I de seneste sæsoner har det været Liverpool og Manchester City, der har domineret Premier League – og til tider også europæisk fodbold. Sådan er det ikke mere, hvor Liverpool er blevet hægtet af i ligaen og slået ud af alle øvrige turneringer.
Lørdag fik Liverpool også en over næsen af City, der slog dem med sikre 4-1. Det var noget, som de rødblusedes manager Jürgen Klopp tydeligt var utilfreds med i det efterfølgende interview, som blev sendt på Viaplay.
– Det var heldigt, at de ikke var i deres mest sultne tilstand, og de scorede en fjerde og var tilfredse med det. Udover dét så er der ikke noget godt at sige om kampen. Det er en kamp, som vi – desværre – skal bruge til at gøre det klart, hvad der ikke må ske. Vi kan ikke undgå at have dueller i nøgleområder, og vi må ikke være så åbne. Det er ikke muligt, men det skete, siger han og fortsætter:
– Jeg skal forklare det, men jeg kan ikke forklare det. Jeg kan bare beskrive det, lyder det fra Klopp, som erkender, at det er frustrerende, at han tit skal have de samtaler med reportere.
Den tyske manager peger desuden på, at det er almindeligt, at City har spillet mest, når de møder dem i Manchester, men at de selv tidligere har kunne være med og fik lavet deres erobringer, chancer og scoringer.
– Sådan var det overhovedet ikke i dag. Vi var ikke aggressive nok, fordi vi ikke var kompakte nok fra et bestemt tidspunkt. Jeg tror, at vi havde fire spillere, der gjorde det okay-agtigt, forklarer Klopp, der blandt andet fremhæver Allison som en af dem, som gjorde det godkendt.
Hele interviewet kan ses i toppen af artiklen, hvor han blandt andet kommer ind på, hvad der kiksede ved Citys scoringer.
Det var særligt i anden halvleg, at City slog sejren fast med tre scoringer. Læs mere om kampen her.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
OPTAKT
Sydafrika – Canada
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
OPTAKT