Zlatan: Jeg har allerede truffet en beslutning

Svenske Zlatan Ibrahimovic kontraktfri og kan således skifte klub. Han fortæller på et pressemøde, at han allerede har taget en beslutning.



Manchester United er favorit til at vinde kampen om Zlatan Ibrahimovic’ signatur. Den svenske superstjerne, der skal med Sverige til EM i Frankrig, har kontraktudløb med Paris Saint-Germain denne sommer, og han fortæller, at han allerede ved, hvad der kommer til at ske.

Det siger svenskeren på et pressemøde i Stockholm, hvor Ibrahimovic dog ikke ville sige, om han skal til Manchester United. Rygterne om Manchester United er taget til i styrke, fordi José Mourinho står til at blive manager for klubben, og fordi Zlatan og Mourinho har et godt forhold til hinanden og arbejdede sammen i Inter.

– Jeg ved, hvad jeg vil. Fremtiden er allerede på plads. Jeg tog en beslutning for længe siden.

– Der er konkrete tilbud fra England, Italien og andre lande, inklusiv lande uden for Europa. Intet sker lige nu. Det er EM, der er fokus på, siger Zlatan Ibrahimovic.

Det kan meget vel tænkes, at Ibrahimovic har besluttet sig for at tage med José Mourinho til Manchester United, men da portugiseren ikke er helt på plads i det engelske endnu, venter den 34-årige svensker, der har haft en super sæson, sikkert med at gøre det officielt.

– Det er et godt valg (af Manchester at vælge Mourinho). Jeg tror, at han er manden, der kan bringe dem tilbage til toppen. Hvis du vil vinde, henter du Mourinhom, siger Ibrahimovic.

I denne sæson har Zlatan som sagt været suveræn. Selv om han er blevet 34 år, er det ikke til at se, for i 51 klubkampe, har Ibrahimovic scoret 50 gange.





LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han tager hjem fra VM

Brasilien – Marokko

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson