Avis: De betaler 67 millioner for dansker

Ifølge den portugisiske avis A Bola ser Benfica og Slavia Prag ud til at være nået til enighed om en pris på 67 millioner kroner for Alexander Bah.



Efter halvandet år i tjekkisk fodbold tyder meget på, at Alexander Bah efter sommerferien skal spille i den portugisiske liga. 

Den tidligere SønderjyskE-spiller har igennem længere tid været rygtet til Benfica, men der har været uenigheder om prisen, hvilket har trukket situationen i langdrag. I midten af maj erfarede Tipsbladet, at det var omtrent 15 millioner kroner, der skilte Slavia Prag og Benfica ad, idet tjekkerne ville have 75 millioner kroner, mens portugiserne ville give 60 millioner. 

Ifølge den portugisiske avis A Bola ser det dog nu ud til, at de to klubber er blevet enige om at mødes nogenlunde på midten. I hvert fald nævnes der nu en pris på ni millioner euro, svarende til 67 millioner kroner. 

Ifølge A Bola er Alexander Bah Benfica førsteprioritet på højre back-positionen, og avisen skriver, at Benficas sportsdirektør, Rui Pedro Braz, har været en tur i Prag for at accelerere forhandlingerne. 

Dermed ser Benfica ud til at vinde kampen om den tidligere Superliga-spiller, som angiveligt også har været jagtet af klubber i Premier League og Bundesligaen. Ifølge det tjekkiske medie iSport.cz har Brentford længe haft en interesse for Bah, der dog altså nu i stedet ser ud til at rykke sydpå. 





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Sydafrika – Canada

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Colombia – Portugal

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens