Vinterens helt store danske transfersaga foregår i Lecce.
Her er Patrick Dorgu rygende varm og sættes i forbindelse med et skifte til Manchester United, som har fået sit seneste bud på omkring 225 millioner kroner afvist.
Et bud, der ville have gjort ham til den næstdyreste dansker nogensinde sammen med Joachim Andersen, der blev solgt fra Sampdoria til Lyon for omtrent samme beløb.
Lecce kræver angiveligt endnu flere penge for deres gudlfugl, som ifølge Alessio Amato, der dækker Lecce tæt for Calcio Lecce, kæmper med at holde fokus i disse dage.
– Dorgu er selvfølgelig stolt af, at Manchester United byder, selvom det ikke er verdens største overraskelse for ham, da der har været interesse fra de største klubber i omkring to år. Faktisk virker han lidt nedtrykt, efter Lecce har afvist Manchester Uniteds bud, siger han til Tipsbladet og tilføjer:
– Lecce forsøger i stedet at overbevise ham om at blive sæsonen ud, hvor han så kan få lov til at skifte. Så at han er lidt nedtrykt i disse dage er nok meget naturligt, når der sker så meget omkring ham.

Lecce er lige nu et point fra nedrykningsstregen og har brug for Patrick Dorgu i kampen om overlevelse.
– Lecce håber at holde på Dorgu resten af sæsonen og sælge ham til sommer for en god pris. Lecce kunne sagtens sælge ham nu, hvis en potentiel ny klub er villig til at leje ham retur frem til sommer. Det vil Manchester United ikke, mens Napoli formentlig ville kunne lave såden en løsning, hvorfor det heller ikke er usandsynligt, at de kommer på banen.
Napolis træner Antonio Conte er en stor beundrer af Patrick Dorgu, men lige nu peger pilen i retning af Manchester United for danskeren, som har en stor stjerne blandt Lecces fans.
– De elsker selvfølgelig Patrick, men han er ikke en legende, som har fået prædikatet af at være urørlig. Han har været her i tre år, og alle kender mekanismerne i moderne fodbold og størrelsen på pengene. Lecces fans deler klubbes holdning om, at han kan få lov til at skifte for 40 millioner euro (300 millioner kroner, red.), siger Alessio Amato, der godt kan se Patrick Dorgu i Premier League.
– Jeg tror, han kan blive god for Manchester United. Han er nok ikke typen, der går ind og ændrer det hele, men han er en stjerne i Lecce, som kan blive færdifuld for (Ruben) Amorim. Hans kvaliteter er gode nok til Premier League.
Patrick Dorgu, 20 år, har scoret tre gange i denne sæson, hvor han er blevet brugt mere på kanten. Da det tidligere FC Nordsjælland-talent brød frem i Lecce, var det som back.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Salah sender særlig besked
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
OPTAKT
Arsenal – Burnley
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Så er det officielt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback