Favorit-kandidat: Sådan beholder vi Messi i Barca

Kandidaten til præsidentposten i Barcelona har en plan til, hvordan de får Messi til at forlænge sin kontrakt med klubben.



Lionel Messi har kontraktudløb med FC Barcelona til sommer, og derfor kan han skifte gratis til en ny klub. Derfor er det selvsagt et tema i præsidentvalgkampen, hvor favoritkandidaten til postne er Joan Laporta.

For ham er det afgørende, at man stadig har Messi i klubben efter sommerferien, og han har en plan klar til at overtale argentineren. Det fortæller han i et interview med Sky Sports.

– Vi kommer til at få brug for et konkurrencedygtigt tilbud rent sportsligt. Han er en vinder, og han vil vinde med Barcelona. Jeg vil gøre alt, hvad jeg kan. Der er mange, som vil have ham, og han får brug for et vigtigt tilbud. Penge garanterer ikke titler, siger han og fortsætter:

– Messi skaber større indtægter end udgifter. Han koster otte procent af klubbens udgifter, men han står for 30 procent af indtægterne i klubben, lyder det fra Joan Laporta om prisen på, hvad stjernespilleren er værd for dem.

Desuden er der også noget særligt ved Messis tilstedeværelse i klubben.

– Det vigtigste, som er uvurderligt, er, når man spørger et barn, hvem er den bedste i verden, så svarer de Messi med det samme, fortæller Laporta.

Foruden Barcelona skulle der også være interesse fra klubber som Paris Saint Germain og Manchester City for at få fingrene i spilleren, som i hele sin professionelle karriere har spillet for den catalanske storklub.

Samlet set har et læk vist, at Messi tjener én milliard kroner om året, og det er desuden et beløb, som Michael Laudrup til fulde forstår. Læs hvorfor her.





LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tv-vært stopper på Viaplay

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Dansk sensation: Der er interesse for ham

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

I dialog om Albert Grønbæk

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil