Vinterens helt store danske transfersaga foregår i Lecce.
Her er Patrick Dorgu rygende varm og sættes i forbindelse med et skifte til Manchester United, som har fået sit seneste bud på omkring 225 millioner kroner afvist.
Et bud, der ville have gjort ham til den næstdyreste dansker nogensinde sammen med Joachim Andersen, der blev solgt fra Sampdoria til Lyon for omtrent samme beløb.
Lecce kræver angiveligt endnu flere penge for deres gudlfugl, som ifølge Alessio Amato, der dækker Lecce tæt for Calcio Lecce, kæmper med at holde fokus i disse dage.
– Dorgu er selvfølgelig stolt af, at Manchester United byder, selvom det ikke er verdens største overraskelse for ham, da der har været interesse fra de største klubber i omkring to år. Faktisk virker han lidt nedtrykt, efter Lecce har afvist Manchester Uniteds bud, siger han til Tipsbladet og tilføjer:
– Lecce forsøger i stedet at overbevise ham om at blive sæsonen ud, hvor han så kan få lov til at skifte. Så at han er lidt nedtrykt i disse dage er nok meget naturligt, når der sker så meget omkring ham.

Lecce er lige nu et point fra nedrykningsstregen og har brug for Patrick Dorgu i kampen om overlevelse.
– Lecce håber at holde på Dorgu resten af sæsonen og sælge ham til sommer for en god pris. Lecce kunne sagtens sælge ham nu, hvis en potentiel ny klub er villig til at leje ham retur frem til sommer. Det vil Manchester United ikke, mens Napoli formentlig ville kunne lave såden en løsning, hvorfor det heller ikke er usandsynligt, at de kommer på banen.
Napolis træner Antonio Conte er en stor beundrer af Patrick Dorgu, men lige nu peger pilen i retning af Manchester United for danskeren, som har en stor stjerne blandt Lecces fans.
– De elsker selvfølgelig Patrick, men han er ikke en legende, som har fået prædikatet af at være urørlig. Han har været her i tre år, og alle kender mekanismerne i moderne fodbold og størrelsen på pengene. Lecces fans deler klubbes holdning om, at han kan få lov til at skifte for 40 millioner euro (300 millioner kroner, red.), siger Alessio Amato, der godt kan se Patrick Dorgu i Premier League.
– Jeg tror, han kan blive god for Manchester United. Han er nok ikke typen, der går ind og ændrer det hele, men han er en stjerne i Lecce, som kan blive færdifuld for (Ruben) Amorim. Hans kvaliteter er gode nok til Premier League.
Patrick Dorgu, 20 år, har scoret tre gange i denne sæson, hvor han er blevet brugt mere på kanten. Da det tidligere FC Nordsjælland-talent brød frem i Lecce, var det som back.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
På trænerjagt – Man Utd træffer stor beslutning
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Bayern München besejrer Dortmund i drama
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
Lamine Yamal med karrierens første
OPTAKT
Sønderjyske – OB
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
‘Jeg hadede verden’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT