I sidste uge fyrede Championship-klubben Derby County sin cheftræner Phillip Cocu, og i stedet har de fundet en lidt speciel midlertidig løsning.
Derby lader nemlig kaptajn og assistenttræner Wayne Rooney samt tre andre assistenter – Liam Rosenior, Shay Given og Justin Walker – stå i spidsen for holdet, indtil de kan finde en permanent løsning.
Men sådan en skal ikke nødvendigvis findes udefra. 35-årige Wayne Rooney overtager således gerne cheftrænertjansen permanent.
Læs også:Derby sparker træneren ud efter elendig sæsonstart
– Jeg er ambitiøs, og selvfølgelig vil jeg gå trænervejen. Jeg ville ikke være en ambitiøs person, hvis jeg sad her og sagde, at jeg ikke ville have jobbet, siger Wayne Rooney ifølge Sky Sports og tilføjer:
– Lige nu er der en mulighed for os fire her at prøve at lede dette hold, uanset hvor længe det er. Det er en mulighed for os at vise de forskellige ideer, vi har, og få dette hold tilbage på sporet.
Manchester United-legenden mener samtidig, at fyringen af Phillip Cocu var den rette beslutning af klubben.
– Det har været en underlig uge. Vi skal sige en stor tak til Phillip Cocu, og jeg har lært meget i min første træner-rolle her. Men jeg tror, at trænerskiftet var nødvendigt. Vi har ikke gjort det godt, og det er en mulighed for mig selv, Liam, Justin og Shay at komme med nogle nye ideer og næsten en ny identitet til holdet.
Wayne Rooney og resten af trænerkvartetten skal stå i spidsen for deres første kamp i weekenden, når de i weekenden møder Bristol City. Før den kamp er Derby på sidstepladsen i Championship med seks point efter 11 kampe.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
Stor profil ude af Frankrig-brag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TRANSFER
