Zlatan: Jeg har allerede truffet en beslutning

Svenske Zlatan Ibrahimovic kontraktfri og kan således skifte klub. Han fortæller på et pressemøde, at han allerede har taget en beslutning.



Manchester United er favorit til at vinde kampen om Zlatan Ibrahimovic’ signatur. Den svenske superstjerne, der skal med Sverige til EM i Frankrig, har kontraktudløb med Paris Saint-Germain denne sommer, og han fortæller, at han allerede ved, hvad der kommer til at ske.

Det siger svenskeren på et pressemøde i Stockholm, hvor Ibrahimovic dog ikke ville sige, om han skal til Manchester United. Rygterne om Manchester United er taget til i styrke, fordi José Mourinho står til at blive manager for klubben, og fordi Zlatan og Mourinho har et godt forhold til hinanden og arbejdede sammen i Inter.

– Jeg ved, hvad jeg vil. Fremtiden er allerede på plads. Jeg tog en beslutning for længe siden.

– Der er konkrete tilbud fra England, Italien og andre lande, inklusiv lande uden for Europa. Intet sker lige nu. Det er EM, der er fokus på, siger Zlatan Ibrahimovic.

Det kan meget vel tænkes, at Ibrahimovic har besluttet sig for at tage med José Mourinho til Manchester United, men da portugiseren ikke er helt på plads i det engelske endnu, venter den 34-årige svensker, der har haft en super sæson, sikkert med at gøre det officielt.

– Det er et godt valg (af Manchester at vælge Mourinho). Jeg tror, at han er manden, der kan bringe dem tilbage til toppen. Hvis du vil vinde, henter du Mourinhom, siger Ibrahimovic.

I denne sæson har Zlatan som sagt været suveræn. Selv om han er blevet 34 år, er det ikke til at se, for i 51 klubkampe, har Ibrahimovic scoret 50 gange.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Kanariefugle æder Samuraier

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spændende melding

Storroser 18-årig FCK-spiller

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

De vil have Gaaei – her er prisen

Tyskland – Paraguay

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Brasilien – Japan

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”