Zlatan: Jeg har allerede truffet en beslutning

Svenske Zlatan Ibrahimovic kontraktfri og kan således skifte klub. Han fortæller på et pressemøde, at han allerede har taget en beslutning.



Manchester United er favorit til at vinde kampen om Zlatan Ibrahimovic’ signatur. Den svenske superstjerne, der skal med Sverige til EM i Frankrig, har kontraktudløb med Paris Saint-Germain denne sommer, og han fortæller, at han allerede ved, hvad der kommer til at ske.

Det siger svenskeren på et pressemøde i Stockholm, hvor Ibrahimovic dog ikke ville sige, om han skal til Manchester United. Rygterne om Manchester United er taget til i styrke, fordi José Mourinho står til at blive manager for klubben, og fordi Zlatan og Mourinho har et godt forhold til hinanden og arbejdede sammen i Inter.

– Jeg ved, hvad jeg vil. Fremtiden er allerede på plads. Jeg tog en beslutning for længe siden.

– Der er konkrete tilbud fra England, Italien og andre lande, inklusiv lande uden for Europa. Intet sker lige nu. Det er EM, der er fokus på, siger Zlatan Ibrahimovic.

Det kan meget vel tænkes, at Ibrahimovic har besluttet sig for at tage med José Mourinho til Manchester United, men da portugiseren ikke er helt på plads i det engelske endnu, venter den 34-årige svensker, der har haft en super sæson, sikkert med at gøre det officielt.

– Det er et godt valg (af Manchester at vælge Mourinho). Jeg tror, at han er manden, der kan bringe dem tilbage til toppen. Hvis du vil vinde, henter du Mourinhom, siger Ibrahimovic.

I denne sæson har Zlatan som sagt været suveræn. Selv om han er blevet 34 år, er det ikke til at se, for i 51 klubkampe, har Ibrahimovic scoret 50 gange.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

El Clásico kan afgøre det hele

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller

10. gang i træk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

I dialog om Albert Grønbæk

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem