I sidste uge fyrede Championship-klubben Derby County sin cheftræner Phillip Cocu, og i stedet har de fundet en lidt speciel midlertidig løsning.
Derby lader nemlig kaptajn og assistenttræner Wayne Rooney samt tre andre assistenter – Liam Rosenior, Shay Given og Justin Walker – stå i spidsen for holdet, indtil de kan finde en permanent løsning.
Men sådan en skal ikke nødvendigvis findes udefra. 35-årige Wayne Rooney overtager således gerne cheftrænertjansen permanent.
Læs også:Derby sparker træneren ud efter elendig sæsonstart
– Jeg er ambitiøs, og selvfølgelig vil jeg gå trænervejen. Jeg ville ikke være en ambitiøs person, hvis jeg sad her og sagde, at jeg ikke ville have jobbet, siger Wayne Rooney ifølge Sky Sports og tilføjer:
– Lige nu er der en mulighed for os fire her at prøve at lede dette hold, uanset hvor længe det er. Det er en mulighed for os at vise de forskellige ideer, vi har, og få dette hold tilbage på sporet.
Manchester United-legenden mener samtidig, at fyringen af Phillip Cocu var den rette beslutning af klubben.Â
– Det har været en underlig uge. Vi skal sige en stor tak til Phillip Cocu, og jeg har lært meget i min første træner-rolle her. Men jeg tror, at trænerskiftet var nødvendigt. Vi har ikke gjort det godt, og det er en mulighed for mig selv, Liam, Justin og Shay at komme med nogle nye ideer og næsten en ny identitet til holdet.
Wayne Rooney og resten af trænerkvartetten skal stĂĄ i spidsen for deres første kamp i weekenden, nĂĄr de i weekenden møder Bristol City. Før den kamp er Derby pĂĄ sidstepladsen i Championship med seks point efter 11 kampe.Â
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller ĂĄben for Panathinaikos-skifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!Â
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Uventet skifte?
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger pĂĄ vej til Danmark?
NYHEDER
Riemer lover: De fĂĄr debut
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer pĂĄ Eriksen-rygte
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Udskiftning: Comeback pĂĄ landsholdet efter to ĂĄr
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
