Chelsea er på jagt efter tredjepladsen i Premier League, som med fem runder igen kun er ét point væk. Frank Lampards mandskab kan sågar overtage medaljepladsen tirsdag aften, hvor de selv skal gæste Crystal Palace. Hvis Leicester smider point i udekampen mod Arsenal, vil Chelsea således overtage tredjepladsen med en sejr.
Først skal Chelsea dog sikre de tre point på Selhurst Park, og her taler statistikken til deres fordel. Spilxperten.com har sørget for opta-statistikkerne til optakten, og heraf fremgår det, at Chelsea historisk set har et godt tag om London-rivalerne.
Her er 10 optakts-skud til Premier League-lokalopgøret:
– Crystal Palace har tabt fire af deres seneste fem hjemmekampe mod Chelsea og vandt den ene i oktober 2017.
– Ingen af de seneste 17 Premier League-kampe mellem Crystal Palace og Chelsea er sluttet uafgjort. Chelsea har vundet 13, mens Crystal Palace har vundet fire.
– Kun Fulham med 19,5 procent har en laverede sejrsprocent i London-derbyer i Premier League end Crystal Palaces 23,5 procent. Chelse har den højeste sejrsprocent med 133 sejre på 255 kampe, svarende til 51,4 procent.
– Chelsea har scoret præcis to mål i deres seneste ti London-derbyer i Premier League, hvor de har vundet syv og tabt to. I den tiende kamp scorede de ikke og tabte 0-1 til West Ham i november.
Læs også:Shaw om formstærke United: Vi har aldrig spillet bedre
– Crystal Palace er det eneste hold i Premier League, der ikke har tabt et London-derby på hjemmebane i denne sæson. De har vundet ét og spillet ét uafgjort. Hvis Crystal Palace taber, vil alle London-klubberne have tabt et derby på hjemmebane i samme sæson for første gang siden 2012/13-sæsonen.
– Crystal Palace har tabt deres seneste tre Premier League-kampe uden at score et eneste mål. De tabte sidst fire i træk uden at score mellem maj og september i 2017 – hvor de tabte otte i streg uden at score i en periode, hvor de havde tre forskellige managere (Sam Allardyce, Frank de Boer og Roy Hodgson).
– Chelsea har hentet fire sejre i løbet af deres seneste fem Premier League-kampe – lige så mange som de havde i deres foregående 13. Chelsea har også scoret mindst to gange i ni af deres seneste 10 Premier League-kampe og tabt 0-2 mod Manchester United i den sidste.
– Crystal Palace er det eneste hold, der endnu ikke har scoret mere end to gange i en Premier League-kamp i denne sæson, mens ingen andre hold har undladt at score i lige så mange hjemmekampe som Crystal Palaces seks. Chelsea har dog kun holdt et rent bur på udebane i Premier League i denne sæson.
– I deres fire Premier League-kampe siden genstarten har Gary Cahill haft flere skud på målet end nogen anden Crystal Palace-spiller, og hans tre afslutninger på mål tegner sig for 43% af Crystal Palaces samlede antal skud på mål (7).
– Mod Watford blev Willian bare den sjette spiller i Premier League-historien til at score på straffe i tre kampe i træk i ligaen – ingen spiller har nogensinde scoret fra ellevemeterpletten i fire kampe i træk i turneringen.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Stillingen i Premier League:
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
Messi-statue fjernes
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
Schmeichels passion gjorde indtryk på Riemer
AVIS
