Real Madrid er tilbage på Super Cup-tronen i Spanien.
Søndag slog hovedstadsklubben den forsvarende mester, Athletic Bilbao, i denne sæsons finale, som blev spillet i Riyadh i Saudi-Arabien.
Real Madrid vandt 2-0 efter en finale, som først blev en smule spændende til allersidst, hvor Bilbao fik et straffespark, som dog blev brændt.
Det er anden gang på tre sæsoner, at Real tager titlen, og 12. gang i alt. Kun FC Barcelona har med 13 titler flere Super Cup-triumfer.
Real Madrid havde spillet sig i finalen ved at slå netop ærkerivalerne fra Barcelona i en medrivende semifinale, som endte 3-2 efter forlænget spilletid. Athletic Bilbao sendte Atlético Madrid ud i sin semifinale.
Finalen startede sløvt. Real Madrid var mest i boldbesiddelse, men kunne ikke omsætte overtaget til oplagte muligheder foran mål. Samtidig kæmpede Athletic Bilbao med at få gang i offensiven.
Men kort før pausen blev der prikket hul på målbylden. En dribletur af Rodrygo endte med, at brasilianeren serverede bolden til Luka Modric på kanten af feltet. Kroaten tog sigte og scorede med en velplaceret afslutning. 1-0 til Real Madrid.
En håndfuld minutter inde i anden halvleg blev det 2-0. Karim Benzema scorede på et straffespark, som Real fik tildelt efter et VAR-tjek, hvor Bilbaos Yeray Alvarez blev dømt for arm på bolden i feltet.
Scoringen tog lidt af angrebsiveren ud af Real Madrids spil, og Bilbao kom bedre med. Chancer foran mål var det dog småt med for baskerne, som kun i enkelte tilfælde bød sig til i Reals felt.
Men med et par minutter tilbage fik Bilbao en livline. Eder Militao blev dømt for hånd på bolden i feltet og udvist. Bilbao fik et straffespark, men Thibaut Courtois fik en fod på og reddede forsøget fra Raul Garcia.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
MEDIE
Forhandler med storklub
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Konge benåder fængslede fans efter AFCON
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
NYHEDER