Willian kan skrive sig i Premier Leagues historiebøger mod Crystal Palace

Få her optakts-punkter til tirsdagens kamp mellem Crystal Palace og Chelsea



Chelsea er på jagt efter tredjepladsen i Premier League, som med fem runder igen kun er ét point væk. Frank Lampards mandskab kan sågar overtage medaljepladsen tirsdag aften, hvor de selv skal gæste Crystal Palace. Hvis Leicester smider point i udekampen mod Arsenal, vil Chelsea således overtage tredjepladsen med en sejr.

Først skal Chelsea dog sikre de tre point på Selhurst Park, og her taler statistikken til deres fordel. Spilxperten.com har sørget for opta-statistikkerne til optakten, og heraf fremgår det, at Chelsea historisk set har et godt tag om London-rivalerne.

Her er 10 optakts-skud til Premier League-lokalopgøret:
– Crystal Palace har tabt fire af deres seneste fem hjemmekampe mod Chelsea og vandt den ene i oktober 2017.

– Ingen af de seneste 17 Premier League-kampe mellem Crystal Palace og Chelsea er sluttet uafgjort. Chelsea har vundet 13, mens Crystal Palace har vundet fire.

– Kun Fulham med 19,5 procent har en laverede sejrsprocent i London-derbyer i Premier League end Crystal Palaces 23,5 procent. Chelse har den højeste sejrsprocent med 133 sejre på 255 kampe, svarende til 51,4 procent.

– Chelsea har scoret præcis to mål i deres seneste ti London-derbyer i Premier League, hvor de har vundet syv og tabt to. I den tiende kamp scorede de ikke og tabte 0-1 til West Ham i november.

Læs også:Shaw om formstærke United: Vi har aldrig spillet bedre

– Crystal Palace er det eneste hold i Premier League, der ikke har tabt et London-derby på hjemmebane i denne sæson. De har vundet ét og spillet ét uafgjort. Hvis Crystal Palace taber, vil alle London-klubberne have tabt et derby på hjemmebane i samme sæson for første gang siden 2012/13-sæsonen.

– Crystal Palace har tabt deres seneste tre Premier League-kampe uden at score et eneste mål. De tabte sidst fire i træk uden at score mellem maj og september i 2017 – hvor de tabte otte i streg uden at score i en periode, hvor de havde tre forskellige managere (Sam Allardyce, Frank de Boer og Roy Hodgson).

– Chelsea har hentet fire sejre i løbet af deres seneste fem Premier League-kampe – lige så mange som de havde i deres foregående 13. Chelsea har også scoret mindst to gange i ni af deres seneste 10 Premier League-kampe og tabt 0-2 mod Manchester United i den sidste.

– Crystal Palace er det eneste hold, der endnu ikke har scoret mere end to gange i en Premier League-kamp i denne sæson, mens ingen andre hold har undladt at score i lige så mange hjemmekampe som Crystal Palaces seks. Chelsea har dog kun holdt et rent bur på udebane i Premier League i denne sæson.

– I deres fire Premier League-kampe siden genstarten har Gary Cahill haft flere skud på målet end nogen anden Crystal Palace-spiller, og hans tre afslutninger på mål tegner sig for 43% af Crystal Palaces samlede antal skud på mål (7).

– Mod Watford blev Willian bare den sjette spiller i Premier League-historien til at score på straffe i tre kampe i træk i ligaen – ingen spiller har nogensinde scoret fra ellevemeterpletten i fire kampe i træk i turneringen.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?

Stillingen i Premier League:





Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn


Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Manchester United overvejer ham

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Vil have Jonas Wind til FC København

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Her er Superligaens bedste stadion

Rygter om AC Horsens-legende

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Her er Ajax-danskers millionløn

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

FC Nordsjælland på rov i DBU

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Tauson indleder året med double-nederlag

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Celtic genansætter populær veteran

Nye skader i Manchester City

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Egypten i kvartfinalen