• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Primera division Ole Hoffskov

Fik tre måneder i Barcelona: De sparkede mig ud

Foto: Getty Images

FC Barcelona slukkede hurtigt Emerson Royals drøm om at repræsentere storklubben.

Af Ole Hoffskov

FC Barcelona købte i starten af juni højrebacken Emerson Royal i Real Betis. 31. august solgte de ham igen.

Ja, det var ikke nogen glorværdig tid, brasilianeren nåede at få på Camp Nou, og han lægger ikke skjul på, at drømmeskiftet til mægtige FC Barcelona blev noget af en fuser for hans vedkommende.

FC Barcelona er i kæmpe økonomisk krise, og derfor blev Emerson Royal solgt til Tottenham med fortjeneste.

- Det har været min drøm at spille for Barcelona, siden jeg var barn. Jeg ville komme og mærke, hvordan det var at spille for klubben. Jeg blev forelsket i Barca, da jeg så Ronaldinho spille. Så kom Messi, Neymar, Dani Alves, siger Emerson Royal til Marca.

Få dage før skiftet til Tottenham var brasilianeren ikke klar over, at han stod til at blive solgt.

- Jeg spillede om søndagen, hvor jeg startede inde, og dagen efter vågnede jeg og tog til træning. Jeg begyndte at se de ting, der var dukket op - at Tottenham var i dialog med Barcelona, og at de næsten var enige. Jeg forstod ikke noget af det, og jeg vidste ikke noget. Om eftermiddagen ringede de til mig fra klubben og bad mig møde op. Da fandt jeg ud af, at de ville sælge mig. 

- Jeg mødte klubbens ledere, og de fortalte mig, at klubbens situation ikke var god, og at de gik igennem en svær tid, så det var bedst at sælge mig. Jeg fortalte dem, at min hensigt var at blive, fordi jeg følte, jeg havde noget at bidrage med til Barcelona. På et tidspunkt indså jeg dog, at jeg var ude lige meget hvad. Jeg blev sparket ud for at sige det pænt.

22-årige Emmerson Royal nåede at spille tre kampe for FC Barcelona, der hentede ham for 67 millioner kroner i Real Betis og solgte ham til Tottenham for 187 millioner. 

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020