Chelsea er på jagt efter tredjepladsen i Premier League, som med fem runder igen kun er ét point væk. Frank Lampards mandskab kan sågar overtage medaljepladsen tirsdag aften, hvor de selv skal gæste Crystal Palace. Hvis Leicester smider point i udekampen mod Arsenal, vil Chelsea således overtage tredjepladsen med en sejr.
Først skal Chelsea dog sikre de tre point på Selhurst Park, og her taler statistikken til deres fordel. Spilxperten.com har sørget for opta-statistikkerne til optakten, og heraf fremgår det, at Chelsea historisk set har et godt tag om London-rivalerne.
Her er 10 optakts-skud til Premier League-lokalopgøret:
– Crystal Palace har tabt fire af deres seneste fem hjemmekampe mod Chelsea og vandt den ene i oktober 2017.
– Ingen af de seneste 17 Premier League-kampe mellem Crystal Palace og Chelsea er sluttet uafgjort. Chelsea har vundet 13, mens Crystal Palace har vundet fire.
– Kun Fulham med 19,5 procent har en laverede sejrsprocent i London-derbyer i Premier League end Crystal Palaces 23,5 procent. Chelse har den højeste sejrsprocent med 133 sejre på 255 kampe, svarende til 51,4 procent.
– Chelsea har scoret præcis to mål i deres seneste ti London-derbyer i Premier League, hvor de har vundet syv og tabt to. I den tiende kamp scorede de ikke og tabte 0-1 til West Ham i november.
Læs også:Shaw om formstærke United: Vi har aldrig spillet bedre
– Crystal Palace er det eneste hold i Premier League, der ikke har tabt et London-derby på hjemmebane i denne sæson. De har vundet ét og spillet ét uafgjort. Hvis Crystal Palace taber, vil alle London-klubberne have tabt et derby på hjemmebane i samme sæson for første gang siden 2012/13-sæsonen.
– Crystal Palace har tabt deres seneste tre Premier League-kampe uden at score et eneste mål. De tabte sidst fire i træk uden at score mellem maj og september i 2017 – hvor de tabte otte i streg uden at score i en periode, hvor de havde tre forskellige managere (Sam Allardyce, Frank de Boer og Roy Hodgson).
– Chelsea har hentet fire sejre i løbet af deres seneste fem Premier League-kampe – lige så mange som de havde i deres foregående 13. Chelsea har også scoret mindst to gange i ni af deres seneste 10 Premier League-kampe og tabt 0-2 mod Manchester United i den sidste.
– Crystal Palace er det eneste hold, der endnu ikke har scoret mere end to gange i en Premier League-kamp i denne sæson, mens ingen andre hold har undladt at score i lige så mange hjemmekampe som Crystal Palaces seks. Chelsea har dog kun holdt et rent bur på udebane i Premier League i denne sæson.
– I deres fire Premier League-kampe siden genstarten har Gary Cahill haft flere skud på målet end nogen anden Crystal Palace-spiller, og hans tre afslutninger på mål tegner sig for 43% af Crystal Palaces samlede antal skud på mål (7).
– Mod Watford blev Willian bare den sjette spiller i Premier League-historien til at score på straffe i tre kampe i træk i ligaen – ingen spiller har nogensinde scoret fra ellevemeterpletten i fire kampe i træk i turneringen.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Stillingen i Premier League:
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
Vil være en af verdens største klubber om fem år
NYHEDER
Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TIPSBLADETS DOM
– Det var vanvittigt brutalt!
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
MEDIE
Jonas Wind er i København
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
– Det har man nok aldrig set før
NYHEDER
Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
NYHEDER
Manchester United dummede sig mod West Ham
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
MEDIE
Danske klubber vil have ham
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
På rov i FC København
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
DAGENS SPILFORSLAG
Brest moser mandefaldsramte Monaco
TIPSBLADET SPECIAL
Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
NYHEDER
