Landstræneren for Panama er danskfødte Thomas Christiansen, der siden sommeren 2020 har stået i spidsen for det mellemamerikanske land.
Første delmål var at levere en vellykket kvalifikation til VM i Qatar, hvor man akkurat missede avancement til slutrunden i ørkenstaten. Det til trods var Panamas Fodboldforbund tilfredse med, hvad de så, og derfor forlængede man samarbejdet frem til 2026.
I 2026 afholder USA, Mexico og Canada VM, og her er målsætningen, at Thomas Christiansens Panama skal deltage. Men til den tid kan det være, at dansk-spanieren slet ikke står i spidsen for landet.
Vedvarende rygter sender ham nelig i retning af det canadiske landstrænerjob. Tidligere på året skiftede John Herdman Canada ud med et cheftrænerjob i Toronto FC, og det har efterladt det nordamerikanske land på jagt efter en afløser.
Noget tyder dog på, at det ikke bliver Thomas Christiansen, der nu afviser rygterne.
– De rygter er ondsindede et eller andet sted. Sandheden er, at det ikke bekymrer mig. Jeg ved, hvor jeg er, hvilken kontrakt jeg har, hvilken dato den slutter og hvad mine intentioner er, siger danskeren til A La Candela ifølge Centro America.
Selvsamme medie er også kommet med flere forklaringer på, hvorfor Thomas Christiansen forbliver Panamas landstræner. Her peger de blandt andet på, at danskeren lige nu er en af de bedst betalte trænere i Mellemamerika.
Ifølge Centro America tjener 50-årige Thomas Christensen lige knap en halv million kroner om måneden til fordeling blandt sit trænerteam. Samme medie skriver, at Canadas tidligere træner John Herdman tjente omkring 275.000 kroner om måneden.
Mens Canada fortsat leder efter en permanent løsning på cheftrænerposten har Mauro Biello overtaget roret midlertidigt. Han var assistenttræner under John Herdman.
LIVE
VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
OPTAKT
Brasilien – Norge
FCK-direktør får job i West Ham
OPTAKT
Canada – Marokko
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
NYHEDER