I sidste uge fyrede Championship-klubben Derby County sin cheftræner Phillip Cocu, og i stedet har de fundet en lidt speciel midlertidig løsning.
Derby lader nemlig kaptajn og assistenttræner Wayne Rooney samt tre andre assistenter – Liam Rosenior, Shay Given og Justin Walker – stå i spidsen for holdet, indtil de kan finde en permanent løsning.
Men sådan en skal ikke nødvendigvis findes udefra. 35-årige Wayne Rooney overtager således gerne cheftrænertjansen permanent.
Læs også:Derby sparker træneren ud efter elendig sæsonstart
– Jeg er ambitiøs, og selvfølgelig vil jeg gå trænervejen. Jeg ville ikke være en ambitiøs person, hvis jeg sad her og sagde, at jeg ikke ville have jobbet, siger Wayne Rooney ifølge Sky Sports og tilføjer:
– Lige nu er der en mulighed for os fire her at prøve at lede dette hold, uanset hvor længe det er. Det er en mulighed for os at vise de forskellige ideer, vi har, og få dette hold tilbage på sporet.
Manchester United-legenden mener samtidig, at fyringen af Phillip Cocu var den rette beslutning af klubben.
– Det har været en underlig uge. Vi skal sige en stor tak til Phillip Cocu, og jeg har lært meget i min første træner-rolle her. Men jeg tror, at trænerskiftet var nødvendigt. Vi har ikke gjort det godt, og det er en mulighed for mig selv, Liam, Justin og Shay at komme med nogle nye ideer og næsten en ny identitet til holdet.
Wayne Rooney og resten af trænerkvartetten skal stå i spidsen for deres første kamp i weekenden, når de i weekenden møder Bristol City. Før den kamp er Derby på sidstepladsen i Championship med seks point efter 11 kampe.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Tysk VM-chok
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
NYHEDER
