Først var det Rasmus Højlund, og nu er det så William Bøving, der skal forsøge at slå igennem i østrigske SK Sturm Graz.
Med et halvt års mellemrum skiftede de fra FC København til den østrigske topklub, men holdkammerater nåede de aldrig at blive, da Højlund før Bøvings ankomst havde sikret klubben over 100 millioner kroner med sit skifte til Atalanta.
19-årige William Bøving har ikke haft en lige så eksplosiv udvikling i Sturm Graz indtil videre, men han har i glimt – særligt i Europa – vist prøver på sit talent. I efteråret blev Arsenal og Borussia Mönchengladbach meldt ude efter ham, og på det seneste er Napoli så blevet nævnt.
– Det er bare rygter. Det er ligesom rygterne omkring Arsenal og Gladbach, siger Bøving til Kronen Zeitung.
Der er altså ikke meget, som peger i et lynskifte for den unge angriber, der lige nu er igang med at arbejde sig tilbage fra en skade. Selvom danskeren er skadet, så er han taget med på klubbens træningslejr i Tyrkiet.
– Det er vigtigt for mig at være sammen med holdet. Jeg er stadig en relativ ny spiller, så jeg vil gerne være tæt på holdet, siger Bøving, som også fortæller, at genoptræningen går i den rigtige retning.
– Genoptræningen går godt. Jeg havde kun smerter de første par uger efter operationen, men det har jeg ikke længere. Måske kan jeg snart begynde at løbe.
William Bøving skiftede i sommer fra FC København til Sturm Graz på en kontrakt frem til 2026. Indtil videre er det blevet til 17 kampe og tre mål for den unge offensivspiller.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
MEDIE
City med vildt rekordbud
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
NYHEDER
