Først var det Rasmus Højlund, og nu er det så William Bøving, der skal forsøge at slå igennem i østrigske SK Sturm Graz.
Med et halvt års mellemrum skiftede de fra FC København til den østrigske topklub, men holdkammerater nåede de aldrig at blive, da Højlund før Bøvings ankomst havde sikret klubben over 100 millioner kroner med sit skifte til Atalanta.
19-årige William Bøving har ikke haft en lige så eksplosiv udvikling i Sturm Graz indtil videre, men han har i glimt – særligt i Europa – vist prøver på sit talent. I efteråret blev Arsenal og Borussia Mönchengladbach meldt ude efter ham, og på det seneste er Napoli så blevet nævnt.
– Det er bare rygter. Det er ligesom rygterne omkring Arsenal og Gladbach, siger Bøving til Kronen Zeitung.
Der er altså ikke meget, som peger i et lynskifte for den unge angriber, der lige nu er igang med at arbejde sig tilbage fra en skade. Selvom danskeren er skadet, så er han taget med på klubbens træningslejr i Tyrkiet.
– Det er vigtigt for mig at være sammen med holdet. Jeg er stadig en relativ ny spiller, så jeg vil gerne være tæt på holdet, siger Bøving, som også fortæller, at genoptræningen går i den rigtige retning.
– Genoptræningen går godt. Jeg havde kun smerter de første par uger efter operationen, men det har jeg ikke længere. Måske kan jeg snart begynde at løbe.
William Bøving skiftede i sommer fra FC København til Sturm Graz på en kontrakt frem til 2026. Indtil videre er det blevet til 17 kampe og tre mål for den unge offensivspiller.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Konge benåder fængslede fans efter AFCON
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
MEDIE
Forhandler med storklub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
HELT VILDT
Værste i 16 år
TOPNYHED
