Landstræneren for Panama er danskfødte Thomas Christiansen, der siden sommeren 2020 har stået i spidsen for det mellemamerikanske land.
Første delmål var at levere en vellykket kvalifikation til VM i Qatar, hvor man akkurat missede avancement til slutrunden i ørkenstaten. Det til trods var Panamas Fodboldforbund tilfredse med, hvad de så, og derfor forlængede man samarbejdet frem til 2026.
I 2026 afholder USA, Mexico og Canada VM, og her er målsætningen, at Thomas Christiansens Panama skal deltage. Men til den tid kan det være, at dansk-spanieren slet ikke står i spidsen for landet.
Vedvarende rygter sender ham nelig i retning af det canadiske landstrænerjob. Tidligere på året skiftede John Herdman Canada ud med et cheftrænerjob i Toronto FC, og det har efterladt det nordamerikanske land på jagt efter en afløser.
Noget tyder dog på, at det ikke bliver Thomas Christiansen, der nu afviser rygterne.
– De rygter er ondsindede et eller andet sted. Sandheden er, at det ikke bekymrer mig. Jeg ved, hvor jeg er, hvilken kontrakt jeg har, hvilken dato den slutter og hvad mine intentioner er, siger danskeren til A La Candela ifølge Centro America.
Selvsamme medie er også kommet med flere forklaringer på, hvorfor Thomas Christiansen forbliver Panamas landstræner. Her peger de blandt andet på, at danskeren lige nu er en af de bedst betalte trænere i Mellemamerika.
Ifølge Centro America tjener 50-årige Thomas Christensen lige knap en halv million kroner om måneden til fordeling blandt sit trænerteam. Samme medie skriver, at Canadas tidligere træner John Herdman tjente omkring 275.000 kroner om måneden.
Mens Canada fortsat leder efter en permanent løsning på cheftrænerposten har Mauro Biello overtaget roret midlertidigt. Han var assistenttræner under John Herdman.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool