Landstræneren for Panama er danskfødte Thomas Christiansen, der siden sommeren 2020 har stået i spidsen for det mellemamerikanske land.
Første delmål var at levere en vellykket kvalifikation til VM i Qatar, hvor man akkurat missede avancement til slutrunden i ørkenstaten. Det til trods var Panamas Fodboldforbund tilfredse med, hvad de så, og derfor forlængede man samarbejdet frem til 2026.
I 2026 afholder USA, Mexico og Canada VM, og her er målsætningen, at Thomas Christiansens Panama skal deltage. Men til den tid kan det være, at dansk-spanieren slet ikke står i spidsen for landet.
Vedvarende rygter sender ham nelig i retning af det canadiske landstrænerjob. Tidligere på året skiftede John Herdman Canada ud med et cheftrænerjob i Toronto FC, og det har efterladt det nordamerikanske land på jagt efter en afløser.
Noget tyder dog på, at det ikke bliver Thomas Christiansen, der nu afviser rygterne.
– De rygter er ondsindede et eller andet sted. Sandheden er, at det ikke bekymrer mig. Jeg ved, hvor jeg er, hvilken kontrakt jeg har, hvilken dato den slutter og hvad mine intentioner er, siger danskeren til A La Candela ifølge Centro America.
Selvsamme medie er også kommet med flere forklaringer på, hvorfor Thomas Christiansen forbliver Panamas landstræner. Her peger de blandt andet på, at danskeren lige nu er en af de bedst betalte trænere i Mellemamerika.
Ifølge Centro America tjener 50-årige Thomas Christensen lige knap en halv million kroner om måneden til fordeling blandt sit trænerteam. Samme medie skriver, at Canadas tidligere træner John Herdman tjente omkring 275.000 kroner om måneden.
Mens Canada fortsat leder efter en permanent løsning på cheftrænerposten har Mauro Biello overtaget roret midlertidigt. Han var assistenttræner under John Herdman.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Pressede på for FC København-exit
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
OPTAKT