– Messi følte sig snydt af Piqué

Lionel Messi og Gerard Piqué er ikke de bedste venner for tiden, lyder det nu fra en spansk journalist.



Lionel Messi og Gerard Piqué var holdkammerater i FC Barcelona i 13 år, men de to stjerner er tilsyneladende ikke perlevenner i disse dage. 

Sådan lyder det fra den spanske journalist Lluís Canut, der i tv-programmet Esport3 har fortalt om episoden, der angiveligt har gjort Messi irriteret på Piqué. Forsvarsspilleren deltog ikke, da Messi for et par dage siden var i Barcelona for at fejre Xavis fødselsdag sammen med Sergio Busquets og Jordi Alba. 

– Piqué er ikke en del af Messis inderkreds i truppen. Den inderkreds består af dem, der var med til middagen. Forholdet [mellem Messi og Piqué, red.] er gået ned ad bakke, som jeg har forstået det, efter Piqués seneste kontraktfornyelse, hvor han gik ned i løn. Dette sårede Messi, og han følte sig skuffet. Jeg vil ikke bruge ordet forrådt, men ja, han følte sig snydt af Piqué, fordi han ikke gjorde det [gik ned i løn, red.] før Messi var ude af Barça. Og Messi fortolker det som, at Piqué kunne have gjort det før, i et forsøg på at undgå Messis exit, lød det således, ifølge avisen Mundo Deportivo, fra Canut i Esport3.

Lionel Messi forlod FC Barcelona i begyndelsen af august, da den catalanske klub ikke kunne tilbyde argentineren en ny kontrakt, på grund af La Ligas lønloft-regel. Få dage senere kom det frem, at Gerard Piqué havde accepteret at gå ned i løn, så FC Barcelona kunne registrere Memphis Depay.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Chok i Wolfsburg

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Sådan bør strukturen i Superligaen være