Premier League blev sparket i gang fredag aften, og det venter en sæson, hvor man godt kan forvente en tæt og yderst spændende kamp om guldet.
Manchester City og Liverpool er to af verdens absolut bedste mandskaber og kæmpede om guldet helt indtil sidste spillerunde i sidste sæson, og siden har begge hold hentet nye stjerner til. Så der er lagt op til en vild topkamp, mener Viaplay-ekspert Niels Christian Frederiksen, der har særlig fidus til sidste sæsons nummer to.
– Topkampen bliver lige så vild som den har været de andre år. Det er jeg slet ikke i tvivl om. Det er med afstand de to bedste hold i Premier League, og der er et stykke ned til nummer tre, hvem det så end bliver.
– Men topkampen bliver tæt, og den her gang har jeg lidt fidus til Liverpool. Jeg synes, de har gjort det godt i sommer, både spillemæssigt og transfermæssigt, siger Niels Christian Frederiksen.
Det skyldes ikke mindst tilgangen af angriber Darwin Nunez fra Benfica, som er en giftig tilføjelse til et allerede fantastisk angreb.
– Darwin Nunez er kommet til og har givet noget håb om, at man har fået fat i den 9er, man har manglet, fordi Roberto Firmino har været mere en falsk nier. Nu har man fået en rigtig målscorer, som kan blive noget Edinson Cavani eller Luis Suarez-agtigt noget, og så ved vi, hvor godt det kan være.
– Man har også lukket aftalen med Mohamed Salah, så der er kommet noget ro på, og det tror jeg er vigtigt. Der er også Luis Diaz, der kom flot ind i foråret og kan blive endnu bedre, og Harvey Elliott, der nu er skadesfri. Jeg synes, de står med et rigtig, rigtig godt fundament, og de vil så gerne være mestre. De er bygget til at vinde det engelske mesterskab, og det handler for dem om at vinde mesterskab, vurderer Viaplay-eksperten.
Manchester City løb imidlertid med titlen i sidste sæson foran Liverpool og har vundet ligaen i fire af de seneste fem sæsoner. Og så har de hentet stjerneangriberen Erling Haaland, som har scoret mål på samlebånd i Bundesligaen for Borussia Dortmund.
Men han skal måske bruge lidt tid på at tilvænne sig Premier League, mens en anden titel måske bliver Citys hovedfokus, spår Niels Christian Frederiksen.
– Hvad angår City, så synes jeg, at min kollega Jesper Simo kom med nogle gode argumenter i vores optaktsprogram. De har spillet uden en egentlig angriber, så det kommer til at løfte dem, at Haaland kommer til. Jeg tror bare, at indkøringsperioden for Haaland kommer til at tage længere tid, end vi regner med. Det bliver ikke så nemt for ham at lave sine mål i England, hvor der ikke er så meget plads og tid, og hvor man spiller en anden type fodbold end i Dortmund. City spiller over for etablerede forsvar, og det skal han vænne sig til med sine store bevægelser.
– Noget andet er også, at jeg tror, at Manchester City går efter succes i Champions League, og at holdet er blevet lidt forringet af salgene af Zinchenko og Sterling. Jeg forstår ikke, at man har skilt sig af med de to spillere, men der må være en strategi om det. Det er også et super godt hold, men jeg tror, at Liverpool står bedst, men det bliver meget, meget tæt, siger han.
Liverpool indleder sæsonen lørdag klokken 13.30 mod Fulham, mens Manchester City først skal spille søndag klokken 17.30 mod West Ham. Begge kampe kan ses på Viaplay.
Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A
Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest
EKSKLUSIVT
Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
INTERVIEW
Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
EKSKLUSIVT
Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
NYHEDER
Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
NYHEDER
Vanvid! Vinder 9-1
TOPNYHED
– Den her mulighed må vi ikke forspilde
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
HELT VILDT
Udenlandske medier i chok over Danmark
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
NYHEDER
O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
Danske tenniskvinder rykker ned
HELT VILDT
Vanvittigt VM-drama
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
DAGENS SPILFORSLAG
Stor mundfuld for lille Malta
NYHEDER
Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island
MEDIE
Giver skidt Yussuf Poulsen-melding
EKSKLUSIVT
Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby
Haaland lover at holde sig fra håndbremsen
INTERVIEW
Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
INTERVIEW