Vildt bud på dansker: Det går Man Utd ikke med til

Ifølge Lecce-kender kan klubben lokkes til at sælge sin danske guldfugl Patrick Dorgu på én bestemt betingelse, som Manchester United næppe går med til.



Vinterens helt store danske transfersaga foregår i Lecce.

Her er Patrick Dorgu rygende varm og sættes i forbindelse med et skifte til Manchester United, som har fået sit seneste bud på omkring 225 millioner kroner afvist.

Et bud, der ville have gjort ham til den næstdyreste dansker nogensinde sammen med Joachim Andersen, der blev solgt fra Sampdoria til Lyon for omtrent samme beløb.

Lecce kræver angiveligt endnu flere penge for deres gudlfugl, som ifølge Alessio Amato, der dækker Lecce tæt for Calcio Lecce, kæmper med at holde fokus i disse dage.

– Dorgu er selvfølgelig stolt af, at Manchester United byder, selvom det ikke er verdens største overraskelse for ham, da der har været interesse fra de største klubber i omkring to år. Faktisk virker han lidt nedtrykt, efter Lecce har afvist Manchester Uniteds bud, siger han til Tipsbladet og tilføjer:

– Lecce forsøger i stedet at overbevise ham om at blive sæsonen ud, hvor han så kan få lov til at skifte. Så at han er lidt nedtrykt i disse dage er nok meget naturligt, når der sker så meget omkring ham.

Patrick Dorgu er rygende transfervarm, hvor Manchester United forsøger at købe ham denne januar. Foto: Alamy

Lecce er lige nu et point fra nedrykningsstregen og har brug for Patrick Dorgu i kampen om overlevelse.

– Lecce håber at holde på Dorgu resten af sæsonen og sælge ham til sommer for en god pris. Lecce kunne sagtens sælge ham nu, hvis en potentiel ny klub er villig til at leje ham retur frem til sommer. Det vil Manchester United ikke, mens Napoli formentlig ville kunne lave såden en løsning, hvorfor det heller ikke er usandsynligt, at de kommer på banen.

Napolis træner Antonio Conte er en stor beundrer af Patrick Dorgu, men lige nu peger pilen i retning af Manchester United for danskeren, som har en stor stjerne blandt Lecces fans.

– De elsker selvfølgelig Patrick, men han er ikke en legende, som har fået prædikatet af at være urørlig. Han har været her i tre år, og alle kender mekanismerne i moderne fodbold og størrelsen på pengene. Lecces fans deler klubbes holdning om, at han kan få lov til at skifte for 40 millioner euro (300 millioner kroner, red.), siger Alessio Amato, der godt kan se Patrick Dorgu i Premier League.

– Jeg tror, han kan blive god for Manchester United. Han er nok ikke typen, der går ind og ændrer det hele, men han er en stjerne i Lecce, som kan blive færdifuld for (Ruben) Amorim. Hans kvaliteter er gode nok til Premier League.

Patrick Dorgu, 20 år, har scoret tre gange i denne sæson, hvor han er blevet brugt mere på kanten. Da det tidligere FC Nordsjælland-talent brød frem i Lecce, var det som back.



Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

‘Har lukket munden på kritikerne’

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

En kæmpe sejr

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

I dialog med Brøndby

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Opløftende melding for ‘AC’

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Helt vild med Oscar Schwartau

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

De er 2025-mestre i Superligaen

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Eriksen ude med hård kritik

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

– Det vil være fuldstændigt magisk

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Mål i Sherwood-skoven

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

‘PC’ rasende over falske historier