Chelsea er på jagt efter tredjepladsen i Premier League, som med fem runder igen kun er ét point væk. Frank Lampards mandskab kan sågar overtage medaljepladsen tirsdag aften, hvor de selv skal gæste Crystal Palace. Hvis Leicester smider point i udekampen mod Arsenal, vil Chelsea således overtage tredjepladsen med en sejr.
Først skal Chelsea dog sikre de tre point på Selhurst Park, og her taler statistikken til deres fordel. Spilxperten.com har sørget for opta-statistikkerne til optakten, og heraf fremgår det, at Chelsea historisk set har et godt tag om London-rivalerne.
Her er 10 optakts-skud til Premier League-lokalopgøret:
– Crystal Palace har tabt fire af deres seneste fem hjemmekampe mod Chelsea og vandt den ene i oktober 2017.
– Ingen af de seneste 17 Premier League-kampe mellem Crystal Palace og Chelsea er sluttet uafgjort. Chelsea har vundet 13, mens Crystal Palace har vundet fire.
– Kun Fulham med 19,5 procent har en laverede sejrsprocent i London-derbyer i Premier League end Crystal Palaces 23,5 procent. Chelse har den højeste sejrsprocent med 133 sejre på 255 kampe, svarende til 51,4 procent.
– Chelsea har scoret præcis to mål i deres seneste ti London-derbyer i Premier League, hvor de har vundet syv og tabt to. I den tiende kamp scorede de ikke og tabte 0-1 til West Ham i november.
Læs også:Shaw om formstærke United: Vi har aldrig spillet bedre
– Crystal Palace er det eneste hold i Premier League, der ikke har tabt et London-derby på hjemmebane i denne sæson. De har vundet ét og spillet ét uafgjort. Hvis Crystal Palace taber, vil alle London-klubberne have tabt et derby på hjemmebane i samme sæson for første gang siden 2012/13-sæsonen.
– Crystal Palace har tabt deres seneste tre Premier League-kampe uden at score et eneste mål. De tabte sidst fire i træk uden at score mellem maj og september i 2017 – hvor de tabte otte i streg uden at score i en periode, hvor de havde tre forskellige managere (Sam Allardyce, Frank de Boer og Roy Hodgson).
– Chelsea har hentet fire sejre i løbet af deres seneste fem Premier League-kampe – lige så mange som de havde i deres foregående 13. Chelsea har også scoret mindst to gange i ni af deres seneste 10 Premier League-kampe og tabt 0-2 mod Manchester United i den sidste.
– Crystal Palace er det eneste hold, der endnu ikke har scoret mere end to gange i en Premier League-kamp i denne sæson, mens ingen andre hold har undladt at score i lige så mange hjemmekampe som Crystal Palaces seks. Chelsea har dog kun holdt et rent bur på udebane i Premier League i denne sæson.
– I deres fire Premier League-kampe siden genstarten har Gary Cahill haft flere skud på målet end nogen anden Crystal Palace-spiller, og hans tre afslutninger på mål tegner sig for 43% af Crystal Palaces samlede antal skud på mål (7).
– Mod Watford blev Willian bare den sjette spiller i Premier League-historien til at score på straffe i tre kampe i træk i ligaen – ingen spiller har nogensinde scoret fra ellevemeterpletten i fire kampe i træk i turneringen.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Stillingen i Premier League:
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
NYHEDER
