Wayne Rooney vil have cheftrænertjans i Championship-klub permanent

Wayne Rooney er vikarierende cheftræner i Derby County, og han håber på at lande jobbet permanent.



I sidste uge fyrede Championship-klubben Derby County sin cheftræner Phillip Cocu, og i stedet har de fundet en lidt speciel midlertidig løsning.

Derby lader nemlig kaptajn og assistenttræner Wayne Rooney samt tre andre assistenter – Liam Rosenior, Shay Given og Justin Walker – stå i spidsen for holdet, indtil de kan finde en permanent løsning.

Men sådan en skal ikke nødvendigvis findes udefra. 35-årige Wayne Rooney overtager således gerne cheftrænertjansen permanent.

Læs også:Derby sparker træneren ud efter elendig sæsonstart

– Jeg er ambitiøs, og selvfølgelig vil jeg gå trænervejen. Jeg ville ikke være en ambitiøs person, hvis jeg sad her og sagde, at jeg ikke ville have jobbet, siger Wayne Rooney ifølge Sky Sports og tilføjer:

– Lige nu er der en mulighed for os fire her at prøve at lede dette hold, uanset hvor længe det er. Det er en mulighed for os at vise de forskellige ideer, vi har, og få dette hold tilbage på sporet.

Manchester United-legenden mener samtidig, at fyringen af Phillip Cocu var den rette beslutning af klubben. 

– Det har været en underlig uge. Vi skal sige en stor tak til Phillip Cocu, og jeg har lært meget i min første træner-rolle her. Men jeg tror, at trænerskiftet var nødvendigt. Vi har ikke gjort det godt, og det er en mulighed for mig selv, Liam, Justin og Shay at komme med nogle nye ideer og næsten en ny identitet til holdet.

Wayne Rooney og resten af trænerkvartetten skal stå i spidsen for deres første kamp i weekenden, når de i weekenden møder Bristol City. Før den kamp er Derby på sidstepladsen i Championship med seks point efter 11 kampe. 







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Brian Riemer peger på tre årsager

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Braithwaite del af stor transferplan

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Snart kan det give rødt kort

Afvist – Brøndby undrer sig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’