Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

FC Københavns tidligere målmandstræner siger mere end god for Dominik Kotarski.



FC København lander snart klubbens nye stjernemålmand.

Tipsbladet kan søndag aften afsløre, at de danske mestre køber kroaten Dominik Kotarski i PAOK for 37,5 millioner kroner – dertil kommer bonusser for 7,5 millioner.

25-årige Kotarski har blandt andet end fortid i AFC Ajax, hvor han godt nok aldrig fik debut på førsteholdet, men spillede et hav af kampe for U21-mandskabet. Hans målmandstræner i den hollandske storklub var Anton Scheutjens, der også har været keepertræner i FC København.

Det er anden gang i træk, at FCK henter en ny målmand, som Anton Scheutjens har trænet. Det samme var tilfældet med Diant Ramaj.

– Jeg tror simpelthen ikke på, at det er tilfældigt længere, siger Scheutjens med et grin til Tipsbladet.

Hardcore ydre – ydmygt indre

Den 57-årige hollænder, der altså kender FC København indgående efter at have tilbragt fem år i den danske hovedstad under Ariel Jacobs og Ståle Solbakken, kan sige mere end god for den kroatiske keeper.

– Han er utrolig professionel og dedikeret til sin profession. Han er god i mand mod mand-situationer, og han er dygtig med fødderne, så han kan spille bolden ud nede bagfra – han har også modet til at gøre det, siger Anton Scheutjens.

Med sin karseklippede frisure og tatoveringer op ad halsen har Dominik Kotarski et frygtindgydende ydre, men det skal man ikke lade sig snyde af.

Ham kan man sagtens tage med hjem til familiemiddag søndag aften.

– Han er overhovedet ikke nogen flamboyant person, som ellers er et typisk karaktertræk for en målmand. Han er helt stille og rolig og har det bedst, hvis han kan holde sig ude af rampelyset sammen med sin familie, lyder det fra Anton Scheutjens.

Kongen af straffespark

Som Tipsbladet kunne beskrive i en artikel tidligere på dagen, har Dominik Kotarski særligt én force som målmand – straffespark.

Kroaten er uhyre god ud i disciplinen at redde straffespark. I PAOK, hvorfra FC København køber ham, har Kotarski reddet syv ud af 19 straffespark. I hele sin karriere har han pillet 11 ud af 41 afslutninger fra 11 meter-pletten.

Nu skal han redde straffespark for FC København, hvor han ventes at lande i den kommende uge, når de sidste knaster er høvlet af handlen.





LIVE

LIVE: Stjerne vraget – prank gik for vidt

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

FC København sælger Nathan Trott

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Barcelona – Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Køber snart Brøndby-angriber

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige