Barcelona har stadig snor i de to Madridklubber i toppen af spansk fodbold, efter at Lionel Messi med to scoringer bar holdet til en 3-2-sejr i Valencia søndag aften.
Gæsterne fra Catalonien måtte slide hårdt for sejren mod Daniel Wass og co., men kunne til sidst tage tre vigtige point med nordpå.
Det betyder, at Barcelona og Real Madrid ligger side om side to point efter førende Atlético Madrid.
Valencia bragte sig ellers i front kort efter pausen, da Gabriel Paulista headede bolden i nettet efter hjørnespark.
Og mørke skyer trak op over Barcelona, da Lionel Messi efter en lille times spil måtte se et straffespark pareret af Valencia-keeper Jasper Cillessen.
Men den argentinske målsluger havde heldet med sig, for bolden røg i spil igen, og efter et par tilfældigheder kunne han alligevel sætte den i mål fra tæt hold.
Antoine Griezmann sendte Barcelona på sejrskurs kort efter, og da Messi øgede til 3-1 direkte på frispark, så de tre point ud til at være sikret.
Carlos Soler sørgede dog for ny spænding, da han reducerede til 2-3 syv minutter før tid. Men Valencia manglede kvaliteten til for alvor at sætte gæsterne under pres i slutfasen.
Daniel Wass spillede hele kampen for Valencia, der er i gang med en skuffende sæson og fortsat ikke kan føle sig helt forsikret mod nedrykning.
For Barcelona handler det udelukkende om den tætte topstrid med de to Madridklubber. Formstærke Sevilla kan også blande sig i guldkampen, hvis holdet mandag aften slår Athletic Bilbao.
Der mangler fire runder af den spanske fodboldsæson.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
Zanka ville spille gratis for FC København
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Skotland – Marokko
OPTAKT
