Real Madrid er tilbage på Super Cup-tronen i Spanien.
Søndag slog hovedstadsklubben den forsvarende mester, Athletic Bilbao, i denne sæsons finale, som blev spillet i Riyadh i Saudi-Arabien.
Real Madrid vandt 2-0 efter en finale, som først blev en smule spændende til allersidst, hvor Bilbao fik et straffespark, som dog blev brændt.
Det er anden gang på tre sæsoner, at Real tager titlen, og 12. gang i alt. Kun FC Barcelona har med 13 titler flere Super Cup-triumfer.
Real Madrid havde spillet sig i finalen ved at slå netop ærkerivalerne fra Barcelona i en medrivende semifinale, som endte 3-2 efter forlænget spilletid. Athletic Bilbao sendte Atlético Madrid ud i sin semifinale.
Finalen startede sløvt. Real Madrid var mest i boldbesiddelse, men kunne ikke omsætte overtaget til oplagte muligheder foran mål. Samtidig kæmpede Athletic Bilbao med at få gang i offensiven.
Men kort før pausen blev der prikket hul på målbylden. En dribletur af Rodrygo endte med, at brasilianeren serverede bolden til Luka Modric på kanten af feltet. Kroaten tog sigte og scorede med en velplaceret afslutning. 1-0 til Real Madrid.
En håndfuld minutter inde i anden halvleg blev det 2-0. Karim Benzema scorede på et straffespark, som Real fik tildelt efter et VAR-tjek, hvor Bilbaos Yeray Alvarez blev dømt for arm på bolden i feltet.
Scoringen tog lidt af angrebsiveren ud af Real Madrids spil, og Bilbao kom bedre med. Chancer foran mål var det dog småt med for baskerne, som kun i enkelte tilfælde bød sig til i Reals felt.
Men med et par minutter tilbage fik Bilbao en livline. Eder Militao blev dømt for hånd på bolden i feltet og udvist. Bilbao fik et straffespark, men Thibaut Courtois fik en fod på og reddede forsøget fra Raul Garcia.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Napoli-chok på vej
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Snart sker det
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Bayern – Stuttgart