens Manchester City først skal spille søndag klokken 17.30 mod West Ham. Begge kampe kan ses på Viaplay. 

Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A





LIVE

LIVE: Udeladt af kamptrup

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Tottenham under stregen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Barcelona klager til UEFA

Cooper gav hård og ærlig besked

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

‘Jeg er rørt og glad’

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Nu er han tilbage for Brøndby

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Liverpool – Fulham

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelsea – Manchester City

AGF snubler i guldkampen

Legende i stor kritik af Brøndby IF

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Hård kritik af FCM-profil

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Går det galt, går det rigtig galt!