Vildt bud på dansker: Det går Man Utd ikke med til

Ifølge Lecce-kender kan klubben lokkes til at sælge sin danske guldfugl Patrick Dorgu på én bestemt betingelse, som Manchester United næppe går med til.



Vinterens helt store danske transfersaga foregår i Lecce.

Her er Patrick Dorgu rygende varm og sættes i forbindelse med et skifte til Manchester United, som har fået sit seneste bud på omkring 225 millioner kroner afvist.

Et bud, der ville have gjort ham til den næstdyreste dansker nogensinde sammen med Joachim Andersen, der blev solgt fra Sampdoria til Lyon for omtrent samme beløb.

Lecce kræver angiveligt endnu flere penge for deres gudlfugl, som ifølge Alessio Amato, der dækker Lecce tæt for Calcio Lecce, kæmper med at holde fokus i disse dage.

– Dorgu er selvfølgelig stolt af, at Manchester United byder, selvom det ikke er verdens største overraskelse for ham, da der har været interesse fra de største klubber i omkring to år. Faktisk virker han lidt nedtrykt, efter Lecce har afvist Manchester Uniteds bud, siger han til Tipsbladet og tilføjer:

– Lecce forsøger i stedet at overbevise ham om at blive sæsonen ud, hvor han så kan få lov til at skifte. Så at han er lidt nedtrykt i disse dage er nok meget naturligt, når der sker så meget omkring ham.

Patrick Dorgu er rygende transfervarm, hvor Manchester United forsøger at købe ham denne januar. Foto: Alamy

Lecce er lige nu et point fra nedrykningsstregen og har brug for Patrick Dorgu i kampen om overlevelse.

– Lecce håber at holde på Dorgu resten af sæsonen og sælge ham til sommer for en god pris. Lecce kunne sagtens sælge ham nu, hvis en potentiel ny klub er villig til at leje ham retur frem til sommer. Det vil Manchester United ikke, mens Napoli formentlig ville kunne lave såden en løsning, hvorfor det heller ikke er usandsynligt, at de kommer på banen.

Napolis træner Antonio Conte er en stor beundrer af Patrick Dorgu, men lige nu peger pilen i retning af Manchester United for danskeren, som har en stor stjerne blandt Lecces fans.

– De elsker selvfølgelig Patrick, men han er ikke en legende, som har fået prædikatet af at være urørlig. Han har været her i tre år, og alle kender mekanismerne i moderne fodbold og størrelsen på pengene. Lecces fans deler klubbes holdning om, at han kan få lov til at skifte for 40 millioner euro (300 millioner kroner, red.), siger Alessio Amato, der godt kan se Patrick Dorgu i Premier League.

– Jeg tror, han kan blive god for Manchester United. Han er nok ikke typen, der går ind og ændrer det hele, men han er en stjerne i Lecce, som kan blive færdifuld for (Ruben) Amorim. Hans kvaliteter er gode nok til Premier League.

Patrick Dorgu, 20 år, har scoret tre gange i denne sæson, hvor han er blevet brugt mere på kanten. Da det tidligere FC Nordsjælland-talent brød frem i Lecce, var det som back.





Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Højlund med helterolle for Napoli

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FC Midtjylland og FC København brager sammen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Silkeborg IF – Viborg FF

Brøndby IF – Randers FC



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Mener FC København det fortsat alvorligt?

– Det skriger til himlen i Brøndby!

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Brian Riemer giver råd til storklub

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Lyon tager stor Nartey-beslutning

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

AGF og OB var enige om at spille søndag

Er han den nye Rurik Gislason?

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Ny kæmpe nedtur for Frank

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Han kan blive den næste store profil!

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

De 10 største handler i vinterens transfervindue