Først var det Rasmus Højlund, og nu er det så William Bøving, der skal forsøge at slå igennem i østrigske SK Sturm Graz.
Med et halvt års mellemrum skiftede de fra FC København til den østrigske topklub, men holdkammerater nåede de aldrig at blive, da Højlund før Bøvings ankomst havde sikret klubben over 100 millioner kroner med sit skifte til Atalanta.
19-årige William Bøving har ikke haft en lige så eksplosiv udvikling i Sturm Graz indtil videre, men han har i glimt – særligt i Europa – vist prøver på sit talent. I efteråret blev Arsenal og Borussia Mönchengladbach meldt ude efter ham, og på det seneste er Napoli så blevet nævnt.
– Det er bare rygter. Det er ligesom rygterne omkring Arsenal og Gladbach, siger Bøving til Kronen Zeitung.
Der er altså ikke meget, som peger i et lynskifte for den unge angriber, der lige nu er igang med at arbejde sig tilbage fra en skade. Selvom danskeren er skadet, så er han taget med på klubbens træningslejr i Tyrkiet.
– Det er vigtigt for mig at være sammen med holdet. Jeg er stadig en relativ ny spiller, så jeg vil gerne være tæt på holdet, siger Bøving, som også fortæller, at genoptræningen går i den rigtige retning.
– Genoptræningen går godt. Jeg havde kun smerter de første par uger efter operationen, men det har jeg ikke længere. Måske kan jeg snart begynde at løbe.
William Bøving skiftede i sommer fra FC København til Sturm Graz på en kontrakt frem til 2026. Indtil videre er det blevet til 17 kampe og tre mål for den unge offensivspiller.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Verdensstjerner optræder til historisk VM-show
PSG er fransk mester for femte sæson i træk
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
STORT INTERVIEW
