Først var det Rasmus Højlund, og nu er det så William Bøving, der skal forsøge at slå igennem i østrigske SK Sturm Graz.
Med et halvt års mellemrum skiftede de fra FC København til den østrigske topklub, men holdkammerater nåede de aldrig at blive, da Højlund før Bøvings ankomst havde sikret klubben over 100 millioner kroner med sit skifte til Atalanta.
19-årige William Bøving har ikke haft en lige så eksplosiv udvikling i Sturm Graz indtil videre, men han har i glimt – særligt i Europa – vist prøver på sit talent. I efteråret blev Arsenal og Borussia Mönchengladbach meldt ude efter ham, og på det seneste er Napoli så blevet nævnt.
– Det er bare rygter. Det er ligesom rygterne omkring Arsenal og Gladbach, siger Bøving til Kronen Zeitung.
Der er altså ikke meget, som peger i et lynskifte for den unge angriber, der lige nu er igang med at arbejde sig tilbage fra en skade. Selvom danskeren er skadet, så er han taget med på klubbens træningslejr i Tyrkiet.
– Det er vigtigt for mig at være sammen med holdet. Jeg er stadig en relativ ny spiller, så jeg vil gerne være tæt på holdet, siger Bøving, som også fortæller, at genoptræningen går i den rigtige retning.
– Genoptræningen går godt. Jeg havde kun smerter de første par uger efter operationen, men det har jeg ikke længere. Måske kan jeg snart begynde at løbe.
William Bøving skiftede i sommer fra FC København til Sturm Graz på en kontrakt frem til 2026. Indtil videre er det blevet til 17 kampe og tre mål for den unge offensivspiller.
LIVE
Superliga-LIVE: Vildt mål i 1. division
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TOPNYHED
Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
TOPNYHED
